Sposób zgłaszania przez przedsiębiorstwa górnicze osób sprawujących kierownictwo i dozór ruchu zakładów górniczych oraz zasady i tryb zatwierdzania tych osób przez urzędy górnicze.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 8 czerwca 1972 r.
w sprawie sposobu zgłaszania przez przedsiębiorstwa górnicze osób sprawujących kierownictwo i dozór ruchu zakładów górniczych oraz zasad i trybu zatwierdzania tych osób przez urzędy górnicze.

Na podstawie art. 88 ust. 2 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 113) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
Zarządzenie stosuje się do przedsiębiorstw:
1)
wydobywających kopaliny,
2)
budujących nowe zakłady górnicze,
3)
wykonujących roboty przy rozbudowie istniejących zakładów górniczych - w zakresie dotyczącym tych robót,
4)
prowadzących prace geologiczne obejmujące roboty górnicze lub wiercenia studzienne, podlegające przepisom prawa górniczego na podstawie art. 2 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303).
§  2.
Użyte w dalszych przepisach zarządzenia określenia:
1)
rozporządzenie - oznacza rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 1966 r. w sprawie warunków ogólnych, naukowych i zawodowych, jakim powinny odpowiadać osoby kierownictwa i dozoru ruchu zakładu górniczego (Dz. U. Nr 31, poz. 185),
2)
kierownictwo i dozór ruchu - oznacza osoby kierownictwa i dozoru ruchu zakładu górniczego.

Rozdział  2

Zgłoszenia do zatwierdzenia oraz zatwierdzanie osób sprawujących kierownictwo i dozór ruchu.

§  3.
1.
Przedsiębiorstwo zobowiązane do wyznaczenia kierownika ruchu zakładu górniczego oraz osób sprawujących kierownictwo działów ruchu i dozoru ruchu powinno osoby te zgłosić do zatwierdzenia we właściwym okręgowym urzędzie górniczym.
2.
Jeżeli na kierownika ruchu zakładu górniczego wyznaczono dyrektora (kierownika) przedsiębiorstwa, zgłoszenia tej osoby dokonuje jednostka organizacyjna, która bezpośrednio nadzoruje i kontroluje działalność przedsiębiorstwa.
§  4.
1.
Wniosek o zatwierdzenie na stanowisko w kierownictwie lub dozorze ruchu powinien zawierać:
1)
nazwę i siedzibę jednostki zgłaszającej,
2)
nazwisko i imię osoby zgłaszanej,
3)
oznaczenie zakładu górniczego i stanowiska w kierownictwie lub dozorze ruchu, na które osoba zgłaszana ma być zatwierdzona,
4)
powołanie ostatniej decyzji okręgowego urzędu górniczego dotyczącej zatwierdzenia danej osoby.
2.
Do wniosku załącza się:
1)
zakres czynności ustalony dla stanowiska objętego zgłoszeniem,
2)
oświadczenie osoby zgłaszanej, stwierdzające znajomość zakładu górniczego w zakresie niezbędnym do wykonywania czynności na stanowisku określonym we wniosku; oświadczenie to powinno być potwierdzone przez kierownika ruchu zakładu górniczego, a w razie zgłoszenia na stanowisko kierownika ruchu - przez dyrektora przedsiębiorstwa lub jednostki nadrzędnej,
3)
życiorys osoby zgłaszanej.
3.
Jeżeli wniosek obejmuje zgłoszenie do zatwierdzenia osoby, która nie była dotychczas zatwierdzona na jakiekolwiek stanowisko w kierownictwie lub dozorze ruchu, do wniosku powinny być załączone ponadto:
1)
oświadczenie osoby zgłaszanej o posiadaniu obywatelstwa polskiego,
2)
oświadczenie osoby zgłaszanej, że nie jest pozbawiona praw publicznych i obywatelskich praw honorowych ani też zawieszona lub pozbawiona prawa wykonywania określonych czynności prawomocnym wyrokiem sądowym lub orzeczeniem komisji dyscyplinarnej,
3)
uwierzytelniony odpis dyplomu lub świadectwa stwierdzającego posiadanie przez osobę zgłaszaną kwalifikacji naukowych,
4)
dowody stwierdzające przebieg praktyki zawodowej osoby zgłaszanej, ze szczególnym podaniem okresów pracy i zajmowanych stanowisk.
4.
Jeżeli wniosek dotyczy osoby uprzednio zatwierdzonej przez inny okręgowy urząd górniczy, przedsiębiorstwo przesyła odpis wniosku do wiadomości tego urzędu; okręgowy urząd górniczy po otrzymaniu odpisu wniosku przesyła niezwłocznie akta zatwierdzenia danej osoby do okręgowego urzędu górniczego, do którego wpłynął wniosek o nowe zatwierdzenie.
§  5.
Jeżeli osoba zatwierdzona na stanowisku w kierownictwie lub dozorze ruchu przestaje pełnić funkcję w kierownictwie lub dozorze ruchu, przedsiębiorstwo obowiązane jest niezwłocznie zawiadomić o tym okręgowy urząd górniczy, podając przyczynę zaprzestania pełnienia tej funkcji.
§  6.
1.
Decyzja w sprawie zatwierdzenia określonej osoby na stanowisku w kierownictwie lub dozorze ruchu powinna być wydana w ciągu czterech tygodni od dnia złożenia wniosku, odpowiadającego wymaganiom zarządzenia.
2.
Decyzję wydaje się po zbadaniu zasadności wniosku oraz sprawdzeniu posiadania przez osobę zgłoszoną do zatwierdzenia znajomości przepisów określonych w § 4 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia.
3.
Sprawdzenia znajomości przepisów u osób kierownictwa ruchu dokonuje zespół pod przewodnictwem dyrektora okręgowego urzędu górniczego.

Rozdział  3

Przepisy szczególne o zatwierdzaniu osób kierownictwa i dozoru ruchu.

§  7.
1.
Kierownika ruchu nowo budowanego zakładu górniczego wyznacza i zgłasza do zatwierdzenia do okręgowego urzędu górniczego, właściwego dla miejsca położenia tego zakładu, jednostka (przedsiębiorstwo) będąca bezpośrednim inwestorem tego zakładu; jednostka ta wyznacza ponadto spośród swoich pracowników osoby kierownictwa i dozoru ruchu w liczbie uzasadnionej zakresem oraz rozmiarami budowy i zgłasza te osoby do zatwierdzenia w okręgowym urzędzie górniczym, właściwym dla miejsca położenia nowo budowanego zakładu górniczego.
2.
W uzasadnionych wypadkach - za zgodą bezpośredniego inwestora - kierownika ruchu nowo budowanego zakładu górniczego wyznacza i zgłasza do zatwierdzenia w okręgowym urzędzie górniczym, właściwym dla miejsca położenia tego zakładu, przedsiębiorstwo wykonujące podstawowe roboty przy budowie tego zakładu (przedsiębiorstwo wykonawstwa).
3.
W wypadku określonym w ust. 2 przedsiębiorstwo wykonawstwa obowiązane jest ponadto wyznaczyć osoby kierownictwa i dozoru ruchu, w liczbie uzasadnionej zakresem oraz rozmiarami budowy, spośród swoich pracowników zatwierdzonych uprzednio na stanowiska w kierownictwie i dozorze ruchu w trybie przewidzianym w § 8.
4.
Przepis § 3 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  8.
1.
Przedsiębiorstwo wykonujące roboty przy budowie lub rozbudowie zakładu górniczego (przedsiębiorstwo wykonawstwa) wyznacza do prowadzenia tych robót osoby kierownictwa i dozoru ruchu oraz zgłasza te osoby do zatwierdzenia w okręgowym urzędzie górniczym, właściwym dla siedziby przedsiębiorstwa.
2.
W decyzji w sprawie zatwierdzenia osób wymienionych w ust. 1 oznacza się grupę i rodzaj zakładów górniczych, przy których budowie lub rozbudowie osoba zatwierdzona może wykonywać czynności kierownictwa lub dozoru ruchu, w zależności od posiadanych przez tę osobę kwalifikacji określonych w rozporządzeniu.
§  9.
1.
Przepisy § 8 ust. 1 stosuje się odpowiednio do osób kierownictwa i dozoru ruchu w zakładach górniczych prowadzących wydobywanie kopalin otworami wiertniczymi, prowadzących prace geologiczne związane z ruchem zakładu górniczego oraz w zakładach prowadzących prace geologiczne, obejmujące roboty górnicze lub wiercenia studzienne podlegające przepisom prawa górniczego na podstawie art. 2 ustawy o prawie geologicznym.
2.
W decyzji w sprawie zatwierdzenia osób kierownictwa i dozoru ruchu wymienionych w ust. 1 określa się rodzaje robót, ich głębokość oraz rodzaje urządzeń wiertniczych (np. obrotowe normalne, małe i wielkośrednicowe, udarowe, ręczne), dla których osoba kierownictwa lub dozoru ruchu ma być zatwierdzona.

Rozdział  4

Egzaminy uzupełniające.

§  10.
Egzaminy uzupełniające przewidziane w § 8 ust. 1 pkt 1 lit. b) i c), w § 9 pkt 1 lit. b) i c), w § 11 pkt 1 lit. c) oraz w § 12 ust. 3 rozporządzenia dla osób ubiegających się o zatwierdzenie na określone stanowisko w kierownictwie lub dozorze ruchu przeprowadzają komisje egzaminacyjne przy wydziałach górniczych Akademii Górniczo Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie oraz Politechniki Śląskiej im. W. Pstrowskiego w Gliwicach.
§  11.
1.
Wniosek osoby wymienionej w § 10, zatrudnionej w zakładzie górniczym, o dopuszczenie do egzaminu uzupełniającego przesyła do Wyższego Urzędu Górniczego przedsiębiorstwo zatrudniające tę osobę za pośrednictwem właściwego okręgowego urzędu górniczego; przedsiębiorstwo to obowiązane jest wskazać stanowisko, na którym zamierza zatrudnić daną osobę.
2.
Wniosek powinien zawierać imię i nazwisko oraz dokładny adres kandydata, określenie zajmowanego stanowiska oraz nazwę zatrudniającego go przedsiębiorstwa.
3.
Do wniosku kandydata załącza się:
1)
życiorys,
2)
uwierzytelniony odpis dyplomu lub świadectwa,
3)
dowody stwierdzające przebieg pracy zawodowej.
§  12.
Wnioski odpowiadające wymaganiom określonym w § 11 okręgowy urząd górniczy przesyła wraz ze swoją opinią do Wyższego Urzędu Górniczego.

Rozdział  5

Przepisy końcowe.

§  13.
Okręgowe urzędy górnicze prowadzą ewidencję osób kierownictwa i dozoru ruchu; sposób prowadzenia ewidencji określa Prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
§  14.
Traci moc zarządzenie Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 21 listopada 1964 r. w sprawie sposobu zgłaszania przez przedsiębiorstwa górnicze osób sprawujących kierownictwo i dozór ruchu zakładów górniczych oraz zasad i trybu zatwierdzania tych osób przez urzędy górnicze (Monitor Polski Nr 82, poz. 388).
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1972.35.195

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sposób zgłaszania przez przedsiębiorstwa górnicze osób sprawujących kierownictwo i dozór ruchu zakładów górniczych oraz zasady i tryb zatwierdzania tych osób przez urzędy górnicze.
Data aktu: 08/06/1972
Data ogłoszenia: 11/07/1972
Data wejścia w życie: 11/07/1972