Tryb i terminy zlecania robót budowlanych i montażowych oraz opracowanie bilansów robót budowlanych i montażowych na lata 1967 i 1968.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 16 maja 1966 r.
w sprawie trybu l terminów zlecania robot budowlanych i montażowych oraz opracowania bilansów robót budowlanych i montażowych na lata 1967 i 1968.

W związku z zarządzeniem nr 23 Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 16 kwietnia 1966 r. w sprawie instrukcji do opracowania projektu narodowego planu gospodarczego na rok 1967 oraz podstawowych założeń planu na rok 1968 zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zgłaszanie oraz bilansowanie robót budowlanych i montażowych na lata 1967 i 1968 zostanie przeprowadzone w dwóch etapach.
2.
W pierwszym etapie powinny być zgłoszone wszystkie zadania inwestycyjne kontynuowane oraz wstępnie zgłoszone zadania nowo rozpoczynane objęte planem inwestycyjnym i spoza planu inwestycyjnego, z wyjątkiem nowo rozpoczynanych inwestycji przedsiębiorstw. Przez zadania inwestycyjne kontynuowane w 1967 r. należy rozumieć zadania, których realizację wykonawca już rozpoczął lub których rozpoczęcie przewiduje w 1966 r. Przez zadania inwestycyjne kontynuowane w 1968 r. należy rozumieć zadania, których realizację wykonawca już rozpoczął lub których rozpoczęcie przewiduje w 1966 lub 1967 r.
3.
Nowo rozpoczynane inwestycje przedsiębiorstw, o których mowa w ust. 2, mogą być zgłoszone w ciągu roku planowego i będą włączone do portfeli zleceń w ramach utworzonej na ten cel rezerwy.
4.
W drugim etapie:
1)
przeprowadzi się ewentualne korekty zakresów inwestycji kontynuowanych, włączonych do portfeli zleceń, w związku z możliwymi zmianami terminów dostaw urządzeń oraz aktualnym stanem realizacji robót w 1966 r.;
2)
poweźmie się decyzje w sprawie inwestycji nowo rozpoczynanych, wstępnie zgłoszonych w etapie pierwszym.
5.
Zarządzenie niniejsze reguluje tryb i metody przeprowadzania prac w pierwszym etapie zgłaszania i bilansowania robót budowlanych i montażowych.
6.
Tryb i metody przeprowadzania prac w drugim etapie zostaną uregulowane odrębnym zarządzeniem.
§  2.
Przy ustalaniu programu nakładów i robót inwestycyjnych w ramach określonych przez Komisję Planowania przy Radzie Ministrów nakładów na roboty budowlane i montażowe, przewidziane do wykonania w latach 1967 i 1968 systemem zleceniowym, ministerstwa oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), zwane dalej "prezydiami WRN", powinny kierować się następującymi zasadami:
1)
zapewnić, zgodnie z obowiązującymi cyklami budowy i umowami wieloletnimi, pełne pokrycie zapotrzebowania na roboty budowlane i montażowe dla inwestycji priorytetowych oraz pozostałych inwestycji kontynuowanych,
2)
zachować zasadę koncentracji, a mianowicie ograniczenia nadmiernej ilości nowo rozpoczynanych równocześnie zadań inwestycyjnych oraz zapewnienia nakładów w dalszych latach zgodnie z cyklami budowy.
§  3.
1.
W ramach nakładów na roboty budowlane i montażowe, ustalonych przez jednostki nadrzędne, inwestorzy w terminie do dnia 20 czerwca 1966 r. uzgodnią z właściwymi wykonawcami i zgłoszą roboty budowlane i montażowe na kwestionariuszu obiektowym, stanowiącym załącznik nr 2 do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 30 kwietnia 1964 r. w sprawie wstępnych prac związanych z opracowaniem projektów planu inwestycyjnego i planu budownictwa na lata 1965 i 1966 (Monitor Polski Nr 30, poz. 133).
2.
Zgłoszenia nowo rozpoczynanych robót spoza planu inwestycyjnego mogą być dokonane przez poszczególne wydziały prezydiów WRN w kwotach zbiorczych.
3.
Zgłoszenia nowo rozpoczynanej budowy szkół i ośrodków zdrowia, finansowanych ze środków Funduszu Budowy Szkół i Internatów, przekażą przedsiębiorstwom budowlano-montażowym terytorialnie właściwe zjednoczenia wiodące budownictwa, zwane dalej "zjednoczeniami wiodącymi", oraz Wojewódzka Komisja Rozdziału Robót (WKRR) w Katowicach.
4.
Uzgodnienie pomiędzy inwestorami a wykonawcami wielkości zleceń na zadania kontynuowane powinno nastąpić na podstawie:
1)
oceny przewidywanego wykonania robót w 1966 r.,
2)
zawartej z wykonawcą umowy wieloletniej i wynikającego z niej zakresu robót na lata 1967 i 1968.
5.
Dla zadań, na które nie zostały zawarte umowy wieloletnie, zakres robót określa się na podstawie normatywów cykli budowy z uwzględnieniem:
1)
terminów dostaw maszyn i urządzeń,
2)
planowanego kwartału rozpoczęcia robót,
3)
przewidywanego stanu zaawansowania na koniec roku,
4)
koncentracji nakładów na obiekty podstawowe oraz te obiekty pomocnicze, które warunkują oddanie do użytku i rozpoczęcie eksploatacji kompleksu produkcyjnego (usługowego).
§  4.
Zjednoczenia (jednostki równorzędne) na podstawie wytycznych jednostek zwierzchnich podadzą w terminie do dnia 30 maja 1966 r. nadzorowanym przedsiębiorstwom budowlano-montażowym oraz zjednoczeniom wiodącym i WKRR w Katowicach wstępną wysokość zadań w podziale na województwa z wydzieleniem części zadań na realizację robót zgłaszanych spoza planu inwestycyjnego.
§  5.
1.
Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe na podstawie analizy zarejestrowanych zgłoszeń, dokonanej wspólnie z podwykonawcami, oraz na podstawie danych, o których mowa w § 4, i oceny własnego potencjału produkcyjnego, określą:
1)
projektowaną na lata 1967 i 1968 wielkość zadań do wykonania siłami własnymi, w ramach której należy przewidzieć rezerwę mocy produkcyjnej na:
a)
przyjęcie w ciągu roku planowego zleceń dotyczących nowo rozpoczynanych inwestycji przedsiębiorstw,
b)
inwestycje szybko rentujące się, inwestycje drobne, montaż maszyn i inne inwestycje realizowane w trybie odrębnych przepisów,
c)
inne uzasadnione cele;

przy ustalaniu rezerw, o których wyżej mowa, należy kierować się rozpoznaniem i oceną wielkości tego rodzaju robót realizowanych w latach 1965 i 1966;

2)
zgłoszenia na roboty proponowane do włączenia i nie przewidziane do włączenia do portfeli zleceń odrębnie dla 1967 r. i 1968 r.
2.
Przedsiębiorstwa przyjmują zgłoszenia robót objętych planem inwestycyjnym do wykonania siłami własnymi do wysokości zadań bez rezerw, określonych zgodnie z ust. 1 pkt 1.
3.
Przedsiębiorstwa przyjmują zgłoszenia robót spoza planu inwestycyjnego w ramach limitów zgodnie z danymi, o których mowa w § 4.
4.
Na podstawie uzgodnień z inwestorami przedsiębiorstwa opracują wykazy obiektów planowanych do oddania do użytku w 1967 r.
§  6.
W terminie do dnia 30 czerwca 1966 r. generalni wykonawcy udzielą właściwym przedsiębiorstwom specjalistycznym podzleceń w zakresie robót proponowanych do włączenia do portfeli zleceń na 1967 r. oraz szacunkowo określą wielkość zapotrzebowania na moc produkcyjną podwykonawców w zakresie robót proponowanych do włączenia do portfeli zleceń na 1968 r.
§  7.
1.
Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, z wyjątkiem przedsiębiorstw podległych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa, w terminie do dnia 5 lipca 1966 r. opracują i przekażą w dwóch egzemplarzach, odrębnie dla 1967 r. i 1968 r., właściwym z punktu widzenia rejonizacji robót zjednoczeniom wiodącym lub WKRR w Katowicach oraz swoim jednostkom nadrzędnym:
1)
imienne spisy robót zgłoszonych do wykonania w generalnym i częściowym wykonawstwie, objętych planem inwestycyjnym, proponowanych do włączenia do portfeli zleceń, według wzoru "RR-1", stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia,
2)
imienne spisy robót zgłoszonych do wykonania w generalnym i częściowym wykonawstwie, objętych planem inwestycyjnym, nie przewidzianych do włączenia do portfeli zleceń, według wzoru "RR-1",
3)
zbiorcze zestawienie robót zgłoszonych do wykonania w generalnym i częściowym wykonawstwie w układzie według ministerstw (urzędów centralnych) nadzorujących inwestorów i wojewódzkich rad narodowych, według wzoru "RR-2", stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia,
4)
zestawienie wielkości podzleceń udzielonych na 1967 r. oraz szacunku zapotrzebowania na moc produkcyjną podwykonawców na 1968 r., według wzoru "RR-3", stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia,
5)
zestawienie wartości zadań produkcji budowlanej i montażowej, według wzoru "RR-4", stanowiącego załącznik nr 4 do zarządzenia,
6)
wykaz obiektów przewidzianych do oddania do użytku w 1967 r., jeżeli wykaz taki nie był przekazany w terminie wcześniejszym,
7)
wnioski wynikające z analizy zgłoszeń, dotyczące w szczególności braku uzgodnienia między inwestorem a wykonawcą wielkości zgłoszeń w myśl przepisu § 3 ust. 4 oraz przesunięcia robót do programu wykonawstwa innych przedsiębiorstw lub do wykonania systemem gospodarczym.
2.
Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe podległe i nadzorowane przez Ministra Rolnictwa przekażą swoim jednostkom zwierzchnim w terminie do dnia 5 lipca 1966 r. materiały, o których mowa w ust. 1. Na podstawie materiałów otrzymanych z przedsiębiorstw jednostki te opracują i przekażą w terminie do dnia 10 lipca 1966 r. właściwym z punktu widzenia rejonizacji robót zjednoczeniom wiodącym zbiorcze spisy, zestawienia, wykazy i wnioski, o których mowa w ust. 1 pkt 1-7.
3.
Po ustaleniu wykazu zgłoszeń robót, nie zakwalifikowanych do włączenia do portfeli zleceń, przedsiębiorstwa poinformują o tym inwestorów bezpośrednich oraz ich jednostki nadrzędne.
§  8.
1.
Zjednoczenia (jednostki równorzędne) nadzorujące przedsiębiorstwa, po przeanalizowaniu materiałów otrzymanych zgodnie z przepisami § 7 i § 9, przekażą w terminie do dnia 15 lipca 1966 r. jednostkom zwierzchnim:
1)
imienne spisy zleceń tylko w zakresie inwestycji planu centralnego, proponowanych do włączenia do portfeli zleceń, według wzoru "RR-1",
2)
zbiorcze zestawienie materiałów, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 3-6.
2.
Ministerstwa (jednostki równorzędne) nadzorujące wykonawców na podstawie materiałów, otrzymanych zgodnie z ust. 1, podadzą w terminie do dnia 25 lipca 1966 r. Ministerstwu Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych wartość zadań według wzoru "RR-3" oraz ewentualne wnioski i omówienie różnic między materiałami otrzymanymi ze zjednoczeń a materiałami przekazanymi.
§  9.
Zjednoczenia wiodące i WKRR w Katowicach w terminie do dnia 9 lipca 1966 r. przekażą, na podstawie zestawień otrzymanych zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 4, zjednoczeniom (jednostkom równorzędnym) nadzorującym przedsiębiorstwa budowlano-montażowe zbiorcze wielkości zapotrzebowania na moc produkcyjną podwykonawstwa w 1968 r.
§  10.
1.
Zjednoczenia wiodące oraz WKRR w Katowicach przy opracowywaniu bilansów terenowych oraz przy rozpatrywaniu portfeli zleceń poszczególnych przedsiębiorstw współpracują z przedstawicielami:
1)
prezydiów właściwych WRN,
2)
oddziałów banków finansujących,
3)
dyrekcji budownictwa rolniczego,
4)
uczestników porozumień branżowych.
2.
Projekt bilansu podlega rozpatrzeniu przez komisję koordynacji branżowej budownictwa przy udziale przedstawicieli instytucji i jednostek, wymienionych w ust. 1.
3.
W wyniku analizy projektu bilansu, dokonanego zgodnie z ust. 2, sporządza się wspólny protokół, w którym między innymi będą omówione osiągnięte porozumienia, ewentualne rozbieżności oraz wnioski dotyczące przebiegu rozdziału robót.
4.
Zjednoczenia wiodące i WKRR w Katowicach przedstawiają projekt bilansu wraz z protokołem, o którym mowa w ust. 3, przewodniczącemu prezydium właściwej WRN do zaopiniowania.
5.
W wyniku uzgodnień z przewodniczącym prezydium WRN dyrektor zjednoczenia wiodącego lub przewodniczący WKRR w Katowicach wprowadzą do bilansu odpowiednie poprawki. Nie uwzględnione wnioski przewodniczących prezydiów WRN z uzasadnieniem i bilansem budownictwa należy przekazać Ministerstwu Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, które je rozpatruje i uzgadnia z przewodniczącymi prezydiów WRN, a sprawy nie uzgodnione Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych przedstawia do decyzji przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
§  11.
Zjednoczenia wiodące oraz WKRR w Katowicach opracują odrębnie dla 1967 i 1968 r. bilanse i przekażą w terminie do dnia 25 lipca 1966 r. Ministerstwu Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w 4 egzemplarzach oraz właściwej wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego w 1 egzemplarzu:
1)
imienne spisy zgłoszeń, włączonych do portfeli zleceń, a dotyczących inwestycji centralnych, oddzielnie dla każdego ministerstwa (urzędu centralnego) nadzorującego inwestorów, według wzoru "RR-1",
2)
imienne spisy zgłoszeń nie przewidzianych do włączenia, do portfeli zleceń, a dotyczących inwestycji planu centralnego, oddzielnie dla każdego ministerstwa (urzędu centralnego) nadzorującego inwestorów, według wzoru "RR-1",
3)
zbiorcze zestawienie zgłoszeń w województwie, w układzie według ministerstw (urzędów centralnych) nadzorujących inwestorów i wojewódzkich rad narodowych według wzoru "RR-2",
4)
zbiorcze zestawienie zgłoszeń w układzie według wykonawców, według wzoru "RR-2m", stanowiącego załącznik nr 5 do zarządzenia,
5)
opinie przewodniczących prezydiów WRN.
§  12.
Zjednoczenia wiodące i WKRR w Katowicach przekażą w terminie do dnia 8 sierpnia 1966 r. decyzje:
1)
inwestorom - co do zgłoszonych robót, nie przewidzianych do włączenia do portfeli zleceń na 1967 i 1968 r.,
2)
wykonawcom - o ewentualnych zmianach w ich portfelach zleceń na 1967 i 1968 r.
§  13.
1.
Decyzje zjednoczeń wiodących i WKRR w Katowicach w zakresie rozdziału robót są wiążące dla wszystkich inwestorów i wykonawców.
2.
Od decyzji zjednoczenia wiodącego i WKRR w Katowicach przysługuje inwestorom i wykonawcom odwołanie do Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych. Odwołanie składa się w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji w zjednoczeniu wiodącym lub WKRR w Katowicach, które je przekazuje Ministerstwu Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych. Decyzja Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych jest ostateczna.
§  14.
1.
Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych wspólnie z ministerstwami (urzędami centralnymi) nadzorującymi inwestorów i wykonawców dokona analizy pokrycia zapotrzebowania na roboty budowlane i montażowe dotyczące inwestycji planu centralnego mocą produkcyjną przedsiębiorstw budowlano-montażowych.
2.
Ewentualne rozbieżności co do zakresu robót dotyczących inwestycji centralnych Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych przedstawi do decyzji Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.23.122

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb i terminy zlecania robót budowlanych i montażowych oraz opracowanie bilansów robót budowlanych i montażowych na lata 1967 i 1968.
Data aktu: 16/05/1966
Data ogłoszenia: 21/05/1966
Data wejścia w życie: 21/05/1966