Zakres i tryb bankowej kontroli funduszu płac budowlanych spółdzielni pracy zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 października 1957 r.
w sprawie zakresu i trybu bankowej kontroli funduszu płac budowlanych spółdzielni pracy zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy.

Na podstawie § 12 ust. 2 uchwały nr 28 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki państwowym przedsiębiorstwom środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 8, poz. 57) oraz w wykonaniu uchwały nr 165 Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 1957 r. w sprawie wynagradzania pracowników umysłowych zatrudnionych w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych, zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy niniejszego zarządzenia mają zastosowanie do budowlanych spółdzielni pracy, zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy, zwanych w dalszym ciągu "spółdzielniami".
§  2.
1.
W spółdzielniach środki pieniężne na fundusz płac w poszczególnych kwartałach nie mogą przekraczać łącznie:
a)
planowanego funduszu płac pracowników umysłowych,
b)
skorygowanego o procent wykonania planu produkcji podstawowej dla danej jednostki w cenach bieżących (kosztorysowych) pozostałego funduszu płac (łącznie osobowego i bezosobowego) z wyłączeniem funduszu płac określonego pod lit. a).
2.
W spółdzielniach prowadzących przemysłową działalność pomocniczą dopuszcza się przyjęcie za podstawę do korekty planu funduszu płac tej działalności procentowego wskaźnika wykonania planu przemysłowej produkcji pomocniczej. Zasada ta może mieć zastosowanie tylko wówczas, gdy w rocznym planie spółdzielni została odrębnie zaplanowana produkcja pomocnicza i fundusz płac dla tej produkcji.
3.
Bank nie dokonuje wypłat środków na płace pracowników umysłowych z osobowego funduszu płac przekraczających planowany fundusz płac tych pracowników.
4.
Wypłaty środków na premie pracowników umysłowych dokonywane są w ramach funduszu premiowego, określonego w uchwale Zarządu Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy nr 213 z dnia 3 lipca 1957 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników umysłowych zatrudnionych w budowlanych spółdzielniach pracy, zgodnie ze szczegółowymi regulaminami premiowania, wprowadzonymi na podstawie ramowego regulaminu premiowania, ustalonego przez Centralny Związek Spółdzielczości Pracy.
5.
Oszczędności powstałe w osobowym funduszu płac pracowników umysłowych nie mogą być przeznaczone na zwiększenie funduszu premiowego pracowników umysłowych, a oszczędności powstałe w funduszu premiowym nie mogą zwiększać osobowego funduszu płac pracowników umysłowych.
6.
Środki pieniężne zapotrzebowane przez spółdzielnie na fundusz płac powyżej granicy, o której mowa w ust. 1 i 2, stanowią przekroczenie funduszu płac.
7.
W razie gdy granica kwotowa (ust. 1 i 2), do której mogą być czerpane środki na fundusz płac, jest wyższa od sumy środków zapotrzebowanych, powstaje w spółdzielni oszczędność funduszu płac.
§  3.
1.
Jeżeli kwota przekroczenia funduszu płac nie mieści się w oszczędnościach poprzednich kwartałów danego roku kalendarzowego, spółdzielnia powinna kwotę przekroczenia wygospodarować do końca następnego kwartału (nie później jednak niż do końca roku kalendarzowego).
2.
Do czasu wygospodarowania kwoty przekroczenia funduszu płac, nie dłużej jednak niż do końca roku kalendarzowego, spółdzielnia będzie opłacać odsetki karne od kwoty przekroczenia w wysokości 18% w stosunku rocznym.
3.
Spółdzielnia powinna zawiadomić na piśmie oddział Banku i właściwy związek spółdzielni pracy o środkach przedsięwziętych dla wygospodarowania przekroczenia funduszu płac, nie znajdującego pokrycia w oszczędnościach.
§  4.
1.
W razie przekroczenia funduszu płac, o którym mowa w § 3 ust. 1, zawiesza się w całości lub w części wypłaty z funduszu premiowego na dany kwartał.
2.
Uruchomienie wypłat funduszu premiowego może nastąpić na podstawie decyzji zarządu właściwego związku spółdzielni pracy w przypadku, gdy kwota przekroczenia funduszu płac jest niższa od kwoty funduszu premiowego na dany kwartał; kwota uruchomionego funduszu premiowego nie może być wyższa od różnicy między kwotą całego funduszu premiowego a kwotą przekroczenia funduszu płac.
§  5.
1.
Odsetki karne od sumy przekroczenia funduszu płac zostaną spółdzielni zwrócone i zawieszony fundusz premiowy zostanie uruchomiony, jeśli spółdzielnia wygospodaruje kwotę przekroczenia funduszu płac w okresie ustalonym w § 3 albo uzyska do końca roku kalendarzowego pisemną decyzję zarządu właściwego związku spółdzielni pracy o uznaniu przekroczenia funduszu płac za uzasadnione.
2.
Przekroczenie funduszu płac może być uznane za uzasadnione, jeśli spółdzielnia po zakończeniu kwartału, w którym powstało przekroczenie funduszu płac, udowodni na podstawie bilansu lub innych dokumentów wobec właściwego związku spółdzielni pracy, że w okresie przekroczenia funduszu płac nastąpiło zmniejszenie innych kosztów albo zwiększenie zysku lub że przekroczenie funduszu płac powstało na skutek wykonywania robót o większej pracochłonności, niż założono w planie.
3.
Spółdzielnia obowiązana jest przedstawić Bankowi pisemną decyzję zarządu właściwego związku o uznaniu przekroczenia funduszu płac za uzasadnione.
4.
Nie zwrócone spółdzielniom odsetki karne zostaną po upływie roku kalendarzowego przekazane na fundusz długoterminowego kredytu spółdzielczości pracy.
§  6.
1.
Spółdzielnie składają we właściwych oddziałach Banku:
a)
roczny plan produkcji podstawowej (globalnej) w cenach bieżących (kosztorysowych) oraz roczny plan funduszu płac z podziałem na kwartały z wydzieloną sumą osobowego funduszu płac pracowników umysłowych i z wyodrębnieniem funduszu premiowego tych pracowników,
b)
kwartalny (bez podziału na miesiące) operatywny plan produkcji globalnej w cenach bieżących (kosztorysowych) oraz kwartalny (bez podziału na miesiące) operatywny plan funduszu płac z wydzieloną sumą osobowego funduszu płac pracowników umysłowych i z wyodrębnieniem funduszu premiowego tych pracowników.
2.
Spółdzielnie prowadzące działalność przemysłową pomocniczą wyodrębniają w planach wymienionych w ust. 1 dane dotyczące tej działalności.
3.
Przyjęte w kwartalnych operatywnych planach funduszu płac wskaźniki procentowego udziału funduszu płac w wartości podstawowej produkcji (globalnej) nie mogą być pogorszone w stosunku do takich samych wskaźników planu rocznego. Wyjątki od tej zasady wymagają decyzji zarządu właściwego związku spółdzielni pracy.
4.
Jeżeli oddział Banku ma zasadnicze zastrzeżenia co do złożonego planu rocznego lub kwartalnego (operatywnego), może zgłosić swoje uwagi spółdzielni, a w razie nieuwzględnienia ich przez spółdzielnię zażądać ustosunkowania się do swych zastrzeżeń przez właściwy związek spółdzielni pracy.
§  7.
1.
Bank ma prawo sprawdzania prawidłowości i rzetelności przedstawianych przez spółdzielnie dokumentów, jak również badania gospodarki funduszem płac.
2.
Właściwe związki spółdzielni pracy obowiązane są ustosunkować się do uwag i propozycji oddziałów Banku w ciągu czterech tygodni.
§  8.
Szczegółowy tryb bankowej kontroli funduszu płac oraz dokumenty potrzebne Bankowi do sprawowania tej kontroli określi instrukcja dyrektora Banku Inwestycyjnego.
§  9.
Na wniosek prezesa Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy dyrektor Banku Inwestycyjnego może ustalić wyjątki od zasad określonych niniejszym zarządzeniem.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1957 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.90.534

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zakres i tryb bankowej kontroli funduszu płac budowlanych spółdzielni pracy zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy.
Data aktu: 08/10/1957
Data ogłoszenia: 25/11/1957
Data wejścia w życie: 25/11/1957, 01/07/1957