Prace związane z bilansowaniem robót budowlano-montażowych na rok 1966.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 26 marca 1965 r.
w sprawie prac związanych z bilansowaniem robót budowlano-montażowych na rok 1966.

W celu stworzenia podstaw do dalszego usprawnienia bilansowania zapotrzebowania na roboty budowlano-montażowe z mocą produkcyjną wykonawstwa oraz w celu przyspieszenia terminu opracowania planów techniczno-ekonomicznych przedsiębiorstw budowlano-montażowych na 1966 r. - na podstawie § 1 pkt 5 i 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1960 r. w sprawie szczegółowego zakresu i trybu działania Komisji Planowania przy Radzie Ministrów (Dz. U. Nr 31, poz. 171) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych zorganizuje rejestrację robót budowlano-montażowych na 1966 r. i na jej podstawie opracuje zbiorczy bilans wraz z analizą oraz wnioskami i przedstawi Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w terminie do dnia 15 czerwca 1965 r. Materiały przedstawione przez Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych powinny zawierać w szczególności:
1)
bilans robót budowlano-montażowych w podziale na województwa oraz ministerstwa nadzorujące inwestorów,
2)
wnioski w sprawie dokonania ewentualnych zmian w stosunku do robót zgłoszonych przez inwestorów, a wynikających z konieczności zachowania zgodności zakresu rzeczowego robót z nakładami, zgodności z obowiązującymi cyklami budowy i z możliwościami produkcyjnymi wykonawstwa,
3)
propozycje w zakresie wielkości zadań produkcyjnych na 1966 r. w układzie wojewódzkim oraz w podziale na ministerstwa nadzorujące przedsiębiorstwa budowlano-montażowe.
§  2.
1.
Ministerstwa i prezydia wojewódzkich rad narodowych (WRN) w ramach limitów nakładów na roboty budowlano-montażowe, przewidziane do realizacji systemem zleceniowym na 1966 r., określonych w uchwale nr 333 Rady Ministrów z dnia 2 listopada 1964 r. o narodowym planie gospodarczym na 1965 r. i podstawowych założeniach na 1966 r. - przeanalizują wspólnie z podległymi jednostkami i zaktualizują niezwłocznie spisy zadań inwestycyjnych na 1966 r.
2.
Przy dokonywaniu aktualizacji spisu zadań, o której mowa w ust. 1, ministerstwa i prezydia WRN wydzielą zgodnie z ustaleniami uchwały nr 362 Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1964 r. w sprawie systemu rezerw inwestycyjnych na lata 1966-1970 rezerwę zarówno z globalnych nakładów inwestycyjnych, jak również z limitu robót budowlano-montażowych przewidzianych do wykonania systemem zleceniowym.
3.
Ministerstwa i prezydia WRN wydzielą również wielkość robót wynikających z udziałów w budowie urządzeń komunalnych, inwestycji wspólnych oraz inwestycji towarzyszących - zgodnie z przepisami instrukcji do opracowania narodowego planu gospodarczego na 1966 r. (Inwestycje i kapitalne remonty) i zawiadomią o tych wielkościach zainteresowane ministerstwa, prezydia WRN oraz Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
4.
Przy ustalaniu programu nakładów i robót inwestycyjnych ministerstwa, prezydia WRN oraz podległe jednostki powinny kierować się następującymi zasadami:
1)
zapewnić, przede wszystkim zgodnie z obowiązującymi cyklami budowy, pełne pokrycie zapotrzebowania na roboty budowlano-montażowe dla inwestycji priorytetowych oraz inwestycji kontynuowanych, a w ich ramach w pierwszej kolejności dla obiektów kontynuowanych wraz z niezbędnymi robotami oraz obiektami towarzyszącymi i pomocniczymi,
2)
inwestycje nowo rozpoczynane mogą być przyjęte do realizacji dopiero po pełnym pokryciu zapotrzebowania na roboty budowlano-montażowe w zakresie zadań kontynuowanych i pod warunkiem zachowania zasady koncentracji, tj. ograniczania nadmiernej ilości nowo rozpoczynanych równocześnie obiektów oraz zapewnienia nakładów w dalszych latach zgodnie z cyklami budowy.
5.
Łączna wysokość nakładów na roboty budowlano-montażowe przewidziane do wykonania systemem zleceniowym dla poszczególnych zadań inwestycyjnych, zarówno kontynuowanych, jak i nowo rozpoczynanych, nie może przekraczać ustalonych w uchwale nr 333 Rady Ministrów z dnia 2 listopada 1964 r. limitów robót budowlano-montażowych. przewidzianych do wykonania systemem zleceniowym na 1966 r. po potraceniu rezerwy, o której mowa w ust. 2, oraz wielkości robót wynikających z udziałów w budowie urządzeń komunalnych, inwestycji wspólnych oraz inwestycji towarzyszących, o których mowa w ust. 3.
§  3.
1.
Inwestorzy w terminie do dnia 30 kwietnia 1965 r. powinni dokonać u właściwych wykonawców rejestracji robót budowlano-montażowych na 1966 r. na kwestionariuszu obiektowym, stanowiącym załącznik nr 2 do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 30 kwietnia 1964 r. w sprawie wstępnych prac związanych z opracowaniem projektów planu inwestycyjnego i planu budownictwa na lata 1965 i 1966 (Monitor Polski Nr 30, poz. 133).
2.
Przy ustalaniu programu nakładów i robót na poszczególne obiekty inwestorzy powinni kierować się oceną w zakresie przewidywanego wykonania robót w 1965 r., zachowaniem zasady koncentracji nakładów na obiekty podstawowe oraz te obiekty pomocnicze, które warunkują oddanie do użytku i uruchomienie eksploatacji kompleksu produkcyjnego (usługowego), oraz możliwością etapowego oddawania obiektów do użytku, zapewniając uzyskanie efektu gospodarczego.
3.
Rejestracji, o której mowa w ust. 1, podlegają następujące inwestycyjne roboty budowlano-montażowe (łącznie z inwestycjami przedsiębiorstw oraz inwestycjami realizowanymi w trybie odrębnych przepisów) przewidziane do wykonania systemem zleceniowym w 1966 r.:
1)
w zakresie budownictwa przemysłowego:
a)
wszystkie kontynuowane obiekty (roboty) na czynnych placach budowy,
b)
wszystkie nowo rozpoczynane obiekty (roboty) na czynnych placach budowy,
c)
wszystkie nowo rozpoczynane obiekty (roboty) na nowych placach budowy,
2)
w zakresie budownictwa rolniczego - wszystkie kontynuowane i nowo rozpoczynane inwestycyjne roboty budowlano-montażowe,
3)
w zakresie pozostałych rodzajów budownictwa - wszystkie kontynuowane i nowo rozpoczynane inwestycyjne roboty budowlano-montażowe.
4.
Bilanse robót budowlano-montażowych powinny być opracowane w układzie określonym w ust. 3.
5.
Rejestracja, o której mowa w ust. 1, powinna być dokonana w zakresie zadań kontynuowanych u dotychczasowych wykonawców, a w zakresie zadań nowo rozpoczynanych u właściwych z punktu widzenia specjalizacji robót i zasięgu działania przedsiębiorstw budowlano-montażowych z zachowaniem zasady generalnego wykonawcy.
§  4.
1.
Nie podlegają rejestracji roboty budowlano-montażowe spoza planu inwestycyjnego (z planu remontów, szkód górniczych nie inwestycyjnych, budownictwa tymczasowego itp.). Wielkość mocy produkcyjnej na realizacji tych zadań określona zostanie przez ministerstwa nadzorujące przedsiębiorstwa budowlano-montażowe w porozumieniu z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów.
2.
Ministerstwa nadzorujące przedsiębiorstwa budowlano-montażowe uwzględnią w proponowanych wielkościach zadań na 1966 r. odpowiednie rezerwy mocy produkcyjnej na zapewnienie wykonawstwa zadań wynikających z rezerw inwestycyjnych, o których mowa w § 2 ust. 2.
§  5.
1.
W celu umożliwienia przeprowadzenia kontroli zgodności zleceń udzielonych przez inwestorów ze spisami zadań inwestycyjnych ministerstwa zaktualizują opracowane w listopadzie 1964 r. w układzie wojewódzkim spisy zadań inwestycyjnych i przedstawią je oddzielnie dla każdego województwa w terminie do dnia 20 kwietnia 1965 r. w 4 egzemplarzach Ministerstwu Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
2.
Prezydia WRN przekażą w terminie określonym w ust. 1 zjednoczeniom wiodącym, a Prezydium WRN w Katowicach - Wojewódzkiej Komisji Rozdziału Robót limity nakładów na roboty budowlano-montażowe przewidziane do wykonania systemem zleceniowym w podziale na wydziały (wojewódzkie związki spółdzielcze), a w ich ramach na poszczególne powiaty.
§  6.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów ustali szczegółowy tryb i terminy rejestracji oraz opracowania bilansów robót budowlanych i montażowych na 1966 r.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

....................

(inwestor centralny)

NAKŁADY NA ROBOTY BUDOWLANO-MONTAŻOWE W ZAKRESIE ZADAŃ INWESTYCYJNYCH PRZEWIDZIANYCH DO REALIZACJI W 1966 R. NA TERENIE WOJEWÓDZTWA .......

(w tys. zł)

Lp. Nazwa i adres zadania inwestycyjnego w tym ważniejsze obiekty IC,

IZ, I Prz, IP

Pełna wartość kosztorysowa Rodzaj zadania inwestycyjnego K

N

Nakłady na roboty budowlano-montażowe w 1966 r. Wykonawca
na obiekty kontynuowane na obiekty nowo rozpoczynane
ogółem w tym do wykonania systemem gospodarczym ogółem w tym do wykonania systemem gospodarczym
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Uwagi: 1. Zadania Inwestycyjne należy uszeregować w następującej kolejności:

1) inwestycje centralne,

2) inwestycje zjednoczeń,

3) inwestycje przedsiębiorstw,

4) inwestycje pozostałe.

2. Oznaczenie skrótów wymienionych w kolumnie 3 podane jest w zarządzeniu Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dniu 30 kwietnia 1964 r. (Monitor Polski Nr 30, poz. 133).

3. Oznaczenie skrótów wymienionych w kolumnie 5: K - kontynuowane, N - nowo rozpoczynane.

Zmiany w prawie

Renta wdowia bez poprawek przyjęta przez Senat

Skoro do renty wdowiej ma być uprawniona osoba, która osiągnęła powszechny wiek emerytalny i owdowiała nie wcześniej niż 5 lat przed jego osiągnięciem, to ustawodawca musi ujednolić ten wiek dla kobiet i mężczyzn. W przeciwnym razie ci ostatni nie będą mieli prawa do renty wdowiej – alarmują prawnicy. Ale to nie jedyny mankament uchwalonego naprędce prawa. Okazuje się, że nie każdy pobierający rentę rodzinną otrzyma rentę wdowią. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy.

Grażyna J. Leśniak 31.07.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort rozporządzeniem, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 30.07.2024
Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.18.78

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Prace związane z bilansowaniem robót budowlano-montażowych na rok 1966.
Data aktu: 26/03/1965
Data ogłoszenia: 01/04/1965
Data wejścia w życie: 01/04/1965