Kierowanie pracowników na studia doktoranckie dla pracujących oraz ulgi i świadczenia przysługujące tym pracownikom.

UCHWAŁA Nr 156
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 lipca 1971 r.
w sprawie kierowania pracowników na studia doktoranckie dla pracujących oraz w sprawie ulg i świadczeń przysługujących tym pracownikom.

W celu stworzenia warunków do realizacji postanowień uchwały IV Plenum Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej dotyczących intensyfikacji kształcenia kadr naukowych dla potrzeb gospodarki narodowej Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Na studia doktoranckie dla pracujących bez oderwania od pracy zawodowej, zwane dalej "studiami", mogą być przyjmowani pracownicy, skierowani na te studia przez zakłady pracy wymienione w § 2.
§  2.
1.
Do kierowania na studia uprawnione są:
1)
resortowe instytuty naukowo-badawcze, centralne laboratoria, biura konstrukcyjne i technologiczne, biura projektów, zakłady badań i doświadczeń oraz inne jednostki organizacyjne gospodarki narodowej, zatrudniające pracowników naukowo-badawczych, jak również przedsiębiorstwa, w których skład wchodzą komórki o charakterze i zakresie prac wymienionych wyżej placówek - w odniesieniu do pracowników naukowo-badawczych i inżynieryjno-technicznych,
2)
ministerstwa, urzędy centralne, prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i zjednoczenia - w odniesieniu do posiadających duże doświadczenie praktyczne pracowników na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych, zajmujących się działalnością organizatorską, a wyjątkowo w odniesieniu do innych pracowników wykazujących się wybitnymi uzdolnieniami do pracy naukowo-badawczej,
3)
w szczególnie uzasadnionych wypadkach inne jednostki gospodarki narodowej - w odniesieniu do pracowników określonych w pkt 1 i 2.
2.
Na studia mogą być kierowani pracownicy odpowiadający warunkom określonym w art. 4 ust. 1 pkt 1 albo ust. 2 lub ust. 3 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o stopniach naukowych i tytułach naukowych (Dz. U. z 1969 r. Nr 4, poz. 32), wykazujący się właściwą postawą społeczno-polityczną. Decyzja w tej sprawie powinna być uzgodniona z radą zakładową.
§  3.
Skierowanie na studia powinno być uzależnione od złożenia zobowiązania, że pracownik po ukończeniu studiów będzie pracował w zakładzie pracy przez okres co najmniej 3 lat na stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom.
§  4.
1.
Zakłady pracy kierujące pracowników na studia obowiązane są do zapewnienia tym pracownikom warunków niezbędnych do uczestniczenia w zajęciach obowiązkowych wynikających z programu studiów oraz do prowadzenia pracy badawczej, związanej z tematem rozprawy doktorskiej. W szczególności do obowiązków zakładów pracy należy:
1)
udzielanie zwolnień z pracy na zajęcia obowiązkowe w wymiarze do 14 godzin miesięcznie,
2)
udzielanie pracownikom zamieszkałym poza siedzibą studiów zwolnień z pracy na dojazd z miejsca zamieszkania lub zależnie od potrzeby - z miejsca pracy do miejsca studiów i z powrotem,
3)
utworzenie na terenie zakładu pracy odpowiedniego - zgodnego z potrzebami zakładu i tematem rozprawy doktorskiej pracownika - stanowiska badawczego oraz zaopatrzenie go w odpowiednią aparaturę i materiały do badań i zapewnienie pomocy technicznej,
4)
umożliwienie kierownikom naukowym uczestników studiów bezpośredniego zaznajomienia się na terenie zakładu pracy z przebiegiem badań związanych z tematem rozprawy doktorskiej, udzielanie pomocy, konsultacji i zaleceń dotyczących warunków do prowadzenia badań w ramach tematu rozprawy doktorskiej.
2.
Zwolnień z pracy na zajęcia obowiązkowe (ust. 1 pkt 1) oraz na przejazdy z miejsca zamieszkania lub z miejsca pracy do miejsca studiów i z powrotem (ust. 1 pkt 2) udziela zakład pracy na podstawie wniosku pracownika, zaopiniowanego przez kierownika studiów, który stwierdza potrzebę korzystania przez zainteresowanego z tych uprawnień.
§  5.
Zakład pracy może zgłaszać wnioski w sprawie doboru tematyki pracy doktorskiej pracownika oraz upoważniony jest do uzyskiwania informacji od kierownika studiów bądź opiekuna naukowego o przebiegu i postępach studiów pracownika.
§  6.
1. 1
Uczestnicy studiów mogą otrzymać stypendium naukowe w wysokości 1.800 złotych miesięcznie na łączny okres 18 miesięcy w ciągu trwania studiów.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach stypendium może być przyznane na dalszy okres, nie dłuższy jednak niż 6 miesięcy.
3.
Stypendium jest płatne miesięcznie z góry.
4.
Pracownicy pobierający stypendium nie mogą w okresie pobierania stypendium wykonywać poza głównym miejscem pracy dodatkowych stałych zajęć zarobkowych. Wykonywanie pracy dodatkowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło wymaga każdorazowej zgody kierownika jednostki prowadzącej studia i kierownika zakładu pracy.
5.
Stypendium przyznaje i wypłaca w ramach posiadanych na ten cel środków zakład pracy kierujący pracownika na studia. Przyznanie stypendium może nastąpić także z inicjatywy ministra (kierownika urzędu centralnego), któremu podlega dany zakład pracy.
6.
Do wniosku pracownika o przyznanie stypendium powinny być dołączone:
1)
informacja jednostki prowadzącej studia o przebiegu i wynikach studiów zainteresowanego,
2)
oświadczenie zainteresowanego o niewykonywaniu lub zobowiązanie do zaprzestania wykonywanych poza głównym miejscem pracy dodatkowych zajęć zarobkowych w okresie pobierania stypendium.
7.
Zakład pracy cofa stypendium, jeżeli stypendysta:
1)
zostanie skreślony z listy uczestników studiów,
2)
nie wykazuje dostatecznych postępów w nauce,
3)
wykonuje bez zezwolenia dodatkowe zajęcia zarobkowe.
8.
Wypłatę stypendium wstrzymuje się z dniem pierwszym miesiąca następującego po wydaniu decyzji o cofnięciu stypendium.
9.
Stypendium podlega zwrotowi w całości w razie niespełnienia przez stypendystę zobowiązania, o którym mowa w § 3, lub w razie skreślenia stypendysty z jego winy z listy uczestników studiów. Zwolnienie od obowiązku zwrotu stypendium może nastąpić w trybie i na zasadach określonych w § 7 uchwały nr 294 Rady Ministrów z dnia 23 września 1968 r. w sprawie fundowanych stypendiów doktoranckich (Monitor Polski Nr 41, poz. 288).
§  7.
Pracownik skierowany na studia otrzymuje od zakładu pracy:
1)
płatny urlop szkoleniowy w wymiarze do 28 dni na przygotowanie się do egzaminów lub przeprowadzenie obrony pracy doktorskiej w trybie i na zasadach określonych w zarządzeniu nr 66 Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 1954 r. w sprawie urlopów pracowniczych na dokończenie nauk (Monitor Polski Nr A-31, poz. 455); urlop powyższy może być udzielony przez zakład pracy jednorazowo lub w częściach, w wymiarze określonym przez jednostkę prowadzącą studia, po uprzednim uzgodnieniu terminu urlopu,
2) 2
ryczałt na pokrycie poniesionych kosztów przejazdów i noclegów w celu uczestniczenia w wynikających z programu studiów zajęciach obowiązkowych i egzaminach, jeżeli siedziba studiów znajduje się poza siedzibą zakładu pracy; przysługujący ryczałt ustala w kwocie do 1.500 zł miesięcznie kierownik zakładu pracy, biorąc za podstawę liczbę i koszt przejazdów oraz koszty noclegów obliczone na podstawie ryczałtów przysługujących za noclegi w czasie podróży służbowych na obszarze kraju.
§  8.
1.
Świadczenia, o których mowa w § 6 ust. 1 i w § 7, nie przysługują pracownikowi w okresie odbywania stażu naukowego lub zawodowego w czasie studiów doktoranckich, jeżeli korzysta on w tym okresie z uprawnień wynikających z uchwały nr 97 Rady Ministrów z dnia 5 maja 1967 r. w sprawie krajowych staży naukowych i zawodowych dla pracowników naukowo-dydaktycznych i naukowo-badawczych oraz innych pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych gospodarki narodowej (Monitor Polski Nr 34, poz. 158).
2.
Świadczenia, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 oraz § 7 pkt 1, nie przysługują pracownikom, do których mają zastosowanie przepisy § 8-10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 lipca 1967 r. w sprawie warunków zatrudniania pracowników naukowo-badawczych w instytutach naukowo-badawczych (Dz. U. z 1967 r. Nr 32, poz. 157 i z 1970 r. Nr 30, poz. 250).
§  9.
Zakład pracy pokrywa koszty związane z prowadzeniem badań wynikających z programu studiów pracownika w ramach kwot przeznaczonych na utrzymanie utworzonego w myśl § 4 ust. 1 pkt 3 stanowiska badawczego.
§  9a. 3
1.
Pracownikowi nie będącemu nauczycielem akademickim lub pracownikiem naukowym, przygotowującemu pracę doktorską lub habilitacyjną bez skierowania zakładu pracy, przysługuje płatny urlop w wymiarze 28 dni roboczych na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów końcowych oraz obronę pracy doktorskiej lub na przygotowanie się do kolokwium habilitacyjnego.
2.
Urlop, o którym mowa w ust. 1, może być udzielony przez zakład pracy jednorazowo lub w częściach po uprzednim uzgodnieniu jego terminu. Urlopu udziela się po przedstawieniu pracy doktorskiej lub habilitacyjnej.
§  10.
Organizację studiów doktoranckich dla pracujących bez oderwania od pracy oraz zasady odbywania tych studiów regulują odrębne przepisy.
§  11.
Minister Finansów określi zasady finansowania i wypłacania stypendiów, o których mowa w § 6 ust. 1, oraz tryb poboru kwot stypendiów podlegających zwrotowi.
§  12.
Wykonanie uchwały porucza się zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) i prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 października 1971 r.
1 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 140 z dnia 5 lipca 1982 r. (M.P.82.17.140) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 21 lipca 1982 r.
2 § 7 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 140 z dnia 5 lipca 1982 r. (M.P.82.17.140) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 21 lipca 1982 r.
3 § 9a dodany przez § 1 uchwały nr 122 z dnia 3 września 1984 r. (M.P.84.23.156) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 października 1984 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.45.287

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Kierowanie pracowników na studia doktoranckie dla pracujących oraz ulgi i świadczenia przysługujące tym pracownikom.
Data aktu: 30/07/1971
Data ogłoszenia: 03/09/1971
Data wejścia w życie: 01/10/1971