Pobór w 1958 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 14 czerwca 1958 r.
o poborze w 1958 r.

Na podstawie art. 21 ust. 1, art. 27 ust. 2, art. 28 ust. 2, art. 29, art. 34 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 6, poz. 46, z 1951 r. Nr 4, poz. 25 i Nr 22, poz. 172, z 1953 r. Nr 27, poz. 104 oraz z 1955 r. Nr 6, poz. 37 i Nr 32, poz. 189) zarządza się, co następuje:
§  1.
W okresie od dnia 1 września do dnia 20 października 1958 r. rejonowe i wojewódzkie komisje poborowe przeprowadzą pobór mężczyzn urodzonych:
1)
w roku 1938;
2)
w latach 1937, 1936, 1935 i 1934, którzy dotychczas korzystali z odroczenia zasadniczej służby wojskowej;
3)
w latach 1937, 1936, 1935 i 1934, zaliczonych do ponadkontyngentu;
4)
mężczyzn bez względu na rok urodzenia, którzy z jakichkolwiek powodów nie stawali dotychczas do poboru i nie mają ustalonego stopnia zdolności do służby wojskowej, a nie ukończyli 50 lat życia.
§  2.
1.
Poborowych wymienionych w § 1 pkt 1 i 2, uznanych za zdolnych do odbycia zasadniczej służby wojskowej, którzy nie posiadają warunków do odroczenia im tej służby, należy powołać do odbycia zasadniczej służby wojskowej za pomocą kart powołania.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również do poborowych ponadkontyngentowych roczników 1937, 1936, 1935 i 1934 oraz do mężczyzn wymienionych w § 1 pkt 4, którzy nie ukończyli 28 lat życia.
§  3.
1.
Odroczeń zasadniczej służby wojskowej na okres jednego roku należy udzielić poborowym w 1958 r. wyłącznie ze względu na:
1)
stan zdrowia (czasową niezdolność do służby wojskowej) - z urzędu;
2)
utrzymywanie rodziny - na wniosek właściwego organu administracji prezydium gromadzkiej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej (rady narodowej osiedla), zaopiniowany przez właściwy organ administracji prezydium powiatowej rady narodowej;
3)
odbywanie studiów określonych w osobnym zarządzeniu Ministra Obrony Narodowej - na podstawie indywidualnych zaświadczeń wystawionych przez właściwe, zakłady naukowe;
4)
wykonywanie zawodu, w zakresie ustalonym osobnym zarządzeniem Ministra Obrony Narodowej - na podstawie wykazów imiennych lub indywidualnych wniosków przedłożonych przez właściwe dyrekcje (zarządy) zakładów pracy.
2.
Wnioski i zaświadczenia w sprawie odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na utrzymywanie rodziny i odbywanie studiów powinny być wniesione do wojskowej komendy rejonowej lub rejonowej komisji poborowej najpóźniej w dniu wyznaczonym danemu poborowemu do stawienia się do poboru,
3.
Wykazy imienne i wnioski w sprawie odroczeń zasadniczej służby wojskowej ze względu na wykonywanie zawodu powinny być wniesione przez kierowników (dyrektorów) przedsiębiorstw, zakładów i instytucji do wojskowej komendy rejonowej w terminach określonych osobnym zarządzeniem Ministra Obrony Narodowej (ust. 1 pkt 4).
§  4.
Poborowych duchownych i zakonników oraz uczniów seminariów duchownych wyznań prawnie uznanych należy bez poddawania przeglądowi lekarskiemu zaliczać do ponadkontyngentu.
§  5.
Przedpoborowi urodzeni w latach 1939 i 1940, którzy posiadają wykształcenie w zakresie co najmniej 7 klas szkoły podstawowej i są stanu wolnego, mogą być podczas poboru w roku 1958 przyjęci do odbycia zasadniczej służby wojskowej w charakterze ochotników, jeżeli zostaną przez rejonową komisję poborową uznani za zdolnych do służby liniowej.
§  6.
1.
Przedpoborowi zgłaszający się do odbycia zasadniczej służby wojskowej w charakterze ochotników powinni wnieść do wojskowej komendy rejonowej właściwej ze względu na ich miejsce zamieszkania lub pobytu podanie, dołączając do niego następujące dokumenty:
1)
ostatnie świadectwo szkolne,
2)
zaświadczenie dotyczące wykonywanego zawodu lub posiadanych kwalifikacji fachowych bądź przeszkolenia odbytego na kursach prowadzonych przez Ligę Przyjaciół Żołnierza lub Aeroklub Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
3)
wyciąg z aktu urodzenia, w przypadkach nieposiadania dowodu osobistego.
2.
Podania o przyjęcie do zasadniczej służby wojskowej mogą być wnoszone do dnia 31 sierpnia 1958 r.
3.
Termin stawienia się przed rejonową komisją poborową zostanie ochotnikom podany do wiadomości w obwieszczeniach wojskowych komendantów rejonowych o przeprowadzeniu poboru.
§  7.
1.
Przedpoborowym, którzy zgłoszą się do odbycia zasadniczej służby wojskowej w charakterze ochotników, będzie przysługiwało prawo wyboru rodzaju broni lub służby w zależności od posiadanego przez nich wykształcenia i kwalifikacji fachowych.
2.
Przedpoborowi, którzy ukończyli przeszkolenie na kursach prowadzonych przez Ligę Przyjaciół Żołnierza i Aeroklub Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, będą korzystali z prawa pierwszeństwa w przyjęciu do odbycia zasadniczej służby wojskowej w charakterze ochotników.
§  8.
Szczegółowe zarządzenie o przeprowadzeniu poboru i powołaniu do odbycia zasadniczej służby wojskowej wyda Szef Sztabu Generalnego.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024