Powiązania kooperacyjne przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej z jednostkami gospodarki nie uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE Nr 27
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 20 marca 1969 r.
w sprawie powiązań kooperacyjnych przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej z jednostkami gospodarki nie uspołecznionej.

W celu ograniczenia długotrwałych powiązań kooperacyjnych przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej z jednostkami gospodarki nie uspołecznionej zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwa przemysłowe zarządzane centralnie obowiązane są sporządzać w okresach półrocznych na podstawie ewidencji zawartych umów kooperacyjnych, prowadzonej zgodnie z przepisami § 10 ust. 1 uchwały nr 314 Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 1961 r. w sprawie usprawnienia kooperacji przemysłowej (Monitor Polski z 1969 r. Nr 13, poz. 106), wyciągi z umów wieloletnich i porozumień w sprawie kooperacji zawartych z jednostkami gospodarki nie uspołecznionej, określające w szczególności przedmiot, ilość i wartość dostaw oraz czasokres zawartych umów.
2.
Wyciągi, o których mowa w ust. 1, przedsiębiorstwa przedstawiają jednostce nadrzędnej w terminach obowiązujących dla sprawozdawczości finansowej, a w odpisie przesyłają prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
§  2.
1.
Jednostki nadrzędne, o których mowa w § 1 ust. 2, opracują analizę powiązań kooperacyjnych podległych przedsiębiorstw z gospodarką nie uspołecznioną oraz program zastępowania tych powiązań przez rozwijanie własnej produkcji i usług oraz przez rozwijanie powiązań kooperacyjnych z państwowymi i spółdzielczymi zakładami przemysłu drobnego. Programy te powinny być oparte na analizie opłacalności zmian w zakresie powiązań kooperacyjnych.
2.
Realizację programów, o których mowa w ust. 1, wraz z naświetleniem stopnia niezbędności powiązań kooperacyjnych z gospodarką nie uspołecznioną jednostki nadrzędne obowiązane są uwzględniać w rocznych analizach ekonomicznych działalności przedsiębiorstw.
§  3.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych obowiązane są wykorzystać dane z wyciągów, o których mowa w § 1, dla oceny możliwości zorganizowania dostaw kooperacyjnych w ramach zakładów uspołecznionej drobnej wytwórczości działających na terenie województwa, uwzględniając wnioski i propozycje jednostek nadrzędnych, o których mowa w § 2 ust. 1.
2.
Zorganizowanie dostaw kooperacyjnych, o których mowa w ust. 1, nie może ograniczyć zadań uspołecznionej drobnej wytwórczości w zakresie produkcji przeznaczonej na zaopatrzenie rynku, lecz powinno nastąpić w drodze uruchomienia istniejących rezerw oraz dodatkowych środków.
3.
Jeżeli zorganizowanie dostaw kooperacyjnych, o których mowa w ust. 1, jest niemożliwe na terenie danego województwa, prezydia wojewódzkich rad narodowych przedstawią odpowiednie wnioski Komitetowi Drobnej Wytwórczości.
§  4.
Przedsiębiorstwa państwowego przemysłu terenowego obowiązane są przed przystąpieniem do zawarcia umów kooperacyjnych z jednostkami gospodarki nie uspołecznionej uzyskać każdorazowo zgodę właściwego zjednoczenia państwowego przemysłu terenowego.
§  5.
Zaleca się organizacjom spółdzielczości pracy odpowiednie stosowanie § 4.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024