Uzgadnianie założeń, lokalizacja i projekty wstępnych inwestycji, obejmujących obiekty budowlane gospodarki wodnej.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GOSPODARKI WODNEJ
z dnia 1 sierpnia 1963 r.
w sprawie uzgadniania założeń, lokalizacji i projektów wstępnych inwestycji, obejmujących obiekty budowlane gospodarki wodnej.

Na podstawie art. 65 ust. 4 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158) zarządza się, co następuje:
§  1.
Artykuły powołane w zarządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158).
§  2.
1.
Założenia, lokalizacja szczegółowa i projekty wstępne inwestycji, obejmujących obiekty budowlane określone w art. 64, z wyjątkiem:
1)
założeń inwestycji, obejmujących obiekty budowlane określone w art. 64 ust. 2,
2)
projektów wstępnych, na których podstawie będą wydawane pozwolenia wodnoprawne,
3)
projektów wstępnych zatwierdzanych przez organy administracji wodnej zgodnie z przepisami prawa budowlanego

- wymagają przed ich zatwierdzeniem uzgodnienia przez inwestora z właściwym organem administracji wodnej.

2.
Oprócz założeń i projektów wstępnych wymienionych w ust. 1 pkt 1-3 nie wymagają uzgodnienia założenia, lokalizacja szczegółowa i projekty wstępne dotyczące:
1)
budowy prowizorycznych oczyszczalni dla ścieków bytowo-gospodarczych w ilości do 50 m3 na dobę, przeznaczonych co najwyżej do 5-letniego użytkowania, z wyjątkiem obiektów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie stref ochrony sanitarnej ujęć wodnych i źródeł oraz z wyjątkiem obiektów położonych na terenie miast i uzdrowisk,
2)
wykonywania robót budowlanych w istniejących obiektach budowlanych gospodarki wodnej piętrzących wodę w ciekach lub jeziorach, jeżeli wykonanie tych robót nie spowoduje zmiany w dotychczasowym sposobie użytkowania oraz zmiany charakteru i przeznaczenia tych urządzeń,
3)
budowy obiektów inżynierskich wykonywanych przez podległe Centralnemu Urzędowi Gospodarki Wodnej rejony dróg wodnych dla stabilizacji dna i brzegów rzek i potoków w ramach interwencyjnej fragmentarycznej zabudowy cieków na odcinkach nie przekraczających 2 km długości, z wyjątkiem budowy stałych obiektów inżynierskich na istniejących lub projektowanych drogach wodnych w obrębie miast i osiedli,
4)
wykonywania melioracji półpodstawowych i melioracji szczegółowych.
§  3.
1.
Założenia, lokalizacja szczegółowa i projekty wstępne inwestycji obejmujących obiekty budowlane gospodarki wodnej (art. 64 ust. 1):
1)
mających wpływ na gospodarkę wodną na terenach przekraczających obszar województwa lub miasta wyłączonego z województwa,
2)
służących do poboru wód powierzchniowych w ilości przekraczającej 15 milionów m3 na rok lub w ilości mniejszej lecz przekraczającej 20% średniego rocznego przepływu danego cieku,
3)
służących do poboru wód podziemnych w ilości przekraczającej 5 milionów m3 na rok,
4)
służących do zrzutu ścieków w ilości przekraczającej 10 milionów m3 na rok,
5)
zatwierdzanych przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów lub przez Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów

- wymagają uzgodnienia z Centralnym Urzędem Gospodarki Wodnej.

Uzgodnienie tych założeń, lokalizacji i projektów wstępnych następuje po uprzednim ich zaopiniowaniu przez wydziały gospodarki wodnej prezydiów właściwych wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).

2.
Założenia, lokalizacja szczegółowa i projekty wstępne inwestycji obejmujących obiekty budowlane gospodarki wodnej nie określone w ust. 1 oraz lokalizacja szczegółowa i projekty wstępne innych obiektów budowlanych (art. 64 ust. 2) wymagają uzgodnienia z terenowymi organami administracji wodnej, które - zgodnie z przepisami prawa wodnego - są właściwe do wydawania pozwoleń wodnoprawnych na wykonanie tych obiektów.
§  4.
1.
Uzgodnienie założeń, lokalizacji szczegółowej i projektów wstępnych inwestycji obejmujących obiekty budowlane gospodarki wodnej określone w art. 64 ust. 1 polega na ocenie:
1)
w stadium założeń:
a)
zgodności danego zamierzenia inwestycyjnego z perspektywicznym planem rozwoju gospodarki narodowej w zakresie gospodarki wodnej lub wytycznymi do tego planu,
b)
możliwości realizacji na tle kompleksowo ujętego regionalnego bilansu wodnego określonej zlewni hydrograficznej lub jednolitego obszaru gospodarczego przy równoczesnym zapewnieniu prawidłowej gospodarki wodnej na rozpatrywanym obszarze,
c)
lokalizacji szczegółowej i wielkości inwestycji w części dotyczącej gospodarki wodnej oraz terminu realizacji inwestycji,
2)
w stadium projektu wstępnego - prawidłowości i racjonalności przyjętych rozwiązań pod względem potrzeb gospodarki wodnej danego regionu.
2.
Uzgodnienie lokalizacji szczegółowej i projektów wstępnych inwestycji obejmujących obiekty budowlane określone w art. 64 ust. 2 polega na ocenie:
1)
możliwości i zakresu wywierania szkodliwego wpływu na gospodarkę wodną,
2)
prawidłowości przyjętych rozwiązań pod względem potrzeb gospodarki wodnej danego regionu.
§  5.
1.
Założenia, lokalizacja szczegółowa i projekty wstępne inwestycji lub odpowiednie wydzielone części tych projektów, obejmujące obiekty budowlane określone art. 64, powinny być przed ich zatwierdzeniem przedłożone w 2 egzemplarzach właściwemu organowi administracji wodnej.
2.
Uzgodnienie stwierdza się na piśmie; jeden egzemplarz dokumentów określonych w ust. 1 powinien być oznaczony jako część składowa uzgodnienia i zaopatrzony w pieczęć właściwego organu administracji wodnej i podpis jego kierownika.
§  6.
Założenia, lokalizacja szczegółowa i projekty wstępne powinny być uzgodnione:
1)
przez Centralny Urząd Gospodarki Wodnej - w terminie do dwóch miesięcy,
2)
przez terenowe organy administracji wodnej - w terminie do jednego miesiąca; w razie konieczności zasięgnięcia opinii innego organu administracji państwowej termin ten przedłuża się o dwa tygodnie.
§  7.
Organy administracji wodnej prowadzą rejestr wydanych uzgodnień; w rejestrze nie mogą być umieszczane dane stanowiące tajemnicę państwową lub służbową.
§  8.
Uzgadnianie założeń, lokalizacji szczegółowej i projektów wstępnych inwestycji służących celom ściśle wojskowym regulują odrębne przepisy.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.71.354

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Uzgadnianie założeń, lokalizacja i projekty wstępnych inwestycji, obejmujących obiekty budowlane gospodarki wodnej.
Data aktu: 01/08/1963
Data ogłoszenia: 26/09/1963
Data wejścia w życie: 27/12/1963