Wykorzystywanie wpisów w pracowniczych legitymacjach ubezpieczeniowych przez wydziały zatrudnienia prezydiów rad narodowych i zakłady pracy oraz tryb postępowania w razie zagubienia legitymacji ubezpieczeniowej.

PISMO OKÓLNE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC
z dnia 21 stycznia 1970 r.
w sprawie wykorzystywania wpisów w pracowniczych legitymacjach ubezpieczeniowych przez wydziały zatrudnienia prezydiów rad narodowych i zakłady pracy oraz trybu postępowania w razie zagubienia legitymacji ubezpieczeniowej.

W wykonaniu przepisu ust. 7 pisma okólnego nr 8 Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1968 r. w sprawie właściwego wykorzystywania pracowniczych legitymacji ubezpieczeniowych (Monitor Polski Nr 7, poz. 41) ustala się, co następuje:
1.
Wydziały zatrudnienia prezydiów rad narodowych i zakłady pracy wykorzystują wpisy w legitymacjach ubezpieczeniowych, w szczególności dotyczące przebiegu pracy zawodowej i rodzaju wykonywanej pracy (stanowisko, specjalność, grupa zaszeregowania), w celu właściwego doboru pracy dla osoby poszukującej pracy oraz ustalenia, czy osoba ta posiada kwalifikacje przewidziane dla proponowanego stanowiska pracy.
2.
Wydziały zatrudnienia prezydiów rad narodowych przy kierowaniu do pracy osób poszukujących pracy, a zakłady pracy przy przyjmowaniu do pracy obowiązane są żądać okazania legitymacji ubezpieczeniowej w celu sprawdzenia, czy dokonany został w poprzednim miejscu pracy wpis dotyczący rodzaju wykonywanej pracy (stanowisko, specjalność, grupa zaszeregowania), wysokości zarobków oraz ustania zatrudnienia. Jednocześnie należy sprawdzić, czy ostatni wpis w legitymacji ubezpieczeniowej, dotyczący ustania zatrudnienia, jest zgodny z takim wpisem w dowodzie osobistym osoby poszukującej pracy.
3.
Przepisy ust. 2 nie dotyczą osób, które nie posiadają legitymacji ubezpieczeniowej z następujących przyczyn:
1)
podejmują pracę po raz pierwszy,
2)
nie były objęte przepisami o ubezpieczeniu społecznym ze względu na charakter poprzedniej pracy (np. niektóre osoby wykonujące pracę nakładczą),
3)
nie ubiegały się o wydanie legitymacji ubezpieczeniowej w zakładzie pracy przed 1 stycznia 1968 r.
4.
W wypadkach określonych w ust. 3 wydział zatrudnienia prezydium rady narodowej lub zakład pracy powinien żądać złożenia odpowiedniego oświadczenia. Nie należy żądać oświadczenia, jeżeli przyczyny nieposiadania legitymacji ubezpieczeniowej określone w ust. 3 wynikają z przedstawionych dokumentów.
5.
W razie stwierdzenia, że w legitymacji ubezpieczeniowej osoby poszukującej pracy brak jest wpisu, o którym mowa w ust. 2, wydział zatrudnienia prezydium rady narodowej uzależnia wydanie skierowania do pracy od uprzedniego uzyskania wpisu w legitymacji ubezpieczeniowej.
6.
Jeżeli osoba poszukująca pracy nie posiada wpisu, o którym mowa w ust. 2, a zakład ostatniego miejsca pracy mieści się poza miejscowością będącą siedzibą wydziału zatrudnienia, wydział ten może wydać skierowanie do pracy, jeżeli osoba ta udokumentuje rozwiązanie ostatniego stosunku pracy.
7.
Jeżeli osoba poszukująca pracy nie posiada legitymacji ubezpieczeniowej z powodu zagubienia lub zniszczenia, wydział zatrudnienia prezydium rady narodowej może wydać jej skierowanie do pracy, a zakład pracy może ją przyjąć do pracy po przedstawieniu przez nią zaświadczenia odpowiedniego zakładu pracy (oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), ustalającego datę wystawienia, serię i numer poprzednio wydanej legitymacji ubezpieczeniowej oraz datę ustania zatrudnienia. Jeżeli zaświadczenie jest wydane przez zakład pracy nie będący ostatnim miejscem pracy osoby poszukującej pracy, należy żądać ponadto przedłożenia zaświadczenia z ostatniego miejsca pracy o rozwiązaniu stosunku pracy.
8.
W wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych pilną potrzebą obsadzenia danego stanowiska pracy bądź warunkami materialnymi lub rodzinnymi osoby poszukującej pracy, wydział zatrudnienia prezydium rady narodowej może wydać skierowanie do pracy, a zakład pracy przyjąć do pracy osobę, która nie posiada legitymacji ubezpieczeniowej z powodu zagubienia lub zniszczenia, bez żądania przedstawienia zaświadczenia, o którym mowa w ust. 7.
9.
Wydział zatrudnienia prezydium rady narodowej powinien umieścić na tablicy ogłoszeń w widocznym miejscu zawiadomienie, że oprócz innych dokumentów wymaganych przy kierowaniu do pracy niezbędne jest okazywanie przez poszukującą pracy osobę, która uprzednio pozostawała w stosunku pracy, legitymacji ubezpieczeniowej zawierającej wpis, o którym mowa w ust. 2.
10.
Wydział zatrudnienia prezydium rady narodowej, udzielając zakładom pracy zezwolenia na przyjmowanie pracowników we własnym zakresie, zobowiązany jest każdorazowo zwracać uwagę na obowiązek przestrzegania przepisów niniejszego pisma okólnego. Jeżeli wydział zatrudnienia stwierdzi, że zakład nie przestrzega przepisów niniejszego pisma okólnego, zobowiązany jest cofnąć udzielone zezwolenie.
11.
Wydziały zatrudnienia prezydiów rad narodowych, przeprowadzając kontrole zakładów pracy, obowiązane są wnikliwie kontrolować wykonanie przepisów niniejszego pisma okólnego.
12.
Traci moc pismo okólne Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 16 kwietnia 1968 r. w sprawie wykorzystywania wpisów w pracowniczych legitymacjach ubezpieczeniowych przez wydziały zatrudnienia prezydiów rad narodowych i zakłady pracy oraz trybu postępowania w razie zagubienia legitymacji ubezpieczeniowej (Monitor Polski Nr 18, poz. 118).
13.
Niniejsze pismo okólne stosuje się od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1970.4.40

Rodzaj: Pismo okólne
Tytuł: Wykorzystywanie wpisów w pracowniczych legitymacjach ubezpieczeniowych przez wydziały zatrudnienia prezydiów rad narodowych i zakłady pracy oraz tryb postępowania w razie zagubienia legitymacji ubezpieczeniowej.
Data aktu: 21/01/1970
Data ogłoszenia: 12/02/1970
Data wejścia w życie: 12/02/1970