Udział zakładów przemysłowych w organizowaniu opieki nad zdrowiem pracowników.

UCHWAŁA Nr 353
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 listopada 1962 r.
w sprawie udziału zakładów przemysłowych w organizowaniu opieki nad zdrowiem pracowników.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§ 1.
Zakłady przemysłowe, budownictwa i żeglugi oraz inne zakłady pracy, których pracownicy są objęci opieką zdrowotną zakładów przemysłowej służby zdrowia - zwane dalej "zakładami przemysłowymi" - obowiązane są do współdziałania w zakresie opieki zdrowotnej nad pracownikami przez:
1)
zapewnienie na koszt zakładów przemysłowych lokali dla zakładów przemysłowej służby zdrowia sprawujących opiekę nad ich załogami zgodnie z normami ustalonymi przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, a także utrzymywanie tych lokali w należytym stanie oraz dostarczanie ogrzewania i oświetlenia,
2)
uzgadnianie pod kątem widzenia prawidłowości funkcjonalnej budowy i adaptacji pomieszczeń zakładów przemysłowej służby zdrowia w stadium założeń i projektu wstępnego z właściwym organem służby zdrowia prezydium rady narodowej, niezależnie od obowiązku uzgadniania lokalizacji i projektów tych pomieszczeń z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
3)
oddawanie do użytku lokali przeznaczonych dla zakładów przemysłowej służby zdrowia w nowo wybudowanym obiekcie przemysłowym nie później niż z chwilą uruchomienia zakładu przemysłowego, a w okresie budowy - zapewnienie odpowiednich pomieszczeń zastępczych,
4)
organizowanie i prowadzenie przy większych zakładach przemysłowych, w których występują pyły lub gazy szkodliwe dla zdrowia, laboratoriów do badań stężeń substancji szkodliwych; zorganizowanie i prowadzenie laboratorium następuje na wniosek właściwego terenowo inspektora sanitarnego i pod jego fachowym nadzorem,
5)
organizowanie i prowadzenie w większych zakładach przemysłowych, w miarę potrzeby i powstawania możliwości, ośrodków rehabilitacji zawodowej oraz pracowni psychologii i fizjologii pracy,
6)
dopuszczanie do pracy na określonych stanowiskach jedynie osób uznanych orzeczeniem lekarskim za zdolne do pracy, jeśli obowiązek badania lekarskiego jest ustalony w przepisach prawnych lub praca odbywa się w warunkach zagrażających zdrowiu; w szczególności dotyczy to osób:
a)
przyjmowanych do pracy,
b)
zmieniających stanowiska pracy,
c)
podejmujących pracę po okresie czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej ponad 30 dni; nie dotyczy to przypadków, gdy pracownik podejmuje pracę w warunkach uniemożliwiających zbadanie go przez lekarza właściwego zakładu przemysłowej służby zdrowia,
7)
zapewnienie terminowego zgłaszania się pracowników na badania okresowe przewidziane w obowiązujących przepisach,
8)
współdziałanie z komisjami lekarskimi do spraw inwalidztwa i zatrudnienia oraz realizację wniosków tych komisji w zakresie zatrudnienia inwalidów na odpowiednich stanowiskach i zorganizowanie właściwej kontroli,
9)
ustalenie systemu kontroli nad realizacją wniosków zakładów przemysłowej służby zdrowia i organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie poprawy higieny i bezpieczeństwa pracy, a także warunków zdrowotnych zakładu pracy i jego załogi,
10)
inicjowanie i organizowanie okresowych narad poświęconych zagadnieniom higieny i bezpieczeństwa pracy, stanu zdrowotnego załóg oraz stanu sanitarnego zakładów przemysłowych z udziałem przedstawicieli właściwego zakładu przemysłowej służby zdrowia, właściwej miejscowo stacji sanitarno-epidemiologicznej, technicznego inspektora pracy oraz samorządu robotniczego,
11)
zapewnienie fachowym pracownikom zakładów przemysłowej służby zdrowia, zatrudnionym na pełnych etatach, możliwości korzystania z nagród pieniężnych (np. z funduszu zakładowego) i urządzeń socjalnych (mieszkań pracowniczych, żłobków, przedszkoli, wczasów pracowniczych) w trybie i na warunkach ustalonych dla pracowników zakładu przemysłowego,
12)
kontrolowanie dyscypliny pracy pracowników zakładu przemysłowej służby zdrowia,
13)
kontrolowanie wykorzystywania zwolnień lekarskich i współdziałanie w tym zakresie z właściwym organem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zakładem przemysłowej służby zdrowia.
§  2.
1.
Środki finansowe na wyposażenie zakładów przemysłowej służby zdrowia w nowo powstających zakładach przemysłowych w sprzęt i aparaturę medyczną oraz w sprzęt gospodarczy, stosownie do obowiązujących norm, powinny być przewidziane w planach inwestycyjnych właściwych resortów.
2.
Jeżeli inwestycje określone w ust. 1 są objęte planem centralnym, prezydia rad narodowych przekażą jednostkom realizującym te inwestycje środki finansowe przewidziane na lata 1963-1965 w planie terenowym na wyposażenie nowo powstających zakładów przemysłowej służby zdrowia w sprzęt i aparaturę medyczną.
§  3.
Ministrowie, którym podlegają zakłady pracy określone w § 1 bądź którzy nadzorują takie zakłady, określą w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej oraz właściwymi zarządami głównymi związków zawodowych:
1)
szczegółowe zasady współdziałania podległych i nadzorowanych zakładów z zakładami przemysłowej służby zdrowia,
2)
zasady współpracy resortowych instytutów naukowo-badawczych z instytutami podległymi Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej w zakresie zagadnień dotyczących wpływu procesów produkcji przemysłowej na zdrowie i bezpieczeństwo pracy, podnoszenia stanu higieny i bezpieczeństwa pracy oraz wzrostu wydajności pracy.
§  4.
1.
Sprzęt i aparatura medyczna nabyta ze środków finansowych zakładu przemysłowego stanowi własność tego zakładu.
2.
Właściwy organ służby zdrowia prezydium rady narodowej może wykorzystać sprzęt i aparaturę określoną w ust. 1 dla udzielania świadczeń innym grupom ludności po uzyskaniu zgody danego zakładu przemysłowego.
§  5.
Minister Finansów określi w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej szczegółowe zasady finansowe w zakresie udzielania przez zakłady przemysłowe na rzecz zakładów przemysłowej służby zdrowia świadczeń określonych w § 1.
§  6.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych ustali:
1)
szczegółowe zasady kontroli społecznej nad realizacją zadań zakładów przemysłowej służby zdrowia oraz
2)
zasady współpracy instytutów podległych Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy.
§  7.
Traci moc uchwała Prezydium Rządu z dnia 26 lipca 1950 r. w sprawie włączenia do planów inwestycyjnych Centralnych Zarządów Przemysłu budownictwa ośrodków zdrowia w zakładach przemysłowych (Monitor Polski z 1950 r. Nr A-92, poz. 1145 i z 1951 r. Nr A-96, poz. 1337).
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.82.384

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Udział zakładów przemysłowych w organizowaniu opieki nad zdrowiem pracowników.
Data aktu: 19/11/1962
Data ogłoszenia: 27/11/1962
Data wejścia w życie: 27/11/1962