Udzielanie przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń pomocy finansowej na rozwój budownictwa indywidualnego na wsi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 20 kwietnia 1970 r.
w sprawia udzielania przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń pomocy finansowej na rozwój budownictwa indywidualnego na wsi.

Na podstawie § 11 pkt 5 uchwały nr 10 Rady Ministrów z dnia 9 stycznia 1969 r. w sprawie organizacji i poprawy warunków rozwoju budownictwa indywidualnego na wsi (Monitor Polski Nr 3, poz. 21) zarządza się, co następuje:
§  1.
Państwowy Zakład Ubezpieczeń, zwany dalej PZU, w ramach działalności zapobiegawczej może udzielać indywidualnym właścicielom ubezpieczonych budynków, położonych w gromadach, pomocy finansowej ze środków funduszu prewencyjnego PZU.
§  2.
1.
Pomoc finansowa może być udzielana w formie bezzwrotnych zasiłków albo bezprocentowych długoterminowych pożyczek.
2.
Właściciel nie może otrzymać pomocy dotyczącej tego samego budynku równocześnie w formie zasiłku i pożyczki.
§  3.
Z pomocy finansowej mogą korzystać:
1)
członkowie zespołów budowy, przebudowy i odbudowy wsi oraz zespołów wymiany pokryć dachowych - organizowanych i działających według zasad określonych w uchwale nr 10 Rady Ministrów z dnia 9 stycznia 1969 r. w sprawie organizacji i poprawy warunków rozwoju budownictwa indywidualnego na wsi (Monitor Polski Nr 3, poz. 21) oraz w zarządzeniu Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie wytycznych o planowym budownictwie na wsi i o wymianie łatwo zapalnych pokryć dachowych oraz w sprawie zespołów odbudowy, przebudowy lub budowy wsi i ramowego regulaminu dla tych zespołów (Monitor Polski Nr 33, poz. 245),
2)
właściciele budynków nie zrzeszeni w zespołach.
§  4.
1.
Członkowie zespołów budowy, przebudowy i odbudowy wsi mogą otrzymać bezzwrotne zasiłki na częściowe pokrycie kosztów:
1)
budowy ognioodpornych stropów i pokryć dachowych,
2)
przeniesienia części budynków i urządzeń zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
2.
Członkowie zespołów wymiany pokryć dachowych mogą otrzymać bezzwrotne zasiłki lub bezprocentowe długoterminowe pożyczki na zakup niepalnego lub trudno zapalnego materiału pokrywczego na dachy.
3.
Właściciele budynków nie zrzeszeni w zespołach mogą otrzymać bezzwrotne zasiłki albo bezprocentowe długoterminowe pożyczki na zakup niepalnego lub trudno zapalnego materiału pokrywczego na dachy, jeżeli dokonują:
1)
rozbiórki starego budynku i budują zamiast niego nowy budynek na podstawie zgłoszenia lub pozwolenia udzielonego przez państwowy organ nadzoru budowlanego,
2)
generalnego remontu budynku o konstrukcji ścian z materiału niepalnego,
3)
zmiany na budynku pokrycia dachowego łatwo zapalnego na niepalne lub trudno zapalne.
4.
Właściciele budynków nie zrzeszeni w zespołach mogą otrzymać bezzwrotne zasiłki na częściowe pokrycie kosztów budowy ognioodpornych stropów i pokryć dachowych w budynkach, wznoszonych w ramach budownictwa przykładowego według typowych lub powtarzalnych projektów budynków mieszkalnych i gospodarczych, zaleconych do stosowania w danym rejonie.
§  5.
Pomocy finansowej udziela się z zachowaniem następującej kolejności:
1)
w formie bezzwrotnych zasiłków:
a)
członkom zespołów budowy, przebudowy lub odbudowy wsi zniszczonych wskutek masowych klęsk żywiołowych,
b)
niezamożnym członkom zespołów wymiany pokryć dachowych,
c)
nie zrzeszonym w zespołach właścicielom, budującym budynki przykładowe (§ 4 ust. 4),
d)
nie zrzeszonym w zespołach niezamożnym właścicielom, którzy rozbierają stare budynki i budują zamiast nich nowe z materiałów niepalnych lub dokonują generalnego remontu budynku o konstrukcji ścian niepalnych,
2)
w formie bezprocentowych długoterminowych pożyczek:
a)
członkom zespołów wymiany pokryć dachowych,
b)
nie zrzeszonym w zespołach właścicielom budynków położonych we wsiach, które są zaliczone do I, II i III grupy zagrożenia pożarowego,
c)
nie zrzeszonym w zespołach właścicielom budynków, które są położone we wsiach zaliczonych do IV grupy zagrożenia pożarowego.
§  6.
Obsługę kredytu udzielanego z funduszu prewencyjnego w formie bezprocentowych długoterminowych pożyczek wykonuje Bank Rolny.
§  7.
Szczegółowy tryb udzielania pomocy finansowej określi Naczelny Dyrektor PZU.
§  8.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 1961 r. w sprawie udzielania przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń pomocy na ogniotrwałe pokrycie nowych budynków (Monitor Polski z 1962 r. Nr 4, poz. 12).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1970.14.118

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Udzielanie przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń pomocy finansowej na rozwój budownictwa indywidualnego na wsi.
Data aktu: 20/04/1970
Data ogłoszenia: 16/05/1970
Data wejścia w życie: 16/05/1970