Organizacja praktyk robotniczych studentów szkół wyższych.

UCHWAŁA Nr 24
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 lutego 1970 r.
w sprawie organizacji praktyk robotniczych studentów szkół wyższych.

Opierając się na osiągniętych w 1969 r. doświadczeniach w zakresie organizacji studenckich praktyk robotniczych, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Studenckie praktyki robotnicze organizują i realizują władze szkół wyższych.
2. 1
Zasady organizacji praktyk robotniczych oraz wynikające z tego obowiązki władz szkół wyższych i studentów ustala Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w porozumieniu z Ministrami Zdrowia i Opieki Społecznej, Kultury i Sztuki, Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej oraz Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki.
§  2.
1. 2
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych ustala wytyczne w sprawie właściwego zatrudniania studentów odbywających praktyki robotnicze, na których podstawie Ministrowie: Rolnictwa, Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Komunikacji, Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Zdrowia i Opieki Społecznej, Przemysłu Spożywczego i Skupu, Minister Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) ustalają w terminie do dnia 1 lutego każdego roku wykazy przedsiębiorstw zobowiązanych do przyjęcia studentów w celu odbycia praktyk robotniczych.
2. 3
Ministrowie wymienieni w ust. 1 oraz Minister Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej i wojewodowie (prezydenci miast wyłączonych z województw) składają Ministrowi Pracy, Płac i Spraw socjalnych w terminie wynikającym z obowiązującego na dany rok harmonogramu, informacje o przewidywanym zatrudnieniu studentów z uwzględnieniem rozmieszczenia terytorialnego i rodzajów prac.
3.
Kierownicy przedsiębiorstw zobowiązanych do przyjęcia studentów na praktyki robotnicze przedstawiają, w terminie wynikającym z obowiązującego na dany rok harmonogramu, właściwym terenowo wojewódzkim zespołom koordynacyjnym do spraw studenckich praktyk robotniczych, o których mowa w § 12, propozycje frontu pracy, odpowiedniego do prowadzenia studenckich praktyk robotniczych.
4. 4
Ministrowie wymienieni w ust. 1, Minister Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej i wojewodowie (prezydenci miast wyłączonych z województw) są odpowiedzialni za właściwe wykorzystanie pracy studentów odbywających praktyki robotnicze oraz za zapewnienie tym studentom odpowiednich warunków socjalno-bytowych w podległych przedsiębiorstwach.
5. 5
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może rozszerzyć przepisy ust. 1-4 na ministrów (kierowników urzędów centralnych) nie wymienionych w ust. 1.
§  3.
Kierownicy przedsiębiorstw resortów, o których mowa w § 2, zapewnią studentom odbywającym praktyki robotniczą:
1)
racjonalne zatrudnienie przy prostych pracach produkcyjnych, usługowych bądź pomocniczych, odbywających się w godzinach dziennych; w wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych procesem technologicznym produkcji, dopuszcza się zatrudnienie studentów na drugiej zmianie,
2)
przydzielenie na czas praktyki odzieży oraz obuwia roboczego i ochronnego, jeżeli przewidują to warunki pracy w zakładzie lub przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracy,
3)
nieodpłatne zakwaterowanie w hotelach robotniczych, w równorzędnych kwaterach lub domach studenckich; w wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych specyfiką prowadzonych robót i znaczną ich odległością od osiedli mieszkalnych, dopuszcza się możliwość zakwaterowania studentów w namiotach, pod warunkiem uzgodnienia standardu wyposażenia tych namiotów z organizatorem hufca,
4)
częściowo odpłatne wyżywienie we własnej stołówce lub w innych zakładach żywienia zbiorowego; wyżywienie to powinno składać się z 4 posiłków dziennie,
5)
udostępnienie bazy socjalno-kulturalnej i sportowej oraz innych posiadanych urządzeń i środków niezbędnych do realizacji planów wychowawczych,
6)
zwrot kosztu przejazdu najtańszym środkiem lokomocji do miejsca stałego zamieszkania lub siedziby szkoły wyższej po odbyciu praktyki.
§  4.
1.
Odbywanie praktyki robotniczej traktuje się jako stosunek pracy.
2.
Uprawnienia studentów w czasie odbywania praktyki w zakresie opieki lekarskiej, zasiłków chorobowych i świadczeń z tytułu nieszczęśliwych wypadków regulują przepisy ogólne oraz szczegółowe przepisy wydane w tym zakresie przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Dyrektora Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.
3. 6
Praktykę robotniczą odbywa się na podstawie umowy o pracę na czas określony, zawartej między studentem a zakładem pracy, w którym student ma być zatrudniony w okresie praktyki. Wzór umowy o pracę określi Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Komendantem Głównym Ochotniczych Hufców Pracy.
§  5.
Do studentów odbywających praktyki robotnicze stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie pracy kobiet i młodocianych.
§  6. 7
Szkoła wyższa zawiera z zakładem pracy umowę określającą zadania oraz obowiązki szkoły i zakładu pracy. Wzór umowy określi Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Komendantem Głównym Ochotniczych Hufców Pracy.
§  7.
1.
Dla odbycia studenckich praktyk robotniczych powinny być tworzone studenckie hufce pracy.
2. 8
Studenckie hufce pracy powinny być tworzone przez władze uczelni przy współudziale organizacji młodzieżowych: Związku Młodzieży Socjalistycznej, Związku Socjalistycznej Młodzieży Wiejskiej i Zrzeszenia Studentów Polskich.
3.
Na czele studenckiego hufca pracy stoi komendant hufca będący pracownikiem naukowo-dydaktycznym szkoły wyższej; jego zastępcą jest student-aktywista organizacji młodzieżowej działającej na terenie uczelni.
4.
Dla lepszego nadzoru nad pracą hufców, racjonalnej organizacji działalności wychowawczej oraz zapewnienia optymalnych warunków bytowych i wypoczynku studenckie hufce pracy mogą grupować się w brygady. Kierownictwo brygady stanowią: komendant brygady, przedstawiciele hufców wchodzących w skład brygady oraz przedstawiciele organizacji młodzieżowych.
5. 9
Tryb powoływania komend brygad i komendantów hufców, ich obowiązki oraz sposób pokrywania kosztów związanych z działalnością brygad określi Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w porozumieniu z Ministrem Finansów oraz z władzami naczelnymi organizacji młodzieżowych wymienionych w ust. 2.
§  8.
1.
Studentom odbywającym praktyki robotnicze przysługuje wynagrodzenie według zasad obowiązujących w danym przedsiębiorstwie stosownie do rzeczywistego wkładu ich pracy.
2. 10
Jeżeli student z przyczyn od siebie niezależnych osiągnie zarobek niższy od minimalnej płacy, przedsiębiorstwo zobowiązane jest wypłacić wyrównanie, zgodnie z obowiązującymi przepisami stosowanymi przy wypłatach minimum wynagrodzenia.
§  9.
1.
Wynagrodzenia studentów odbywających praktyki robotnicze są wypłacane z osobowego funduszu płac, ustalonego w planie dla przedsiębiorstwa.
2. 11
Ewentualne przekroczenie osobowego funduszu płac, wynikające z zatrudnienia przez przedsiębiorstwo studentów, może być w uzasadnionych wypadkach usprawiedliwione na podstawie decyzji ministra (kierownika urzędu centralnego) lub wojewody (prezydenta miasta wyłączonego z województwa) sprawującego nadzór nad przedsiębiorstwem - w ramach posiadanych rezerw funduszu płac.
3.
Zatrudnienie studentów odbywających praktyki robotnicze jest zaliczane do planu zatrudnienia ustalonego w narodowym planie gospodarczym dla przedsiębiorstw.
4. 12
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może w uzasadnionych wypadkach uznać przekroczenie planu zatrudnienia ustalonego w narodowym planie gospodarczym dla resortu, wynikające z zatrudnienia studentów na praktykach robotniczych, oraz ustalić gałęzie gospodarki, w których zatrudnienie studentów będzie ewidencjonowane i rozliczane oddzielnie.
§  10. 13
1.
Przedsiębiorstwa zatrudniające studentów odbywających praktyki robotnicze zobowiązane są do ponoszenia kosztów związanych z zakwaterowaniem, dopłatami do wyżywienia, przejazdami studentów oraz wynagradzaniem zastępców komendantów hufców według zasad określonych przez Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.
2.
Sposób rozliczania i ewidencjonowania kosztów określonych w ust. 1 ustali Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych
§  11.
1. 14
Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Studenckich Praktyk Robotniczych jest z urzędu Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.
2.
Pełnomocnik Rządu do Spraw Studenckich Praktyk Robotniczych powołuje, złożony z przedstawicieli zainteresowanych ministerstw i instytucji, Centralny Zespół Koordynacyjny, stanowiący jego organ doradczy w zakresie przygotowania, organizacji frontu pracy i zapewnienia odpowiednich warunków socjalno-bytowych.
3.
Dla zapewnienia jak najlepszej realizacji celów wychowawczych studenckich praktyk robotniczych Pełnomocnik Rządu do Spraw Studenckich Praktyk Robotniczych zapewnia odpowiednią liczbę miejsc pracy dla praktykantów, sprawuje nadzór nad przebiegiem praktyk w przedsiębiorstwach, koordynuje organizację frontu pracy, nadzoruje działalność wojewódzkich zespołów koordynacyjnych oraz odpowiada za wydawanie przepisów w sprawach zatrudnienia, płac i warunków socjalno-bytowych związanych z praktykami robotniczymi.
§  12.
1. 15
Wojewodowie (prezydenci miast wyłączonych z województw) powołują wojewódzkie zespoły koordynacyjne do spraw studenckich praktyk robotniczych.
2. 16
Prezydenci miast wyłączonych z województw powołują w porozumieniu z zainteresowanymi wojewodami zespoły koordynacyjne wspólne dla tych miast i województw, których obszary sąsiadują ze sobą.
3. 17
Terenowe organy administracji państwowej, o których mowa w ust. 1 i 2, wyznaczają osoby kierujące pracą zespołów koordynacyjnych.
4.
W skład wojewódzkiego zespołu koordynacyjnego wchodzą przedstawiciele szkół wyższych i instytucji oraz przedstawiciele wojewódzkiej komisji ochotniczych hufców pracy, powołani przez przewodniczącego zespołu.
5.
Wojewódzkie zespoły koordynacyjne zapewniają właściwy front pracy i odpowiednie warunki socjalno-bytowe dla studenckich hufców pracy zgłoszonych do odbycia praktyk przez uczelnie mające siedziby na terenie ich działania oraz dla studenckich hufców pracy z innych uczelni, których zatrudnienie w ramach działalności koordynacyjnej zlecił Pełnomocnik Rządu do Spraw Studenckich Praktyk Robotniczych, jak również prowadzą nadzór nad prawidłowym przebiegiem praktyk na własnym terenie, szczególnie pod kątem widzenia zapewnienia studentom właściwych warunków socjalno-bytowych.
§  13. 18
Pełnomocnik Rządu do Spraw Studenckich Praktyk Robotniczych ustala w porozumieniu z Ministrem Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki harmonogram organizacji studenckich praktyk robotniczych na każdy rok kalendarzowy.
§  14.
1.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej ustali w terminie do dnia 1 kwietnia 1970 r. zasady przeprowadzania badań lekarskich studentów zobowiązanych do odbycia praktyk robotniczych, zapewni opiekę lekarską studentom odbywającym praktyki robotnicze oraz nadzór sanitarny w miejscach pracy i zakwaterowania tych studentów.
2.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Studenckich Praktyk Robotniczych wprowadzi sprawozdawczość statystyczną w zakresie zatrudnienia, czasu pracy, płac, kosztów i wyników ekonomicznych studenckich hufców pracy.
3. 19
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług zapewni:
1)
przedsiębiorstwom zatrudniającym studenckie hufce pracy odpowiednią ilość środków żywnościowych na prowadzenie stołówek w miejscach zakwaterowania studentów,
2)
uczestnikom studenckich hufców pracy całodzienne wyżywienie, na zasadach odpłatności, w podległych zakładach żywienia zbiorowego, jeżeli przedsiębiorstwo, w którym odbywają się praktyki robotnicze, nie posiada własnej stołówki,
3)
przedsiębiorstwom zatrudniającym studenckie hufce pracy odpowiednie ilości odzieży ochronnej i roboczej, sprzętów wyposażenia kwater, świetlic i stołówek.
4.
Minister Przemysłu Lekkiego zapewni, na wniosek zainteresowanych ministrów, odpowiednią ilość namiotów i sprzętu kwatermistrzowskiego dla zakwaterowania studenckich hufców pracy.
5.
Na podstawie umów, o których mowa w § 4 ust. 3, prezydia rad narodowych zapewnią studentom wyjeżdżającym na praktyki robotnicze bilety kredytowane na przejazd koleją do miejsca pobytu studenckiego hufca pracy.
§  15.
Termin, o którym mowa w § 2 ust. 1, ulega w 1970 r. przesunięciu o dwa miesiące.
§  16.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) i b) uchwały z dnia 14 września 1974 r. (M.P.74.31.187) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 sierpnia 1974 r.
2 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) i c) uchwały z dnia 14 września 1974 r. (M.P.74.31.187) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 sierpnia 1974 r.
3 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) i c) oraz pkt 2 uchwały z dnia 14 września 1974 r. (M.P.74.31.187) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 sierpnia 1974 r.
4 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) oraz pkt 2 uchwały z dnia 14 września 1974 r. (M.P.74.31.187) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 sierpnia 1974 r.
5 § 2 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) uchwały z dnia 14 września 1974 r. (M.P.74.31.187) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 sierpnia 1974 r.
6 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) i c) uchwały z dnia 14 września 1974 r. (M.P.74.31.187) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 sierpnia 1974 r.
7 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) i c) uchwały z dnia 14 września 1974 r. (M.P.74.31.187) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 sierpnia 1974 r.
8 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały z dnia 14 września 1974 r. (M.P.74.31.187) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 sierpnia 1974 r.
9 § 7 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) uchwały z dnia 14 września 1974 r. (M.P.74.31.187) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 sierpnia 1974 r.
10 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały z dnia 14 września 1974 r. (M.P.74.31.187) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 sierpnia 1974 r.
11 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały z dnia 14 września 1974 r. (M.P.74.31.187) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 sierpnia 1974 r.
12 § 9 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) uchwały z dnia 14 września 1974 r. (M.P.74.31.187) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 sierpnia 1974 r.
13 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) uchwały z dnia 14 września 1974 r. (M.P.74.31.187) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 sierpnia 1974 r.
14 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) uchwały z dnia 14 września 1974 r. (M.P.74.31.187) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 sierpnia 1974 r.
15 § 12 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 uchwały z dnia 14 września 1974 r. (M.P.74.31.187) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 sierpnia 1974 r.
16 § 12 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 uchwały z dnia 14 września 1974 r. (M.P.74.31.187) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 sierpnia 1974 r.
17 § 12 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 uchwały z dnia 14 września 1974 r. (M.P.74.31.187) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 sierpnia 1974 r.
18 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) uchwały z dnia 14 września 1974 r. (M.P.74.31.187) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 sierpnia 1974 r.
19 § 14 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. d) uchwały z dnia 14 września 1974 r. (M.P.74.31.187) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 sierpnia 1974 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024