Wykorzystywanie informacji naukowych, technicznych i ekonomicznych zawartych w sprawozdaniach ze służbowych wyjazdów za granicę.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU NAUKI I TECHNIKI
z dnia 16 stycznia 1971 r.
w sprawie wykorzystywania informacji naukowych, technicznych i ekonomicznych zawartych w sprawozdaniach ze służbowych wyjazdów za granicę.

W celu właściwego wykorzystywania informacji naukowych, technicznych i ekonomicznych, zawartych w sprawozdaniach ze służbowych wyjazdów za granicę, na podstawie § 1 ust. 3 pkt 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 1963 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Komitetu Nauki i Techniki oraz zasad współdziałania z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów, Polską Akademią Nauk i ministrami (kierownikami urzędów centralnych) (Dz. U. z 1963 r. Nr 28, poz. 171 i z 1969 r. Nr 20, poz. 148) oraz § 24 zarządzenia nr 58 Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1970 r. w sprawie służbowych wyjazdów za granicę zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się wytyczne w sprawie składania, zasad gromadzenia i udostępniania informacji naukowych, technicznych i ekonomicznych zawartych w sprawozdaniach ze służbowych wyjazdów za granicę oraz w sprawie rozpowszechniania tych informacji.
2.
Wytyczne, o których mowa w ust. 1, stanowią załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Traci moc instrukcja Przewodniczącego Komitetu do Spraw Techniki z dnia 26 listopada 1960 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników delegowanych za granicę, zakresu i trybu składania sprawozdań naukowych, technicznych i ekonomicznych oraz rozpowszechniania informacji wynikających ze sprawozdań (Monitor Polski Nr 92, poz. 414).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYTYCZNE

w sprawie składania, zasad gromadzenia i udostępniania informacji naukowych, technicznych i ekonomicznych zawartych w sprawozdaniach ze służbowych wyjazdów za granicę oraz rozpowszechniania tych informacji.
1.
Przepisy wytycznych odnoszą się do sprawozdań, o których mowa w zarządzeniu nr 58 Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1970 r. w sprawie służbowych wyjazdów za granicę, zwanym dalej zarządzeniem nr 58, zawierających informacje naukowe, techniczne lub ekonomiczne.
2.
Przewodniczący delegacji, kierownik grupy lub osoba delegowana za granicę indywidualnie, zobowiązani do złożenia jednostce delegującej sprawozdania z pobytu służbowego za granicą (§ 20 ust. 1 zarządzenia nr 58 i rozdział IX instrukcji stanowiącej załącznik do tego zarządzenia), do sprawozdania dołączają:
1)
szkice, rysunki itp., a do sprawozdań ze zjazdów, konferencji itp. również otrzymane referaty i materiały informacyjne,
2)
wykaz materiałów naukowych, informacyjnych, katalogów, prospektów itp.,
3)
nazwę i adres jednostki, w której materiały wymienione w pkt 2 zostały złożone.
3.
Jednostki delegujące, o których mowa w § 1 ust. 1 zarządzenia nr 58, przesyłają dwa egzemplarze sprawozdania wraz z załącznikami wymienionymi w ust. 2 pkt 2 i 3 i wykazem załączników, o których mowa w ust. 2 pkt 1, do właściwego branżowego bądź - w wypadkach uzasadnionych strukturą organizacyjną służby informacyjnej - do właściwego resortowego ośrodka informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej w terminie dwóch tygodni od daty otrzymania lub w terminie ustalonym przez właściwe ministerstwo (urząd centralny) w porozumieniu z Centralnym Instytutem Informacji Naukowo-Technicznej i Ekonomicznej.
4.
Branżowe (resortowe) ośrodki informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej:
1)
sporządzają do każdego sprawozdania wypełnioną kartę dokumentacyjną według normy PN-67/N-01176 (przykład 15) zgodnie z wymaganiami normy PN-67/N-01177; w wypadkach uzasadnionych strukturą organizacyjną służby informacji właściwy minister (kierownik urzędu centralnego) może ustalić, że karty dokumentacyjne w odpowiedniej liczbie egzemplarzy sporządzają jednostki delegujące i przesyłają je wraz ze sprawozdaniami, o których mowa w ust. 2,
2)
prowadzą kartotekę kart dokumentacyjnych sprawozdań ze służbowych wyjazdów za granicę w zakresie swojej branży,
3)
gromadzą sprawozdania ze służbowych wyjazdów za granicę w zakresie swojej branży,
4)
upowszechniają informacje wynikające ze sprawozdań ze służbowych wyjazdów za granicę,
5)
przekazują Centralnemu Instytutowi Informacji Naukowo-Technicznej i Ekonomicznej najpóźniej w ciągu dwóch tygodni od daty otrzymania:
a)
jeden egzemplarz karty dokumentacyjnej sporządzonej zgodnie z normą,
b)
jeden egzemplarz sprawozdania ze służbowych wyjazdów za granicę odbytych w sprawach informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej.

Karty dokumentacyjne i sprawozdania ze służbowych wyjazdów za granicę o charakterze poufnym powinny być przesyłane i rozpowszechniane w trybie przewidzianym dla korespondencji poufnej.

5.
Centralny Instytut Informacji Naukowo-Technicznej i Ekonomicznej:
1)
gromadzi protokoły posiedzeń komisji, o których mowa w rozdziale V ust. 2 załącznika do zarządzenia nr 58,
2)
na podstawie otrzymanych kart dokumentacyjnych:
a)
prowadzi centralną kartotekę kart dokumentacyjnych,
b)
udziela informacji na pytania zainteresowanych,
3)
gromadzi i udostępnia sprawozdania ze służbowych wyjazdów za granicę w sprawach informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej,
4)
wydaje raz na kwartał informator w układzie branżowym, zawierający informacje o treści sprawozdań z wyjazdów, o których mowa w pkt 3,
5)
dla kart dokumentacyjnych i sprawozdań ze służbowych wyjazdów za granicę o charakterze poufnym prowadzi oddzielną kartotekę oraz udzielają w tym zakresie informacji wyłącznie na piśmie - na pisemne żądanie zainteresowanych jednostek organizacyjnych - w trybie przewidzianym dla korespondencji poufnej.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.6.45

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wykorzystywanie informacji naukowych, technicznych i ekonomicznych zawartych w sprawozdaniach ze służbowych wyjazdów za granicę.
Data aktu: 16/01/1971
Data ogłoszenia: 30/01/1971
Data wejścia w życie: 30/01/1971