Wstępny staż pracy absolwentów szkół przysposobienia zawodowego, rzemiosł budowlanych, zasadniczych i średnich szkół zawodowych oraz średnich szkół ogólnokształcących w przedsiębiorstwach budowlanych i budowlano-montażowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 29 sierpnia 1958 r.
w sprawie wstępnego stażu pracy absolwentów szkół przysposobienia zawodowego, rzemiosł budowlanych, zasadniczych i średnich szkół zawodowych oraz średnich szkół ogólnokształcących w przedsiębiorstwach budowlanych i budowlano-montażowych.

Na podstawie § 17 uchwały nr 196 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1958 r. o wstępnym stażu pracy absolwentów zasadniczych i średnich szkół zawodowych oraz średnich szkół ogólnokształcących (Monitor Polski Nr 47, poz. 273) w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej oraz Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych ustala się, co następuje:
Przepisy ogólne.
§  1.
Przepisy niniejszego zarządzenia obowiązują w przedsiębiorstwach budowlanych i budowlano-montażowych podległych Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych i przez niego nadzorowanych.
§  2.
Przepisy zarządzenia stosuje się do absolwentów szkół przysposobienia zawodowego, rzemiosł budowlanych, zasadniczych i średnich szkół zawodowych oraz średnich szkół ogólnokształcących, podejmujących pracę zawodową po raz pierwszy po ukończeniu szkoły.
§  3.
1.
Absolwenci szkół przysposobienia zawodowego, rzemiosł budowlanych, zasadniczych i średnich szkół zawodowych, podejmujący w zakładzie pracy pierwszą po ukończeniu szkoły pracę zawodową w wyuczonych lub pokrewnych zawodach, obowiązani są do odbycia wstępnego stażu pracy.
2.
Absolwenci średnich szkół ogólnokształcących objęci są obowiązkiem odbycia wstępnego stażu pracy, jeżeli podejmą w zakładzie pracy pierwszą po ukończeniu szkoły pracę na stanowisku pracownika umysłowego, które przewidziane jest dla pracownika posiadającego średnie wykształcenie ogólnokształcące.
3.
Absolwenci określeni w ust. 1 i 2 odbywają wstępny staż pracy na stanowiskach niższych lub odpowiadających tym, które po ukończeniu wstępnego stażu pracy będą mogli zajmować zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami oraz przepisami zawartymi w układzie zbiorowym pracy w budownictwie z dnia 15 marca 1958 r.
4.
Czas wstępnego stażu pracy wlicza się do czasu pracy zawodowej.
5.
Pracą absolwenta w okresie wstępnego stażu pracy powinien kierować pracownik wykwalifikowany w danym zawodzie.
§  4.
1.
Zakład pracy, przyjmując absolwenta do odbycia wstępnego stażu pracy, zawiera z nim na piśmie umowę o pracę na czas nieokreślony.
2.
Umowa o pracę powinna określać:
1)
czas trwania wstępnego stażu pracy,
2)
zakres wstępnego stażu pracy,
3)
wysokość wynagrodzenia w okresie wstępnego stażu pracy.

Ponadto w umowie powinno znajdować się stwierdzenie, że zasadnicze prawa i obowiązki pracownika reguluje układ zbiorowy pracy w budownictwie.

3.
Po ukończeniu wstępnego stażu pracy i po sprawdzeniu przez komisję kwalifikacyjną kwalifikacji pracownika w trybie przewidzianym w § 10 zakład pracy uzupełnia zawartą z pracownikiem umowę o pracę, w szczególności przez określenie przydzielonego pracownikowi stanowiska pracy i wysokości wynagrodzenia lub kategorii osobistego zaszeregowania.
§  5.
Stosunek pracy absolwentów normują:
1)
przepisy dotyczące pracy robotników w czasie odbywania wstępnego stażu pracy na stanowiskach robotniczych,
2)
przepisy dotyczące pracy pracowników umysłowych w czasie odbywania wstępnego stażu pracy na stanowiskach pracowników umysłowych.
§  6.
1.
Przerw faktycznych w odbywaniu wstępnego stażu pracy, trwających jednorazowo dłużej niż 6 tygodni, nie wlicza się do okresu wstępnego stażu pracy.
2.
W razie rozwiązania umowy o pracę przed zakończeniem wstępnego stażu pracy czas odbytego wstępnego stażu pracy może być zaliczony w całości lub w części do okresu wstępnego stażu pracy przez zakład pracy, w którym absolwent podejmuje ponownie pracę, na podstawie przedstawionego zaświadczenia z poprzedniego miejsca pracy oraz orzeczenia komisji kwalifikacyjnej wydanego po sprawdzeniu kwalifikacji pracownika.
3.
Czas zasadniczej służby wojskowej lub innej czynnej służby wojskowej (jak powołanie na ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe), trwający dłużej niż 6 tygodni, zalicza się do wstępnego stażu pracy tylko wówczas, gdy pracownik odbywał służbę wojskową w wyuczonym lub pokrewnym zawodzie i przedstawił odpowiednie zaświadczenie dowódcy jednostki wojskowej, w której odbywał służbę wojskową.
4.
Przepis ust. 3 ma odpowiednie zastosowanie do absolwentów, którzy przed rozpoczęciem wstępnego stażu pracy odbywali czynną służbę wojskową, określoną w ust. 3.
5.
Zaliczenie czasu wstępnego stażu pracy odbytego przed powołaniem do czynnej służby wojskowej oraz czasu służby wojskowej, w przypadkach, o których mowa w ust. 3, następuje bez względu na to, czy pracownik podejmuje pracę w tym samym zakładzie pracy.
6.
Przepis ust. 3 nie narusza przewidzianych w przepisach szczególnych uprawnień pracowników do zaliczenia okresów odbytej czynnej służby wojskowej do okresów zatrudnienia w zakresie wszelkich innych uprawnień uzależnionych od okresu pracy w zakładzie pracy lub ciągłości pracy w danym zatrudnieniu.

Wstępny staż pracy dla absolwentów szkół przysposobienia zawodowego, rzemiosł budowlanych i zasadniczych szkół zawodowych.

§  7.
1.
Czas wstępnego stażu pracy na stanowiskach robotniczych dla absolwentów szkół przysposobienia zawodowego, rzemiosł budowlanych i zasadniczych szkół zawodowych wynosi 1 rok.
2.
Programy wstępnego stażu pracy na stanowiska robotnicze dla poszczególnych zawodów ustalają przedsiębiorstwa zgodnie z ust. 3.
3.
Absolwenci w okresie wstępnego stażu pracy powinni wykonywać roboty, wchodzące w zakres zadań robotnika kategorii II, określone w załączniku nr 10 do układu zbiorowego pracy w budownictwie z dnia 15 marca 1958 r. W zakładzie pracy, w którym załącznik nr 10 nie obowiązuje, absolwenci powinni wykonywać roboty wchodzące w zakres zadań robotnika kategorii IV obowiązującego taryfikatora kwalifikacyjnego.

Wstępny staż pracy dla absolwentów średnich szkół zawodowych technicznych.

§  8.
1.
Czas wstępnego stażu pracy dla absolwentów średnich szkół zawodowych technicznych wynosi 2 lata.
2.
Pierwszy rok wstępnego stażu pracy absolwent odbywa na stanowisku robotniczym, natomiast drugi rok - na pomocniczym stanowisku technicznym bezpośredniego wykonawstwa.
3.
Absolwent może być zwolniony z odbycia wstępnego stażu pracy na stanowisku robotniczym, jeżeli przedstawi świadectwo rzemieślnicze lub równorzędne w zawodzie, odpowiadającym specjalności ukończonej szkoły średniej. Decyzję o zwolnieniu wydaje dyrektor przedsiębiorstwa na podstawie orzeczenia komisji kwalifikacyjnej wydanej po sprawdzeniu kwalifikacji pracownika (wzór zaświadczenia - załącznik nr 4).
4.
Od obowiązku odbycia wstępnego stażu pracy na stanowisku robotniczym dyrektor przedsiębiorstwa może zwolnić absolwentki szkół technicznych oraz - w wyjątkowych przypadkach na podstawie odpowiednich dokumentów - tych absolwentów, którzy ze względów zdrowotnych lub innych ważnych okoliczności nie mogą tego rodzaju pracy wykonywać.
5.
Absolwent, którego dyrektor przedsiębiorstwa zwolni od wstępnego stażu pracy na stanowisku robotniczym, obowiązany jest wstępny staż pracy odbyć w pełnym wymiarze 2 lat na stanowisku pracownika umysłowego, a w przypadkach przewidzianych w ust. 3 - w wymiarze 1 roku.
6.
Programy wstępnego stażu pracy dla absolwentów średnich szkół zawodowych technicznych ustalają przedsiębiorstwa zgodnie z ust. 7.
7.
Programy pierwszego roku wstępnego stażu pracy należy opracować na podstawie wymagań, stawianych robotnikom kategorii II, określonych w załączniku nr 10 do układu zbiorowego pracy w budownictwie z dnia 15 marca 1958 r., a w zakładzie pracy, w którym załącznik nr 10 nie obowiązuje - na podstawie wymagań stawianych robotnikom kategorii IV obowiązującego taryfikatora kwalifikacyjnego. W drugim roku wstępnego stażu pracy absolwenci powinni wykonywać wszelkie prace pomocy technicznej, występujące w produkcji podstawowej, produkcji pomocniczej, bazach i warsztatach usługowych przedsiębiorstwa. Przy opracowywaniu programu należy mieć na uwadze następujące wskazówki:
1)
program wstępnego stażu pracy powinien być tak opracowany, ażeby absolwent mógł zapoznać się z zasadami działania poszczególnych technicznych komórek organizacyjnych przedsiębiorstwa;
2)
około 70% czasu wstępnego stażu pracy absolwent powinien odbywać w swojej podstawowej specjalności, a około 30% w działach usługowych i pokrewnych (technik budowlany powinien być zatrudniony 8-9 miesięcy na budowie przy pracach ogólnobudowlanych, w produkcji elementów budowlanych, w dziale technicznym przy pracach budowlanych itp., a w okresie 3-4 miesięcy powinien zapoznać się z pracami warsztatowymi, pracą baz transportu, sprzętu itp.);
3)
wstępny staż pracy należy planować na stanowiskach typowych oraz w warunkach zapewniających stosowanie ogólnych i szczególnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy; nie należy planować wstępnego stażu pracy przy pracach rozruchowych uruchamianych zakładów przemysłowych, jak również przy pracach innych wyjątkowo odpowiedzialnych oraz szczególnie niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia.

Wstępny staż pracy dla absolwentów średnich szkół zawodowych nietechnicznych oraz średnich szkół ogólnokształcących.

§  9.
1.
Czas wstępnego stażu pracy dla absolwentów średnich szkół zawodowych nietechnicznych oraz średnich szkół ogólnokształcących wynosi 1 rok.
2.
Programy wstępnego stażu pracy dla absolwentów średnich szkół zawodowych nietechnicznych oraz dla absolwentów średnich szkół ogólnokształcących ustalą przedsiębiorstwa na podstawie wytycznych, wydanych przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej dla zawodów typowych występujących w różnych gałęziach pracy.

Egzamin końcowy oraz zaliczanie wstępnego stażu pracy.

§  10.
1.
Po ukończeniu wstępnego stażu pracy absolwent jest obowiązany złożyć egzamin z zakresu programu wstępnego stażu pracy przed komisją kwalifikacyjną.
2.
Absolwenci szkół przysposobienia zawodowego, rzemiosł budowlanych i zasadniczych szkół zawodowych po ukończeniu wstępnego stażu pracy na stanowisku robotniczym składają egzamin praktyczny z zakresu objętego programem przed zakładową komisją kwalifikacyjną, działającą w zakładzie pracy w trybie przewidzianym dla określenia kwalifikacji i kategorii zaszeregowania osobistego robotnika. Absolwenci po złożeniu egzaminu otrzymują zaświadczenie, w którym należy zaznaczyć zaliczenie wstępnego stażu pracy. Kategorię zaś osobistego zaszeregowania określoną w normalnym trybie kwalifikowania robotników na podstawie wyniku egzaminacyjnego - otrzymują na odrębnym, ogólnie obowiązującym w zakładach pracy, zaświadczeniu kwalifikacyjnym.
3.
Absolwenci średnich szkół technicznych po przepracowaniu pierwszego roku na stanowisku robotniczym w zakresie objętym programem otrzymują odpowiednie zaświadczenia (wzór zaświadczenia - załącznik nr 5). Po ukończeniu wstępnego stażu pracy na stanowiskach pracowników umysłowych oraz po przedstawieniu zaświadczenia z odbytego wstępnego stażu pracy na stanowisku robotniczym lub dokumentu zwalniającego ze wstępnego stażu pracy na stanowisku robotniczym, absolwenci składają egzamin z zakresu objętego programem przed komisją kwalifikacyjną działającą w przedsiębiorstwie w trybie § 11.
4.
Absolwenci średnich szkół zawodowych nietechnicznych oraz średnich szkół ogólnokształcących po ukończeniu wstępnego stażu pracy na stanowiskach pracowników umysłowych składają egzamin z zakresu objętego programem przed komisją kwalifikacyjną działającą w przedsiębiorstwie w trybie § 11.
5.
Egzamin dla absolwentów określonych w ust. 3 i 4 powinien być sprawdzeniem praktycznej znajomości pracy nabytej przez absolwenta na stanowiskach, na których odbywał wstępny staż pracy, znajomości ogólnych zasad działania przedsiębiorstwa, znajomości obowiązujących regulaminów organizacyjnych i regulaminów pracy, znajomości przepisów zawartych w układzie zbiorowym pracy w budownictwie oraz obowiązujących przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
6.
Po pomyślnym zdaniu egzaminu absolwenci określeni w ust. 3 i 4 otrzymują zaświadczenia, w których należy zaznaczyć zaliczenie wstępnego stażu pracy. W razie ujemnego wyniku egzaminu komisja kwalifikacyjna wskazuje kierunek uzupełnienia wstępnego stażu pracy oraz ustala okres, na jaki przedłuża się wstępny staż pracy, z tym że okres ten nie może przekroczyć 6 miesięcy. Po przepracowaniu określonego przez komisję kwalifikacyjną okresu przedłużonego stażu pracy absolwent powinien mieć zaliczony wstępny staż pracy i wydane zaświadczenie.

Komisja kwalifikacyjna dla absolwentów zatrudnionych na stanowiskach pracowników umysłowych w okresie wstępnego stażu pracy.

§  11.
1.
Komisję kwalifikacyjną dla absolwentów zatrudnionych na stanowiskach pracowników umysłowych w okresie odbywania wstępnego stażu pracy powołuje dyrektor przedsiębiorstwa.
2.
Do komisji, składającej się z przewodniczącego i 4-5 członków, powinni wejść pracownicy przedsiębiorstwa posiadający duże przygotowanie zawodowe, przedstawiciel związku zawodowego oraz bezpośredni przełożeni egzaminowanego absolwenta z jednego stanowiska, na którym absolwent pracował, oraz stanowiska, które absolwent ma objąć. Przewodniczący komisji kwalifikacyjnej może zaprosić na egzamin przedstawiciela Naczelnej Organizacji Technicznej w razie egzaminowania absolwenta-technika.
3.
Do zakresu prac komisji kwalifikacyjnej należy: przeprowadzenie egzaminu absolwenta kończącego wstępny staż pracy, wydanie orzeczenia w sprawie zaliczenia wstępnego stażu pracy i określenie stanowiska, na którym absolwent może pracować, albo nie zaliczenie wstępnego stażu pracy, wskazanie kierunku uzupełnienia praktyki i określenie czasu przedłużenia wstępnego stażu pracy.
4.
Orzeczenie komisji zatwierdza dyrektor przedsiębiorstwa i w uzgodnieniu z radą zakładową ustala wysokość i inne warunki wynagrodzenia oraz wydaje absolwentowi zaświadczenie (wzór zaświadczenia - załącznik nr 1 lub 2). Praca komisji kwalifikacyjnej odbywa się w normalnych godzinach pracy i nie jest dodatkowo wynagradzana.

Zasady wynagradzania w czasie odbywania wstępnego stażu pracy.

§  12.
1.
Absolwentom szkół przysposobienia zawodowego, rzemiosł budowlanych, zasadniczych szkół zawodowych oraz średnich szkół zawodowych technicznych w okresie odbywania wstępnego stażu pracy na stanowiskach robotniczych przysługuje wynagrodzenie w wysokości 3,00-5,20 zł stawki godzinowej w zakładach pracy, w których obowiązuje załącznik nr 1 do układu zbiorowego pracy w budownictwie z dnia 15 marca 1958 r. W zakładach pracy, w których załącznik nr 1 nie obowiązuje, absolwentom zasadniczych szkół zawodowych przysługuje wynagrodzenie zasadnicze według II kategorii, a absolwentom średnich szkół technicznych - według III-IV kategorii zaszeregowania robotników. W czasie odbywania wstępnego stażu pracy na stanowiskach robotniczych należy absolwentów wynagradzać według systemu dniówkowego lub dniówkowo-premiowego. W uzasadnionych przypadkach dyrektor przedsiębiorstwa może wyrazić zgodę na pracę akordową absolwentów w okresie odbywania wstępnego stażu pracy.
2. 1
Absolwentom średnich szkół zawodowych technicznych w okresie odbywania wstępnego stażu pracy na stanowiskach technicznych przysługuje wynagrodzenie w wysokości 1.200 zł miesięcznie.
3. 2
Absolwentom średnich szkół zawodowych nietechnicznych oraz średnich szkół ogólnokształcących w okresie odbywania wstępnego stażu pracy przysługuje wynagrodzenie w wysokości 1.100 zł miesięcznie.
4.
W okresie odbywania wstępnego stażu pracy na określonym stanowisku absolwentom może być przyznana premia, jeżeli zgodnie z obowiązującymi w przedsiębiorstwie przepisami pracownicy zajmujący dane stanowisko mogą być premiowani.

Przepisy końcowe.

§  13.
1.
Od obowiązku odbycia wstępnego stażu pracy dyrektor przedsiębiorstwa może zwolnić absolwentów, którzy przed ukończeniem nauki byli zatrudnieni w tym samym lub pokrewnym zawodzie, jaki uzyskali w szkole, albo na takim samym lub pokrewnym stanowisku, które mają objąć, co najmniej przez okres 2 lat.
2.
Jednostka nadrzędna w indywidualnych przypadkach na podstawie wniosku przedsiębiorstwa może zwolnić od obowiązku odbywania wstępnego stażu pracy niektórych absolwentów, którzy przed podjęciem po raz pierwszy pracy zawodowej w wyuczonym zawodzie byli już zatrudnieni w innym zawodzie co najmniej przez 2 lata.
3.
Absolwent zwolniony od obowiązku odbycia wstępnego stażu pracy otrzymuje zaświadczenie (wzór zaświadczenia - załącznik nr 3).
§  14.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się do oficerów i podoficerów nadterminowych zwalnianych z czynnej służby wojskowej w związku z redukcją Sił Zbrojnych oraz zwalnianych na podstawie obowiązujących przepisów, z wyjątkiem przypadków zwolnienia z winy oficera (podoficera) w trybie karnym lub dyscyplinarnym, jak również osób objętych uchwałą nr 707 Rady Ministrów z dnia 13 listopada 1956 r. w sprawie zatrudnienia funkcjonariuszów zwolnionych ze służby w organach bezpieczeństwa publicznego i ich materialnego zaopatrzenia (Monitor Polski z 1956 r. Nr 96, poz. 1056 oraz z 1957 r. Nr 8, poz. 58).
§  15.
Traci moc zarządzenie nr 61 Ministra Budownictwa z dnia 26 października 1956 r. w sprawie praktyki absolwentów szkół zawodowych II stopnia (Dziennik Urzędowy Ministerstwa Budownictwa Nr 3, poz. 43).
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 września 1958 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

ZAŚWIADCZENIE

Obywatel... .................... urodzon... dnia .................... 19... r. w .................... powiat .................... odbył... wstępny staż pracy w okresie od .................... do .................... 19... r. w przedsiębiorstwie .................... w zawodzie (na stanowisku) ....................

Dnia .................... 19... r. złożył... egzamin przed Komisją Kwalifikacyjna powołaną zgodnie z zarządzeniem Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 29 sierpnia 1958 r. w sprawie wstępnego stażu pracy absolwentów szkół przysposobienia zawodowego, rzemiosł budowlanych, zasadniczych i średnich szkół zawodowych oraz średnich szkół ogólnokształcących w przedsiębiorstwach budowlanych i budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 85, poz. 482), na podstawie którego zaliczono Obywatel... odbycie wstępnego stażu pracy.

Nr ....................

...................., dnia .................... 19... r.

(pieczęć)

Dyrektor

Przewodniczący i członkowie Komisji Kwalifikacyjnej

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

ZAŚWIADCZENIE

Obywatel... .................... urodzon... dnia .................... 19... r. w .................... powiat .................... odbył... wstępny staż pracy na stanowisku robotniczym w okresie od .................... do .................... 19... r. w zakładzie .................... (nazwa zakładu pracy) w zawodzie ....................

Dnia .................... 19... r. złożył... egzamin przed Zakładową Komisją Kwalifikacyjną, powołaną zgodnie z zarządzeniem Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 29 sierpnia 1958 r. w sprawie wstępnego stażu pracy absolwentów szkół przysposobienia zawodowego, rzemiosł budowlanych, zasadniczych i średnich szkół zawodowych oraz średnich szkół ogólnokształcących w przedsiębiorstwach budowlanych i budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 85, poz. 482).

Nr ....................

...................., dnia .................... 19... r.

Dyrektor

Przewodniczący i członkowie Komisji Kwalifikacyjnej

(pieczęć)

ZAŁĄCZNIK  Nr 3.

ZAŚWIADCZENIE

Obywatel... .................... urodzon... dnia .................... 19... r. w .................... powiat .................... zatrudnion... na stanowisku (w zawodzie) .................... w przedsiębiorstwie .................... został zwolniony z odbycia wstępnego stażu pracy na podstawie § 13 zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 29 sierpnia 1958 r. w sprawie wstępnego stażu pracy absolwentów szkół przysposobienia zawodowego, rzemiosł budowlanych, zasadniczych i średnich szkół zawodowych oraz średnich szkół ogólnokształcących w przedsiębiorstwach budowlanych i budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 85, poz. 482).

Nr ....................

...................., dnia .................... 19... r.

Dyrektor

(pieczęć)

ZAŁĄCZNIK  Nr 4.

ZAŚWIADCZENIE

Obywatel... .................... urodzon... dnia .................... 19... r. w .................... powiat .................... zatrudnion... na stanowisku (w zawodzie) .................... w przedsiębiorstwie .................... został zwolniony z odbycia wstępnego stażu pracy na stanowisku robotniczym na podstawie § 8 ust. 3 zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 29 sierpnia 1958 r. w sprawie wstępnego stażu pracy absolwentów szkół przysposobienia zawodowego, rzemiosł budowlanych, zasadniczych i średnich szkół zawodowych oraz średnich szkół ogólnokształcących w przedsiębiorstwach budowlanych i budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 85, poz. 482).

Nr ....................

...................., dnia .................... 19... r.

Dyrektor

Przewodniczący i członkowie Komisji Kwalifikacyjnej

(pieczęć)

ZAŁĄCZNIK  Nr 5.

ZAŚWIADCZENIE

Obywatel... .................... urodzon... dnia .................... 19... r. w .................... powiat .................... pracował .................... w okresie od .................... do .................... 19... r. w przedsiębiorstwie .................... na stanowisku robotniczym ....................

Zaświadczenie niniejsze wydano na podstawie § 10 ust. 3 zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 29 sierpnia 1958 r. w sprawie wstępnego stażu pracy absolwentów szkół przysposobienia zawodowego, rzemiosł budowlanych, zasadniczych i średnich szkół zawodowych oraz średnich szkół ogólnokształcących w przedsiębiorstwach budowlanych i budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 85, poz. 482).

...................., dnia .................... 19... r.

Dyrektor

(pieczęć)

1 § 12 ust. 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1968 r. (M.P.68.36.256) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 maja 1968 r.
2 § 12 ust. 3 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1968 r. (M.P.68.36.256) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 maja 1968 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.85.482

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wstępny staż pracy absolwentów szkół przysposobienia zawodowego, rzemiosł budowlanych, zasadniczych i średnich szkół zawodowych oraz średnich szkół ogólnokształcących w przedsiębiorstwach budowlanych i budowlano-montażowych.
Data aktu: 29/08/1958
Data ogłoszenia: 10/11/1958
Data wejścia w życie: 10/11/1958, 01/09/1958