Zakres działania Ministra Łączności z tytułu koordynacji międzyresortowej.

ZARZĄDZENIE Nr 99
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 grudnia 1970 r.
o zakresie działania Ministra Łączności z tytułu koordynacji międzyresortowej.

Na podstawie § 1 uchwały nr 114 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Minister Łączności sprawuje międzyresortową koordynację rozwoju i wykorzystania sieci telekomunikacyjnych eksploatowanych przez jednostki państwowe i spółdzielcze oraz organizacje społeczne i polityczne.
2.
Przez sieci telekomunikacyjne rozumie się sieci przewodowe i radiowe obejmujące sieci telefoniczne, telegraficzne i transmisji danych, nadawcze sieci radiofoniczne i telewizyjne, sieci radiokomunikacji stałej i ruchomej (z uwzględnieniem linii radiowych) oraz sieci radionawigacyjne.
3.
Do Ministra Łączności należy w szczególności:
1)
koordynacja rozwoju jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa w zakresie programowania, budowy, rozbudowy, utrzymania i wykorzystania linii i urządzeń telekomunikacyjnych,
2)
opracowywanie zbiorczych programów i projektów planów perspektywicznych rozwoju łączności w Państwie,
3)
inicjowanie i koordynacja działalności legislacyjnej w zakresie łączności,
4)
inicjowanie przedsięwzięć mających na celu prawidłowe wykorzystanie wewnątrzresortowych i wewnątrzzakładowych sieci telekomunikacyjnych oraz uruchamianie istniejących w tym zakresie rezerw,
5)
ustalanie zasad i warunków dołączania telekomunikacyjnych sieci wewnątrzzakładowych do sieci użytku publicznego,
6)
ustalanie jednolitych wymagań kwalifikacyjnych i norm pracy dla pracowników zatrudnionych przy utrzymaniu i obsłudze wewnątrzresortowych i wewnątrzzakładowych sieci telekomunikacyjnych oraz przedstawianie opinii i wniosków w sprawie płac i bodźców materialnego zainteresowania tych pracowników,
7)
ustalanie w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Maszynowego kierunków rozwoju produkcji i importu oraz rozdziału i dostaw urządzeń, sprzętu, kabli i przewodów telekomunikacyjnych, jak też ustalanie wymagań technicznych, jakim powinny odpowiadać produkowane przez przemysł urządzenia i sprzęt telekomunikacyjny oraz kable i przewody dla potrzeb łączności w kraju,
8)
opiniowanie wieloletnich i rocznych planów eksportu urządzeń, sprzętu, kabli i przewodów telekomunikacyjnych,
9)
przydzielanie częstotliwości urządzeniom radionadawczym, eksploatowanym przez jednostki organizacyjne resortu łączności, jak i przez jednostki pozaresortowe, oraz zatwierdzanie znaków wywoławczych,
10)
sprawowanie przez wyznaczone organy państwowe nadzoru nad funkcjonowaniem sieci przewodowych i radiowych wchodzących w skład jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa oraz organizowanie zwalczania i zapobiegania zakłóceniom w pracy tych sieci; uprawnienie to nie obejmuje sieci przewodowych resortu komunikacji,
11)
ustalanie założeń i programów rozwoju nauki i techniki w dziedzinie łączności oraz koordynowanie prac naukowo-badawczych i rozwojowych w dziedzinie łączności, realizowanych przez placówki zaplecza naukowo-technicznego w kraju,
12)
bilansowanie i rozdzielanie ważniejszych robót budowlano-montażowych stanowiących odrębne zadania, związanych ze środkami łączności, w ujęciu krajowym i wojewódzkim, z wyłączeniem robót wykonywanych przez jednostki resortu komunikacji na sieci łączności PKP.
4.
Uzgodnieniu z Ministrem Łączności podlegają:
1)
programy rekonstrukcji organizacyjno-technicznej wewnątrzzakładowych sieci telekomunikacyjnych,
2)
kierunki rozwoju produkcji radioodbiorników, telewizorów i urządzeń anten odbiorczych, z wyjątkiem urządzeń i sprzętu specjalnego.
5.
Zakres koordynacji wykonywanej przez Ministra Łączności w stosunku do resortów spraw wewnętrznych, komunikacji oraz górnictwa i energetyki określą dwustronne porozumienia zawarte przez właściwego ministra z Ministrem Łączności, oparte na zasadach ustalonych w niniejszym zarządzeniu.
6.
Zakres koordynacji wykonywanej przez Ministra Łączności w stosunku do resortu obrony narodowej określą odrębne dwustronne porozumienia zawarte przez Ministra Łączności z Ministrem Obrony Narodowej, uwzględniające specyfikę zadań resortu obrony narodowej oraz interesy obronności kraju.
§  2.
W celu zapewnienia realizacji zadań wymienionych w § 1 Minister Łączności wydaje wytyczne i instrukcje wiążące resorty i instytucje posiadające sieci telekomunikacyjne.
§  3. 1
(skreślony).
§  4.
Minister Łączności przedstawi Prezesowi Rady Ministrów w terminie do dnia 28 lutego 1971 r. projekty aktów prawnych niezbędnych do uzgodnienia obowiązujących przepisów z ustalonym w tym zarządzeniu zakresem działania Ministra z tytułu koordynacji międzyresortowej.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1971 r.
1 § 3 skreślony przez § 1 pkt 8 zarządzenia nr 15 z dnia 9 lutego 1972 r. w sprawie usprawnienia działania niektórych naczelnych organów administracji z tytułu koordynacji międzyresortowej (M.P.72.13.93) z dniem 1 marca 1972 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1970.43.343

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zakres działania Ministra Łączności z tytułu koordynacji międzyresortowej.
Data aktu: 07/12/1970
Data ogłoszenia: 29/12/1970
Data wejścia w życie: 01/01/1971