Przekazanie spraw zaopatrywania ludności w wodę na terenie gromad do zakresu działania Ministra Rolnictwa.

UCHWAŁA Nr 349
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 października 1963 r.
o przekazaniu spraw zaopatrywania ludności w wodę na terenie gromad do zakresu działania Ministra Rolnictwa.

W celu stworzenia warunków do koordynacji rozwoju rolnictwa oraz ścisłego powiązania realizacji inwestycji w zakresie urządzeń zaopatrujących wieś w wodę na potrzeby ludności i na potrzeby produkcji rolnej, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zaopatrywanie ludności w wodę na terenie gromad, w szczególności sprawy budowy (rozbudowy, odbudowy), utrzymania i eksploatacji urządzeń służących do tego celu, należące dotychczas do zakresu działania Ministra Gospodarki Komunalnej, przechodzą do zakresu działania Ministra Rolnictwa, w drodze odrębnego rozporządzenia Rady Ministrów.
2.
W zakresie działania Ministra Gospodarki Komunalnej pozostają nadal sprawy zaopatrywania ludności gromad w wodę z urządzeń zbiorowych i grupowych w przypadku, gdy:
1)
urządzenia te służą równocześnie do zaopatrywania w wodę ludności miast i osiedli,
2)
uchwała Rady Ministrów nakłada obowiązek budowy, trzymania i eksploatacji danego urządzenia na organy gospodarki komunalnej.
3.
W zakresie spraw objętych ust. 2 do zadań Ministra Rolnictwa należy jednakże:
1)
opracowywanie założeń programowych dotyczących potrzeb wodnych ludności gromad i rolnictwa,
2)
zapewnienie środków na budowę urządzeń w wysokości odpowiadającej ilości wody, przewidywanej dla potrzeb ludności gromad i rolnictwa,
3)
zapewnienie wykonawstwa dla celów budowy urządzeń w odpowiednim stosunku do potrzeb ludności gromad i rolnictwa.
§  2.
1.
Minister Gospodarki Komunalnej i właściwe do spraw gospodarki komunalnej organy prezydiów rad narodowych przekażą w terminie do dnia 31 grudnia 1963 r. Ministrowi Rolnictwa i właściwym do spraw rolnych organom prezydiów rad narodowych całość spraw dotyczących budowy, rozbudowy, odbudowy, utrzymania i eksploatacji urządzeń wymienionych w § 1 ust. 1, w szczególności limity inwestycyjne oraz środki i etaty (w wielkościach przewidzianych w projektach budżetów i planów gospodarczych dla realizacji przechodzących do zakresu działania Ministra Rolnictwa zadań w zakresie zaopatrywania w wodę ludności gromad), projekty, dokumenty i akta dotyczące programowania i planowania oraz przygotowania techniczno-organizacyjnego inwestycji, realizacji zadań inwestycyjnych, środków finansowych, danych w zakresie technicznego utrzymania istniejących urządzeń i ich eksploatacji oraz środki przeznaczone na budowę urządzeń wymienionych w § 1 ust. 1.
2.
Przygotowanie planów na rok 1964 w zakresie przejętych zadań należy do organów resortu gospodarki komunalnej w uzgodnieniu z organami resortu rolnictwa.
3.
Przekazanie spraw, wymienionych w ust. 1, powinno nastąpić komisyjnie na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych w trybie określonym szczegółowo przez Ministrów Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa.
4.
Pracownicy organów gospodarki komunalnej, którzy dotychczas zajmowali się przede wszystkim sprawami zaopatrzenia w wodę ludności gromad, przejdą z dniem 1 stycznia 1964 r. do odpowiednich organów administracji rolnej.
§  3.
Biura projektowe oraz przedsiębiorstwa i inne jednostki organizacyjne wykonawstwa budowlanego i remontowego podległe lub nadzorowane przez Ministra Gospodarki Komunalnej, wykonujące opracowania i roboty związane z budową, rozbudową, odbudową i utrzymaniem urządzeń do zaopatrywania ludności w wodę, będą prowadzić w miarę potrzeby i możliwości prace w zakresie dotyczącym urządzeń do zaopatrywania w wodę na terenie gromad na podstawie zleceń jednostek organizacyjnych resortu rolnictwa.
§  4.
Właściwość Ministra Gospodarki Komunalnej i organów gospodarki komunalnej prezydiów rad narodowych w zakresie określonym w § 1 ust. 1, wynikająca z przepisów uchwały nr 83 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1962 r. w sprawie urządzeń do zbiorowego zaopatrywania ludności w wodę na terenie gromad (Monitor Polski Nr 27, poz. 113), przechodzi odpowiednio na Ministra Rolnictwa i właściwe do spraw rolnych organy prezydiów rad narodowych.
§  5.
1.
Zakres zadań Zjednoczenia Przedsiębiorstw Zaopatrzenia Rolnictwa w Wodę, określony w § 1 ust. 3 uchwały nr 98 Rady Ministrów z dnia 7 marca 1961 r. w sprawie utworzenia Zjednoczenia Przedsiębiorstw Zaopatrzenia Rolnictwa w Wodę, rozszerza się o zadania określone w § 1 ust. 1, należące dotychczas do zakresu działania Ministra Gospodarki Komunalnej.
2.
Zobowiązuje się Ministra Rolnictwa do dostosowania struktury organizacyjnej Zjednoczenia Przedsiębiorstw Zaopatrzenia Rolnictwa w Wodę, do przejętych zadań (ze szczególnym uwzględnieniem zadań w zakresie polityki inwestycyjnej, planowania i przygotowania inwestycji oraz utrzymania i eksploatacji urządzeń) oraz do przedstawienia Prezesowi Rady Ministrów do zatwierdzenia zmian statutu Zjednoczenia w terminie 1 miesiąca od dnia ogłoszenia uchwały.
3.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów opracuje zasady finansowania inwestycji w zakresie objętym niniejszą uchwałą.
4. 1
Zobowiązuje się prezydia rad narodowych do powołania na podstawie wytycznych Ministra Rolnictwa jednostek organizacyjnych do spraw zaopatrzenia rolnictwa i wsi w wodę, podporządkowanych wydziałom rolnictwa i leśnictwa.
5.
Minister Rolnictwa udzieli dyrektorowi Zjednoczenia Przedsiębiorstw Zaopatrzenia Rolnictwa w Wodę pełnomocnictw niezbędnych do wykonania zadań wynikających z niniejszej uchwały.
§  6.
1.
Przy programowaniu rozwoju budowy urządzeń, o których mowa w § 1 ust. 1, właściwe do spraw rolnych organy prezydiów rad narodowych współdziałają z komisjami terenowo-branżowymi, powołanymi przy przedsiębiorstwach zaopatrzenia rolnictwa w wodę.
2.
Przy Ministrze Rolnictwa tworzy się Radę Zaopatrzenia Rolnictwa w Wodę, jako organ doradczo-opiniodawczy Ministra. Zakres i tryb działania Rady, w skład której wchodzą przedstawiciele zainteresowanych resortów, ustali Minister Rolnictwa.
§  7.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrom Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa oraz prezydiom rad narodowych.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 ust. 4 zmieniony przez § 1 uchwały nr 73 z dnia 22 kwietnia 1969 r. (M.P.69.17.140) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1969 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.85.409

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Przekazanie spraw zaopatrywania ludności w wodę na terenie gromad do zakresu działania Ministra Rolnictwa.
Data aktu: 22/10/1963
Data ogłoszenia: 15/11/1963
Data wejścia w życie: 15/11/1963