Stosowanie taryfy celnej wywozowej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU ZAGRANICZNEGO
z dnia 7 kwietnia 1971 r.
w sprawie stosowania taryfy celnej wywozowej.

Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 33, poz. 166)) i § 5 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 1965 r. w sprawie ustanowienia ceł na towary wywożone za granicę (Dz. U. z 1965 r. Nr 18, poz. 120 i z 1970 r. Nr 20, poz. 167) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się wytyczne w sprawie stosowania taryfy celnej wywozowej, zwane dalej wytycznymi, stanowiące załącznik do zarządzenia.
2.
Towary wymienione w wytycznych cli się w sposób określony w wytycznych.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Wytyczne w sprawie stosowania taryfy celnej wywozowej.

Poz. 10 Według pkt 1 tej pozycji należy clić również: ciastka, andruty i inne wyroby wypiekane z mąki oblewane czekoladą.
Poz. 23 Według pkt 2 tej pozycji należy clić: słoninę, boczek i podgardle - tylko świeże lub solone, natomiast wędzone, paprykowane, w konserwach itp. według poz. 20.
Poz. 27 Według pkt 2 tej pozycji należy clić słodycze z dodatkiem czekolady. Za dodatek czekolady uważa się ilość czekolady nie przekraczającą 50% w stosunku do całej masy wyrobu.
Poz. 31 Według pkt 3 tej pozycji należy clić wódki czyste: zwykłe wyborowe i luksusowe, które w swoim składzie, poza alkoholem i wodą, nie zawierają innych domieszek.
Poz. 38 Według tej pozycji należy clić również medale wykonane z mas glinianych.
Poz. 45 Według tej pozycji należy clić obrazy bez względu na ich wielkość:
- malowane farbami olejnymi, akwarelą, temperą, pastelem lub gwaszem

- na płótnie, drewnie, korze, bristolu. pergaminie, kości

słoniowej, porcelanie, szkle, metalu lub innym materiale,

- witraże, mozaiki, kolaże (collage).
Poz. 49 Według tej pozycji należy clić wszelkie wydawnictwa periodyczne wydane po roku 1945, chociażby skompletowane i oprawione w roczniki.
Poz. 58 Według tej pozycji należy clić wszelkie serwety i serwetki - dekoracyjne, niezależnie od sposobu ich wykonania (szydełkowe, tkane, haftowane, z aplikacjami itp.).
Poz. 61 Przez bieliznę stołową rozumie się obrusy wykonane z tkanin białych - gładkich lub wzorzystych (bez wyszyć i naszyć) oraz obrusy z gładkiego białego płótna z barwnymi drukowanymi lub malowanymi wzorami.
Poz. 62 Według tej pozycji należy również clić:
- odpowiednio według pkt 1 lub 2 odzież wykonaną z tkanin

podklejonych tworzywem piankowym (laminat),

- według pkt 3 odzież wykonaną z tkanin pokrytych masą imitującą

skórę.

Poz. 63 Według tej pozycji należy clić również części strojów ludowych, jak np. zapaski, kamizelki, gorsety itp.
Poz. 64 Według tej pozycji należy clić również rajstopy.
Poz. 70 Według pkt 2 tej pozycji należy clić również haftowane obuwie regionalne (pantofle domowe).
Poz. 72 Za drobne wyroby z metali pospolitych do użytku domowego i osobistego, podlegające cłu według tej pozycji, uważa się: przyrządy do pielęgnacji paznokci, puderniczki, korkociągi, papierośnice, dziadki do orzechów, otwieracze do konserw, popielniczki, cukiernice, uchwyty do szklanek, podstawki pod kieliszki, kieliszki, tace itp.
Uwaga: Wyroby z metali pospolitych takie jak: miniatury zbroi, armat, miniatury "Szczerbca", talerze i kasety ozdobne, gongi ozdobne, świeczniki, lichtarze, moździerze, statuetki, ramy do luster, biżuterię wykonaną z metali nieszlachetnych (pierścionki, bransoletki, kolczyki, naszyjniki itp.), spinki, klamry oraz inne wyroby rękodzieła, rzemiosła i przemysłu artystycznego - należy clić według pozycji 97-99.
Poz. 77 Według tej pozycji należy clić, również inne lampy elektronowe znajdujące zastosowanie w urządzeniach elektronicznych (oprócz lamp kineskopowych).
Poz. 83 Według pkt 2 tej pozycji należy clić również zasypkę dziecięcą, zielarskie wyroby kosmetyczne do włosów i pielęgnacji skóry, płyny do pielęgnacji włosów (woda pokrzywowa, brzozowa itp.), płyny do trwałej ondulacji, środki do pielęgnacji jamy ustnej.
Poz. 84 Według pkt 2 tej pozycji należy clić również pasty i płyny do prania oraz proszki i granulki do prania na bazie surowców syntetycznych (detergenty).
Poz. 97-99 Według tych pozycji, należy clić odpowiednio - między innymi - następujące towary:
- gobeliny bez względu na technologię produkcji i użyty surowiec,
- bieżniki i krajki ludowe,
- pasy dekoracyjne tzw. "słuckie", wykonane z tkanin wzorzystych,

podbite podszewką, o długości 1 do 1,5 m i różnej szerokości,

- powłoczki dekoracyjne na poduszki,
- ikony wykonane jako płaskorzeźby z mosiądzu lub malowane na

drewnie, zaopatrzone w tzw. "koszulki" metalowe,

- lustra w oprawie metalowej lub innej,
- ścierki z tkanin wszelkiego rodzaju,
- środki do zmywania i czyszczenia,
- diapozytywy, również osadzone w ramkach,
- płyty gramofonowe inne niż określone w poz. 80,
- ołówki w oprawach drewnianych,
- kalendarze i kalendarzyki,
- wszelkie wydawnictwa wydane przed rokiem 1945,
- atlasy geograficzne i przyrodnicze,
- poszczególne tomy wydawnictw encyklopedycznych i słowników więcej

niż dwutomowych:

- o wartości całego wydawnictwa do 1.000 zł poz. 98,
- o wartości całego wydawnictwa powyżej 1.000 zł poz. 99.
Poz. 99 Według tej pozycji należy clić między innymi:
- wydawnictwa periodyczne wydane po roku 1945 w ilościach większych

niż określone w pozycji 49,

- znaczki pocztowe polskie stemplowane wydane po roku 1950 w ilości

ponad 30 sztuk lub w blokach i arkuszach, znaczki pocztowe polskie

niezależnie od roku wydania nie stemplowane, znaczki pocztowe

wydane za granicą oraz inne walory filatelistyczne,

- medale pamiątkowe z metali nieszlachetnych i szlachetnych,

wydawane z różnych okazji oraz inne numizmatyczne.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.23.153

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Stosowanie taryfy celnej wywozowej.
Data aktu: 07/04/1971
Data ogłoszenia: 26/04/1971
Data wejścia w życie: 26/04/1971