Kierowanie pracowników na studia doktoranckie dla pracujących oraz ulgi i świadczenia przysługujące tym pracownikom.

UCHWAŁA Nr 156
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 lipca 1971 r.
w sprawie kierowania pracowników na studia doktoranckie dla pracujących oraz w sprawie ulg i świadczeń przysługujących tym pracownikom.

W celu stworzenia warunków do realizacji postanowień uchwały IV Plenum Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej dotyczących intensyfikacji kształcenia kadr naukowych dla potrzeb gospodarki narodowej Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Na studia doktoranckie dla pracujących bez oderwania od pracy zawodowej, zwane dalej "studiami", mogą być przyjmowani pracownicy, skierowani na te studia przez zakłady pracy wymienione w § 2.
§  2.
1.
Do kierowania na studia uprawnione są:
1)
resortowe instytuty naukowo-badawcze, centralne laboratoria, biura konstrukcyjne i technologiczne, biura projektów, zakłady badań i doświadczeń oraz inne jednostki organizacyjne gospodarki narodowej, zatrudniające pracowników naukowo-badawczych, jak również przedsiębiorstwa, w których skład wchodzą komórki o charakterze i zakresie prac wymienionych wyżej placówek - w odniesieniu do pracowników naukowo-badawczych i inżynieryjno-technicznych,
2)
ministerstwa, urzędy centralne, prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i zjednoczenia - w odniesieniu do posiadających duże doświadczenie praktyczne pracowników na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych, zajmujących się działalnością organizatorską, a wyjątkowo w odniesieniu do innych pracowników wykazujących się wybitnymi uzdolnieniami do pracy naukowo-badawczej,
3)
w szczególnie uzasadnionych wypadkach inne jednostki gospodarki narodowej - w odniesieniu do pracowników określonych w pkt 1 i 2.
2.
Na studia mogą być kierowani pracownicy odpowiadający warunkom określonym w art. 4 ust. 1 pkt 1 albo ust. 2 lub ust. 3 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o stopniach naukowych i tytułach naukowych (Dz. U. z 1969 r. Nr 4, poz. 32), wykazujący się właściwą postawą społeczno-polityczną. Decyzja w tej sprawie powinna być uzgodniona z radą zakładową.
§  3.
Skierowanie na studia powinno być uzależnione od złożenia zobowiązania, że pracownik po ukończeniu studiów będzie pracował w zakładzie pracy przez okres co najmniej 3 lat na stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom.
§  4.
1.
Zakłady pracy kierujące pracowników na studia obowiązane są do zapewnienia tym pracownikom warunków niezbędnych do uczestniczenia w zajęciach obowiązkowych wynikających z programu studiów oraz do prowadzenia pracy badawczej, związanej z tematem rozprawy doktorskiej. W szczególności do obowiązków zakładów pracy należy:
1)
udzielanie zwolnień z pracy na zajęcia obowiązkowe w wymiarze do 14 godzin miesięcznie,
2)
udzielanie pracownikom zamieszkałym poza siedzibą studiów zwolnień z pracy na dojazd z miejsca zamieszkania lub zależnie od potrzeby - z miejsca pracy do miejsca studiów i z powrotem,
3)
utworzenie na terenie zakładu pracy odpowiedniego - zgodnego z potrzebami zakładu i tematem rozprawy doktorskiej pracownika - stanowiska badawczego oraz zaopatrzenie go w odpowiednią aparaturę i materiały do badań i zapewnienie pomocy technicznej,
4)
umożliwienie kierownikom naukowym uczestników studiów bezpośredniego zaznajomienia się na terenie zakładu pracy z przebiegiem badań związanych z tematem rozprawy doktorskiej, udzielanie pomocy, konsultacji i zaleceń dotyczących warunków do prowadzenia badań w ramach tematu rozprawy doktorskiej.
2.
Zwolnień z pracy na zajęcia obowiązkowe (ust. 1 pkt 1) oraz na przejazdy z miejsca zamieszkania lub z miejsca pracy do miejsca studiów i z powrotem (ust. 1 pkt 2) udziela zakład pracy na podstawie wniosku pracownika, zaopiniowanego przez kierownika studiów, który stwierdza potrzebę korzystania przez zainteresowanego z tych uprawnień.
§  5.
Zakład pracy może zgłaszać wnioski w sprawie doboru tematyki pracy doktorskiej pracownika oraz upoważniony jest do uzyskiwania informacji od kierownika studiów bądź opiekuna naukowego o przebiegu i postępach studiów pracownika.
§  6.
1. 1
Uczestnicy studiów mogą otrzymać stypendium naukowe w wysokości 1.800 złotych miesięcznie na łączny okres 18 miesięcy w ciągu trwania studiów.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach stypendium może być przyznane na dalszy okres, nie dłuższy jednak niż 6 miesięcy.
3.
Stypendium jest płatne miesięcznie z góry.
4.
Pracownicy pobierający stypendium nie mogą w okresie pobierania stypendium wykonywać poza głównym miejscem pracy dodatkowych stałych zajęć zarobkowych. Wykonywanie pracy dodatkowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło wymaga każdorazowej zgody kierownika jednostki prowadzącej studia i kierownika zakładu pracy.
5.
Stypendium przyznaje i wypłaca w ramach posiadanych na ten cel środków zakład pracy kierujący pracownika na studia. Przyznanie stypendium może nastąpić także z inicjatywy ministra (kierownika urzędu centralnego), któremu podlega dany zakład pracy.
6.
Do wniosku pracownika o przyznanie stypendium powinny być dołączone:
1)
informacja jednostki prowadzącej studia o przebiegu i wynikach studiów zainteresowanego,
2)
oświadczenie zainteresowanego o niewykonywaniu lub zobowiązanie do zaprzestania wykonywanych poza głównym miejscem pracy dodatkowych zajęć zarobkowych w okresie pobierania stypendium.
7.
Zakład pracy cofa stypendium, jeżeli stypendysta:
1)
zostanie skreślony z listy uczestników studiów,
2)
nie wykazuje dostatecznych postępów w nauce,
3)
wykonuje bez zezwolenia dodatkowe zajęcia zarobkowe.
8.
Wypłatę stypendium wstrzymuje się z dniem pierwszym miesiąca następującego po wydaniu decyzji o cofnięciu stypendium.
9.
Stypendium podlega zwrotowi w całości w razie niespełnienia przez stypendystę zobowiązania, o którym mowa w § 3, lub w razie skreślenia stypendysty z jego winy z listy uczestników studiów. Zwolnienie od obowiązku zwrotu stypendium może nastąpić w trybie i na zasadach określonych w § 7 uchwały nr 294 Rady Ministrów z dnia 23 września 1968 r. w sprawie fundowanych stypendiów doktoranckich (Monitor Polski Nr 41, poz. 288).
§  7.
Pracownik skierowany na studia otrzymuje od zakładu pracy:
1)
płatny urlop szkoleniowy w wymiarze do 28 dni na przygotowanie się do egzaminów lub przeprowadzenie obrony pracy doktorskiej w trybie i na zasadach określonych w zarządzeniu nr 66 Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 1954 r. w sprawie urlopów pracowniczych na dokończenie nauk (Monitor Polski Nr A-31, poz. 455); urlop powyższy może być udzielony przez zakład pracy jednorazowo lub w częściach, w wymiarze określonym przez jednostkę prowadzącą studia, po uprzednim uzgodnieniu terminu urlopu,
2) 2
ryczałt na pokrycie poniesionych kosztów przejazdów i noclegów w celu uczestniczenia w wynikających z programu studiów zajęciach obowiązkowych i egzaminach, jeżeli siedziba studiów znajduje się poza siedzibą zakładu pracy; przysługujący ryczałt ustala w kwocie do 1.500 zł miesięcznie kierownik zakładu pracy, biorąc za podstawę liczbę i koszt przejazdów oraz koszty noclegów obliczone na podstawie ryczałtów przysługujących za noclegi w czasie podróży służbowych na obszarze kraju.
§  8.
1.
Świadczenia, o których mowa w § 6 ust. 1 i w § 7, nie przysługują pracownikowi w okresie odbywania stażu naukowego lub zawodowego w czasie studiów doktoranckich, jeżeli korzysta on w tym okresie z uprawnień wynikających z uchwały nr 97 Rady Ministrów z dnia 5 maja 1967 r. w sprawie krajowych staży naukowych i zawodowych dla pracowników naukowo-dydaktycznych i naukowo-badawczych oraz innych pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych gospodarki narodowej (Monitor Polski Nr 34, poz. 158).
2.
Świadczenia, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 oraz § 7 pkt 1, nie przysługują pracownikom, do których mają zastosowanie przepisy § 8-10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 lipca 1967 r. w sprawie warunków zatrudniania pracowników naukowo-badawczych w instytutach naukowo-badawczych (Dz. U. z 1967 r. Nr 32, poz. 157 i z 1970 r. Nr 30, poz. 250).
§  9.
Zakład pracy pokrywa koszty związane z prowadzeniem badań wynikających z programu studiów pracownika w ramach kwot przeznaczonych na utrzymanie utworzonego w myśl § 4 ust. 1 pkt 3 stanowiska badawczego.
§  9a. 3
1.
Pracownikowi nie będącemu nauczycielem akademickim lub pracownikiem naukowym, przygotowującemu pracę doktorską lub habilitacyjną bez skierowania zakładu pracy, przysługuje płatny urlop w wymiarze 28 dni roboczych na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów końcowych oraz obronę pracy doktorskiej lub na przygotowanie się do kolokwium habilitacyjnego.
2.
Urlop, o którym mowa w ust. 1, może być udzielony przez zakład pracy jednorazowo lub w częściach po uprzednim uzgodnieniu jego terminu. Urlopu udziela się po przedstawieniu pracy doktorskiej lub habilitacyjnej.
§  10.
Organizację studiów doktoranckich dla pracujących bez oderwania od pracy oraz zasady odbywania tych studiów regulują odrębne przepisy.
§  11.
Minister Finansów określi zasady finansowania i wypłacania stypendiów, o których mowa w § 6 ust. 1, oraz tryb poboru kwot stypendiów podlegających zwrotowi.
§  12.
Wykonanie uchwały porucza się zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) i prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 października 1971 r.
1 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 140 z dnia 5 lipca 1982 r. (M.P.82.17.140) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 21 lipca 1982 r.
2 § 7 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 140 z dnia 5 lipca 1982 r. (M.P.82.17.140) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 21 lipca 1982 r.
3 § 9a dodany przez § 1 uchwały nr 122 z dnia 3 września 1984 r. (M.P.84.23.156) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 października 1984 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.45.287

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Kierowanie pracowników na studia doktoranckie dla pracujących oraz ulgi i świadczenia przysługujące tym pracownikom.
Data aktu: 30/07/1971
Data ogłoszenia: 03/09/1971
Data wejścia w życie: 01/10/1971