Wykonanie planu rozdziału artykułów zaopatrzenia materiałowo technicznego.

UCHWAŁA NR 310
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 sierpnia 1957 r.
w sprawie wykonania planu rozdziału artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego.

W celu zapewnienia rytmicznego i prawidłowego zaopatrzenia materiałowo-technicznego poszczególnych działów gospodarki narodowej zgodnie z ustaleniami narodowego planu gospodarczego Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Uchwała dotyczy wykonania planu rozdziału artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego, rozdzielanych przez Radę Ministrów i przez właściwych ministrów, a produkowanych przez przedsiębiorstwa objęte planem centralnym.
2.
Określenie artykułów rozdzielanych oraz ustalenie jednostek rozdzielających zawiera wykaz artykułów załączony do projektu planu zaopatrzenia w ramach narodowego planu gospodarczego.
§  2.
Wskaźniki asortymentowe zadań planowych w zakresie produkcji artykułów określonych w § 1 ustalają dla przedsiębiorstw ich jednostki nadrzędne.
§  3.
1.
Przedsiębiorstwa produkcyjne objęte planem centralnym obowiązane są zbywać artykuły rozdzielane, wytworzone w ramach planu, jak i ponad plan, na podstawie umów dostawy, zawartych wyłącznie z odbiorcami w ramach rozdzielników (asygnat) lub dodatkowych przydziałów.
2.
W razie niezłożenia zamówień przez odbiorców uprawnionych do nabycia artykułów na podstawie rozdzielnika, asygnaty lub dodatkowego przydziału w terminie określonym w ogólnych lub branżowych warunkach dostawy przedsiębiorstwo produkcyjne złoży jednostce zbytu ofertę nabycia tych artykułów. W razie niezaakceptowania przez jednostkę zbytu lub jednostkę przez nią wskazaną oferty przedsiębiorstwa produkcyjnego w terminie określonym w ofercie - nie krótszym jednak niż 14 dni od dnia złożenia oferty - przedsiębiorstwo produkcyjne może zmienić asortyment produkcji lub - jeżeli wyprodukowano artykuł - zbyć go jednostce gospodarki uspołecznionej, a w razie niemożności znalezienia takiego nabywcy - rzemieślnikom lub innym wytwórcom.
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do produkcji ubocznej. Jednostka nadrzędna nie może nakazać przedsiębiorstwu produkcyjnemu sprzedaży produkcji ubocznej wskazanym przez nią odbiorcom.
4.
Osobne przepisy uregulują sprzedaż ponadplanowej produkcji artykułów budowlanych.
§  4.
Ustala się na 1958 r. następujące wyjątkowe zasady rozdziału artykułów dla jednostek objętych planem terenowym:
1)
ministrowie wymienieni w części rozchodowej planu rozdziału, którym podlegają przedsiębiorstwa i zakłady objęte planem terenowym, zawiadamiają właściwe jednostki zbytu o dokonanym rozdziale artykułów między poszczególne województwa;
2)
w zawiadomieniach, o których mowa w pkt 1, wysyłanych przez Ministerstwo Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, powinny być wyodrębnione ilości materiałów przeznaczonych dla rzemiosła oraz przemysłu prywatnego;
3)
właściwe jednostki zbytu zawiadamiają prezydia wojewódzkich rad narodowych o wysokości przydziałów artykułów rozdzielanych, określonej przez właściwych ministrów (pkt 1);
4)
prezydia wojewódzkich rad narodowych uprawnione są do dokonywania, w razie potrzeby, zmian w rozdzielnikach, o których mowa w pkt 1, z tym że zmiany te mogą być dokonywane w poszczególnych grupach przydziałowych artykułów budowlanych do wysokości 20% przydziału dla jednostek objętych planem terenowym oraz rzemiosła i przemysłu prywatnego, a do 10% - jeśli chodzi o pozostałe artykuły; o zmianach tych prezydia wojewódzkich rad narodowych zawiadamiają ministerstwa, które sporządziły rozdzielniki;
5)
zmiany, o których mowa w pkt 4, nie mogą dotyczyć zaopatrzenia jednostek podległych ministrom, objętych w planie rozdziału pozycją "różni odbiorcy";
6)
w razie niemożności wykonania zamówień na artykuły w ramach ilości przewidzianej w planie rozdziału dla "różnych odbiorców" terenowa jednostka zbytu powinna zwrócić się do prezydium wojewódzkiej rady narodowej o ustalenie, którym jednostkom objętym planem terenowym przysługuje pierwszeństwo nabycia tych artykułów.
§  5.
Traci moc:
1)
uchwała nr 191 Prezydium Rządu z dnia 10 kwietnia 1954 r. w sprawie wykonania planu zaopatrzenia materiałowo-technicznego (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-42, poz. 625 oraz z 1955 r. Nr 20, poz. 199);
2)
§ 3 ust. 2 uchwały nr 11 Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 1957 r. w sprawie przekazania radom narodowym niektórych uprawnień Ministra Budownictwa w zakresie nadzoru nad przedsiębiorstwami budownictwa wiejskiego (Monitor Polski Nr 3, poz. 20).
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.69.422

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wykonanie planu rozdziału artykułów zaopatrzenia materiałowo technicznego.
Data aktu: 08/08/1957
Data ogłoszenia: 26/08/1957
Data wejścia w życie: 26/08/1957