Fundusz miejski.

UCHWAŁA Nr 50
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 lutego 1971 r.
w sprawie funduszu miejskiego.

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się fundusz miejski w miastach nie stanowiących powiatów liczących poniżej 20 tys. mieszkańców i w osiedlach.
2.
Upoważnia się prezydia wojewódzkich rad narodowych do objęcia przepisami uchwały, za zgodą Ministra Finansów, miast liczących ponad 20 tys. mieszkańców, jeżeli są one uzdrowiskami lub jeżeli na ich obszarze pobiera się opłatę uzdrowiskową.
§  2.
1.
Dochodami funduszu miejskiego są:
1)
wpływy podatku od lokali, dotychczas zaliczane na dochody budżetowe,
2)
udział we wpływach podatku od nieruchomości, ustalony przez powiatową radę narodową, który może być zróżnicowany dla poszczególnych miast i osiedli w zależności od stopnia ich rozwoju i potrzeb, z tym że ogólna kwota z tytułu udziałów wszystkich miast i osiedli powiatu nie może przekraczać kwoty przewidzianej w roku 1970 z tytułu podatku od lokali pobieranego od organizacji spółdzielczych,
3)
wpłaty pobierane na terenie miasta i osiedla na podstawie przepisów ustawy o funduszu gromadzkim na niektóre cele miejscowe,
4)
wpłaty podatku obrotowego i dochodowego od nowo założonych drobnych zakładów rzemieślniczych w ciągu trzech lat po zakończeniu okresu zwolnienia ich od tych podatków,
5)
wpłaty podlegające odprowadzeniu do budżetu państwowych zakładów usługowych i państwowych drobnych zakładów produkcyjnych, wykorzystujących głównie miejscowe surowce, utworzonych ze środków funduszu, przez okres trzech lat od ich uruchomienia,
6)
wpływy z opłaty uzdrowiskowej,
7)
udział w dochodach powiatowych rad narodowych z tytułu dopłat do cen napojów alkoholowych, ustalony przez powiatową radę narodową, który może być zróżnicowany dla poszczególnych miast i osiedli, z tym że ogólna kwota z tytułu udziałów wszystkich miast i osiedli powiatu nie może przekraczać 10% dochodów powiatowych rad narodowych z tego źródła.
2.
Dochodami funduszu miejskiego mogą być także inne wpłaty i świadczenia, a w szczególności:
1)
dobrowolne wpłaty ludności,
2)
wpływy z funduszu gromadzkiego okolicznych gromad, przeznaczone na rozwój urządzeń miejskich służących równocześnie potrzebom mieszkańców tych gromad,
3)
wpłaty z funduszów zakładowych przedsiębiorstw państwowych udzielane zgodnie z wytycznymi Centralnej Rady Związków Zawodowych w sprawie gospodarowania funduszem zakładowym oraz wpłaty z części czystej nadwyżki organizacji spółdzielczych przeznaczonej na cele społeczno-wychowawcze,
4)
wpłaty z funduszów społecznych.
3.
Dochodami funduszu miejskiego w miejscowościach, o których mowa w § 1 ust. 2, są tylko dochody wymienione w ust. 1 pkt 3 i 6 oraz w ust. 2.
§  3.
1.
Środki funduszu miejskiego przeznacza się na:
1)
budowę, remont, wyposażenie, konserwację i utrzymanie:
a)
urządzeń komunalnych, ochrony przeciwpożarowej, socjalnych, kulturalnych i oświatowo-wychowawczych,
b)
obiektów i urządzeń związanych z rozwojem kultury fizycznej, turystyki i wypoczynku,
2)
pomoc w realizacji czynów społecznych, podejmowanych przez miejscową ludność,
3)
remont i wyposażenie:
a)
państwowych zakładów usługowych,
b)
państwowych drobnych zakładów produkcyjnych wykorzystujących głównie miejscowe surowce.
2.
W uzasadnionych wypadkach środki funduszu miejskiego mogą być wykorzystane także na budowę obiektów wymienionych w ust. 1 pkt 3.
3.
Ze środków funduszu miejskiego mogą być przekazywane na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej udziały w kosztach realizacji wspólnych inwestycji o charakterze socjalnym, kulturalnym i komunalnym.
4.
Wpływy, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 3, przeznacza się przede wszystkim na inwestycje socjalne i komunalne, związane bezpośrednio z interesem załogi przedsiębiorstwa państwowego lub organizacji spółdzielczej dokonujących wpłat.
5.
Wpływy z opłaty uzdrowiskowej przeznacza się w całości na zapewnienie porządku, higieny i estetyki oraz na zaspokojenie potrzeb kulturalnych kuracjuszów, wczasowiczów i turystów.
§  4.
Zadania o charakterze inwestycyjnym podejmowane na podstawie § 3 mogą być realizowane na zasadach określonych w przepisach o finansowaniu inwestycji i remontów jednostek państwowych.
§  5.
Środki funduszu miejskiego przeznaczone na realizację czynów społecznych podejmowanych przez miejscową ludność nie mogą być traktowane jako środki własne ludności w rozumieniu przepisów o czynach społecznych.
§  6.
Środkami funduszu miejskiego dysponuje prezydium rady narodowej lub wyznaczony organ.
§  7.
1.
Zgodnie z art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 listopada 1966 r. w sprawie utworzenia funduszu miejskiego w miastach nie stanowiących powiatów (Dz. U. Nr 54, poz. 322).
2.
Nie wykorzystane środki funduszu miejskiego, utworzonego na podstawie rozporządzenia wymienionego w ust. 1, stają się środkami funduszu miejskiego w rozumieniu uchwały.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów oraz prezydiom rad narodowych.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że w stosunku do miast nie stanowiących powiatów i osiedli, w których nie został utworzony fundusz miejski na podstawie rozporządzenia wymienionego w § 7 ust. 1, uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1972 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.15.108

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Fundusz miejski.
Data aktu: 26/02/1971
Data ogłoszenia: 13/03/1971
Data wejścia w życie: 01/01/1972, 13/03/1971