Operatywne plany kwartalne biur (samodzielnych pracowni) projektów na IV kwartał 1959 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA KOMITETU DO SPRAW URBANISTYKI I ARCHITEKTURY
z dnia 3 października 1959 r.
w sprawie operatywnych planów kwartalnych biur (samodzielnych pracowni) projektów na IV kwartał 1959 r.

Na podstawie § 3 uchwały Nr 231 Rady Ministrów z dnia 2 lipca 1958 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników państwowych biur (samodzielnych pracowni) projektów (Monitor Polski Nr 52, poz. 307) oraz w związku z uchwałą nr 384 Rady Ministrów z dnia 17 września 1959 r. w sprawie środków zabezpieczających dyscyplinę wykonania Narodowego Planu Gospodarczego na 1959 r. w zakresie inwestycji i płac (Monitor Polski Nr 79, poz. 417) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki nadrzędne biur (samodzielnych pracowni) projektów przeprowadzą wspólnie z inwestorami rewizję portfelu zleceń IV kwartału 1959 r., celem zmniejszenia tego portfelu między innymi przez:
1)
skreślenie prac projektowych dla inwestycji o kwestionowanej celowości,
2)
wstrzymanie prac dla inwestycji niepilnych,
3)
ewentualne zmniejszenie zakresu inwestycji.
2.
Skreślenie z planu IV kwartału prac projektowych zgodnie z ust. 1 powoduje zmiany warunków umownych w zakresie terminarza ukończenia tych prac.
§  2.
Operatywne plany biur (samodzielnych pracowni) projektów na IV kwartał 1959 r., przekraczające wielkość produkcji ustaloną w wycinku planu rocznego, wymagają zatwierdzenia przez właściwego ministra w uzgodnieniu z Ministrem Finansów (a w stosunku do biur (samodzielnych pracowni) projektów gospodarki terenowej - zatwierdzenia przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej w porozumieniu z ministrem nadzorującym te przedsiębiorstwa i Ministrem Finansów).
§  3.
Zobowiązuje się jednostki nadrzędne biur (samodzielnych pracowni) projektów, dyrektorów biur projektów oraz inwestorów do bezwzględnego przestrzegania i kontroli prawidłowości wycen prac projektowych i wyciągania surowych konsekwencji w przypadkach przekroczeń.
§  4.
1.
Jednostki nadrzędne biur (samodzielnych pracowni) projektów zmniejszą w IV kwartale 1959 r. wskaźnik udziału funduszu płac w wartości produkcji globalnej pracowników zatrudnionych przy projektowaniu o 10% (np. wskaźnik udziału funduszu płac wynosi 60%, po zmniejszeniu o 10% będzie wynosił 54%).
2.
Zmniejszenie wskaźnika zgodnie z ust. 1 powoduje odpowiednie zmniejszenie globalnego wskaźnika udziału funduszu płac w wartości produkcji.
§  5.
W razie niedotrzymania terminów umownych ukończenia prac projektowych w IV kwartale 1959 r. jednostki nadrzędne biur (samodzielnych pracowni) projektów obowiązane są pozbawić całkowicie premii bądź zmniejszyć premię pracowników kierownictwa i administracji.
§  6.
1.
Jednostki nadrzędne biur (samodzielnych pracowni) projektów obniżą bezosobowy fundusz płac podległych przedsiębiorstw na IV kwartał 1959 r. o 10% w stosunku do wysokości tego funduszu ustalonej w wycinku planu rocznego.
2.
Przepis ust. 1 nie wyklucza możliwości dalszego obniżenia funduszu bezosobowego w zależności od analizy potrzeb, dokonanej przez jednostkę nadrzędną.
3.
W wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach właściwy minister w porozumieniu z Ministrem Finansów (a w stosunku do jednostek projektowania gospodarki terenowej - prezydium wojewódzkiej rady narodowej w porozumieniu z właściwym ministrem i Ministrem Finansów) może wyrazić zgodę na pozostawienie funduszu bezosobowego w wysokości ustalonej w wycinku planu rocznego.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1959 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024