Udział zakładów przemysłowych w organizowaniu opieki nad zdrowiem pracowników.

UCHWAŁA Nr 353
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 listopada 1962 r.
w sprawie udziału zakładów przemysłowych w organizowaniu opieki nad zdrowiem pracowników.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§ 1.
Zakłady przemysłowe, budownictwa i żeglugi oraz inne zakłady pracy, których pracownicy są objęci opieką zdrowotną zakładów przemysłowej służby zdrowia - zwane dalej "zakładami przemysłowymi" - obowiązane są do współdziałania w zakresie opieki zdrowotnej nad pracownikami przez:
1)
zapewnienie na koszt zakładów przemysłowych lokali dla zakładów przemysłowej służby zdrowia sprawujących opiekę nad ich załogami zgodnie z normami ustalonymi przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, a także utrzymywanie tych lokali w należytym stanie oraz dostarczanie ogrzewania i oświetlenia,
2)
uzgadnianie pod kątem widzenia prawidłowości funkcjonalnej budowy i adaptacji pomieszczeń zakładów przemysłowej służby zdrowia w stadium założeń i projektu wstępnego z właściwym organem służby zdrowia prezydium rady narodowej, niezależnie od obowiązku uzgadniania lokalizacji i projektów tych pomieszczeń z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
3)
oddawanie do użytku lokali przeznaczonych dla zakładów przemysłowej służby zdrowia w nowo wybudowanym obiekcie przemysłowym nie później niż z chwilą uruchomienia zakładu przemysłowego, a w okresie budowy - zapewnienie odpowiednich pomieszczeń zastępczych,
4)
organizowanie i prowadzenie przy większych zakładach przemysłowych, w których występują pyły lub gazy szkodliwe dla zdrowia, laboratoriów do badań stężeń substancji szkodliwych; zorganizowanie i prowadzenie laboratorium następuje na wniosek właściwego terenowo inspektora sanitarnego i pod jego fachowym nadzorem,
5)
organizowanie i prowadzenie w większych zakładach przemysłowych, w miarę potrzeby i powstawania możliwości, ośrodków rehabilitacji zawodowej oraz pracowni psychologii i fizjologii pracy,
6)
dopuszczanie do pracy na określonych stanowiskach jedynie osób uznanych orzeczeniem lekarskim za zdolne do pracy, jeśli obowiązek badania lekarskiego jest ustalony w przepisach prawnych lub praca odbywa się w warunkach zagrażających zdrowiu; w szczególności dotyczy to osób:
a)
przyjmowanych do pracy,
b)
zmieniających stanowiska pracy,
c)
podejmujących pracę po okresie czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej ponad 30 dni; nie dotyczy to przypadków, gdy pracownik podejmuje pracę w warunkach uniemożliwiających zbadanie go przez lekarza właściwego zakładu przemysłowej służby zdrowia,
7)
zapewnienie terminowego zgłaszania się pracowników na badania okresowe przewidziane w obowiązujących przepisach,
8)
współdziałanie z komisjami lekarskimi do spraw inwalidztwa i zatrudnienia oraz realizację wniosków tych komisji w zakresie zatrudnienia inwalidów na odpowiednich stanowiskach i zorganizowanie właściwej kontroli,
9)
ustalenie systemu kontroli nad realizacją wniosków zakładów przemysłowej służby zdrowia i organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie poprawy higieny i bezpieczeństwa pracy, a także warunków zdrowotnych zakładu pracy i jego załogi,
10)
inicjowanie i organizowanie okresowych narad poświęconych zagadnieniom higieny i bezpieczeństwa pracy, stanu zdrowotnego załóg oraz stanu sanitarnego zakładów przemysłowych z udziałem przedstawicieli właściwego zakładu przemysłowej służby zdrowia, właściwej miejscowo stacji sanitarno-epidemiologicznej, technicznego inspektora pracy oraz samorządu robotniczego,
11)
zapewnienie fachowym pracownikom zakładów przemysłowej służby zdrowia, zatrudnionym na pełnych etatach, możliwości korzystania z nagród pieniężnych (np. z funduszu zakładowego) i urządzeń socjalnych (mieszkań pracowniczych, żłobków, przedszkoli, wczasów pracowniczych) w trybie i na warunkach ustalonych dla pracowników zakładu przemysłowego,
12)
kontrolowanie dyscypliny pracy pracowników zakładu przemysłowej służby zdrowia,
13)
kontrolowanie wykorzystywania zwolnień lekarskich i współdziałanie w tym zakresie z właściwym organem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zakładem przemysłowej służby zdrowia.
§  2.
1.
Środki finansowe na wyposażenie zakładów przemysłowej służby zdrowia w nowo powstających zakładach przemysłowych w sprzęt i aparaturę medyczną oraz w sprzęt gospodarczy, stosownie do obowiązujących norm, powinny być przewidziane w planach inwestycyjnych właściwych resortów.
2.
Jeżeli inwestycje określone w ust. 1 są objęte planem centralnym, prezydia rad narodowych przekażą jednostkom realizującym te inwestycje środki finansowe przewidziane na lata 1963-1965 w planie terenowym na wyposażenie nowo powstających zakładów przemysłowej służby zdrowia w sprzęt i aparaturę medyczną.
§  3.
Ministrowie, którym podlegają zakłady pracy określone w § 1 bądź którzy nadzorują takie zakłady, określą w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej oraz właściwymi zarządami głównymi związków zawodowych:
1)
szczegółowe zasady współdziałania podległych i nadzorowanych zakładów z zakładami przemysłowej służby zdrowia,
2)
zasady współpracy resortowych instytutów naukowo-badawczych z instytutami podległymi Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej w zakresie zagadnień dotyczących wpływu procesów produkcji przemysłowej na zdrowie i bezpieczeństwo pracy, podnoszenia stanu higieny i bezpieczeństwa pracy oraz wzrostu wydajności pracy.
§  4.
1.
Sprzęt i aparatura medyczna nabyta ze środków finansowych zakładu przemysłowego stanowi własność tego zakładu.
2.
Właściwy organ służby zdrowia prezydium rady narodowej może wykorzystać sprzęt i aparaturę określoną w ust. 1 dla udzielania świadczeń innym grupom ludności po uzyskaniu zgody danego zakładu przemysłowego.
§  5.
Minister Finansów określi w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej szczegółowe zasady finansowe w zakresie udzielania przez zakłady przemysłowe na rzecz zakładów przemysłowej służby zdrowia świadczeń określonych w § 1.
§  6.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych ustali:
1)
szczegółowe zasady kontroli społecznej nad realizacją zadań zakładów przemysłowej służby zdrowia oraz
2)
zasady współpracy instytutów podległych Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy.
§  7.
Traci moc uchwała Prezydium Rządu z dnia 26 lipca 1950 r. w sprawie włączenia do planów inwestycyjnych Centralnych Zarządów Przemysłu budownictwa ośrodków zdrowia w zakładach przemysłowych (Monitor Polski z 1950 r. Nr A-92, poz. 1145 i z 1951 r. Nr A-96, poz. 1337).
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024