Tryb wyrównywania różnic cen państwowym przedsiębiorstwom przemysłu terenowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 maja 1959 r.
w sprawie trybu wyrównywania różnic cen państwowym przedsiębiorstwom przemysłu terenowego.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188), w związku z § 4 uchwały nr 36 Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1959 r. w sprawie zasad wyrównywania różnic cen, podziału zysku oraz finansowania środków obrotowych państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego (Monitor Polski Nr 15, poz. 61), zwanej w dalszym ciągu "uchwałą", zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wojewódzkie zjednoczenia przemysłu terenowego, zwane w dalszym ciągu zarządzenia "zjednoczeniami", zgodnie z wytycznymi prezydiów wojewódzkich rad narodowych zaciągają zobowiązania do wyrównywania państwowym przedsiębiorstwom przemysłu terenowego, określonym w § 1 uchwały, zwanym w dalszym ciągu "przedsiębiorstwami", różnicy między planowanym kosztem własnym wyrobu lub usługi danego przedsiębiorstwa wraz z 5% zysku a ustaloną ceną zbytu w terminach przewidzianych do opracowania planów finansowych.
2.
W przypadkach gospodarczo uzasadnionych zobowiązania, o których mowa w ust. 1, mogą być zaciągane w ciągu roku.
3.
W razie zmiany cen wyrobów lub usług objętych zobowiązaniami, o których mowa w ust. 1, bądź zmiany kosztów tych wyrobów lub usług w wyniku zmiany cen surowców, płac, taryf, opłat - zjednoczenie może dokonać korekty podjętych uprzednio zobowiązań.
4.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych i rad narodowych miast wyłączonych z województw, zwane w dalszym ciągu "prezydiami wojewódzkich rad narodowych", w wyniku swych uprawnień nadzorczych nad zjednoczeniami mogą zlecać zjednoczeniom zmiany podjętych zobowiązań.
5.
Zmiany zobowiązań, o których mowa w ust. 3 i 4, dokonywane są w porozumieniu z zainteresowanymi przedsiębiorstwami.
6.
Zobowiązania bądź ich zmiany mogą być podejmowane przez zjednoczenia jedynie w granicach kwot przekazanych przez ministerstwa lub Komitet Drobnej Wytwórczości, zwane w dalszym ciągu "ministerstwami".
§  2.
1.
Zobowiązania do wyrównywania różnic cen bądź ich zmiany podejmują zjednoczenia na podstawie zestawień różnic cen sporządzonych przez przedsiębiorstwa na formularzu stanowiącym załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Do zestawień, o których mowa w ust. 1, powinna być dołączona opinia wydziału finansowego prezydium właściwej rady narodowej określająca prawidłowość ustaleń danych zawartych w zestawieniu różnic cen.
§  3.
1.
Wysokość różnic cen określana jest corocznie w wytycznych dotyczących opracowania narodowego planu gospodarczego i budżetu Państwa.
2.
Kredyty budżetowe na pokrycie różnic cen przekazywane są właściwym ministerstwom, a przez ministerstwa właściwym zjednoczeniom w trybie przewidzianym obowiązującymi przepisami w sprawie trybu wykonywania budżetu centralnego.
§  4.
1.
Ministerstwa przekazują zjednoczeniom 90% otrzymanych kredytów budżetowych na wyrównywanie różnic cen.
2.
Pozostałe 10% kredytów budżetowych ministerstwa przeznaczają na pokrycie różnic cen przypadających na produkcję asortymentów wskazanych przez ministerstwa.
§  5.
1.
Wyrównania różnic cen dokonują właściwe oddziały Narodowego Banku Polskiego na podstawie poleceń przelewu wystawianych przez zjednoczenia w oparciu o zestawienia różnic cen, sporządzane przez przedsiębiorstwa w okresach dekadowych.
2.
Zestawienia różnic cen przedsiębiorstwa sporządzają na formularzu stanowiącym załącznik nr 2 do zarządzenia na podstawie wystawionych faktur za sprzedane wyroby lub świadczone usługi. Kwota różnic cen wynikająca z zestawienia nie może jednak przekroczyć kwoty, do której pokrycia zjednoczenie się zobowiązało.
3.
Różnice cen przypadające od wyrobów zwróconych przez odbiorców pomniejszają należne kwoty różnic cen z bieżącej sprzedaży.
§  6.
Należne różnice cen przypadające na sprzedane wyroby i świadczone usługi w ostatniej dekadzie roku pokrywane są ze środków przyznanych na ten cel w roku następnym bez podejmowania dodatkowych zobowiązań.
§  7.
Przedsiębiorstwa prowadzą ewidencję księgową należnych różnic cen na koncie "Sprzedaż".
§  8.
1.
Przedsiębiorstwa prowadzą ewidencję należnych i otrzymanych różnic cen według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia.
2.
W zakresie otrzymanych kredytów budżetowych oraz wydatków kasowych i kosztów z tytułu wyrównywania różnic cen przedsiębiorstwom zjednoczenia prowadzą księgowość i sporządzają sprawozdania według zasad i trybu obowiązującego jednostki budżetowe budżetu centralnego.
3.
Zjednoczenia prowadzą ewidencję przekazanych przedsiębiorstwom różnic cen według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do zarządzenia.
4.
Zjednoczenia przesyłają po jednym egzemplarzu kwartalnego sprawozdania, o którym mowa w ust. 2, prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  9.
Ministerstwa dołączają do kwartalnych sprawozdań budżetowych składanych Ministerstwu Finansów po jednym egzemplarzu otrzymanych od zjednoczeń sprawozdań, o których mowa w § 8 ust. 2.
§  10.
W terminie 5 dni po upływie każdego miesiąca zjednoczenia zawiadamiają właściwe ministerstwa, a w odpisie Ministerstwo Finansów o wysokości otrzymanych i przekazanych przedsiębiorstwom od początku roku środków na wyrównywanie różnic cen oraz o stanie środków na bankowym rachunku różnic cen na koniec miesiąca sprawozdawczego.
§  11.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 1958 r. w sprawie trybu wyrównywania różnic cen przedsiębiorstwom przemysłu terenowego (Monitor Polski Nr 35, poz. 197), z tym że zobowiązania podjęte na 1959 r. w trybie § 5 wymienionego zarządzenia pozostają w mocy.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1959 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

ZOBOWIĄZANIE

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Zestawienie różnic cen nr ..........

..................................................

(nazwa przedsiębiorstwa)

..................................................

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Ewidencja

należnych i otrzymanych różnic cen za rok 195...

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

Ewidencja

przekazanych różnic cen za rok 195...

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.48.218

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb wyrównywania różnic cen państwowym przedsiębiorstwom przemysłu terenowego.
Data aktu: 12/05/1959
Data ogłoszenia: 29/05/1959
Data wejścia w życie: 29/05/1959, 01/01/1959