Zasady i tryb wydawania przez Narodowy Bank Polski środków pieniężnych na fundusz płac przedsiębiorstwom przemysłowym, objętym zbiorowym układem pracy dla przemysłu metalowego i nadzorowanym przez Ministra Przemysłu Ciężkiego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 lipca 1957 r.
w sprawie zasad i trybu wydawania przez Narodowy Bank Polski środków pieniężnych na fundusz płac przedsiębiorstwom objętym zbiorowym układem pracy dla przemysłu metalowego i nadzorowanym przez Ministra Przemysłu Ciężkiego.

Na podstawie § 14 uchwały nr 113 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1957 r. w sprawie wynagradzania pracowników umysłowych w przedsiębiorstwach przemysłowych, nadzorowanych przez Ministra Przemysłu Ciężkiego, a objętych układem zbiorowym pracy dla przemysłu metalowego oraz w związku z uchwałą nr 28 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki państwowym przedsiębiorstwom środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 8, poz. 57) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przedsiębiorstwo przemysłowe (zakład na pełnym rozrachunku gospodarczym) objęte zbiorowym układem pracy dla przemysłu metalowego i nadzorowane przez Ministra Przemysłu Ciężkiego, zwane dalej "przedsiębiorstwem przemysłowym", obowiązane jest złożyć w oddziale Narodowego Banku Polskiego kwartalno-miesięczny plan funduszu płac z podziałem na:
a)
osobowy fundusz płac pracowników umysłowych,
b)
fundusz premiowy pracowników umysłowych,
c)
pozostały fundusz płac (osobowy i bezosobowy).
§  2.
Oddział Narodowego Banku Polskiego wypłaca za kolejne miesiące kwartału w obrachunku narastającym od początku kwartału środki pieniężne na osobowy fundusz płac pracowników umysłowych oraz fundusz premiowy pracowników umysłowych najwyżej do wysokości zaplanowanej w kwartalno-miesięcznym planie funduszu płac.
§  3.
1.
W razie gdy przedsiębiorstwo przemysłowe zapotrzebuje środki pieniężne z osobowego funduszu płac pracowników umysłowych lub funduszu premiowego pracowników umysłowych w wysokości niższej niż zaplanowano, powstaje w przedsiębiorstwie oszczędność.
2.
Oszczędność, o której mowa w ust. 1, może być przez przedsiębiorstwo przemysłowe wykorzystywana w ramach roku kalendarzowego.
3.
Oszczędności powstałe w osobowym funduszu płac pracowników umysłowych nie mogą być przeznaczane na zwiększenie funduszu premiowego pracowników umysłowych, a oszczędności powstałe w funduszu premiowym pracowników umysłowych nie mogą zwiększać osobowego funduszu płac pracowników umysłowych.
§  4.
W razie gdy plan produkcji został wykonany w 100% lub w wysokości niższej, środki pieniężne na fundusz płac, o którym mowa w § 1 lit. c), nie mogą w przedsiębiorstwach przemysłowych - za kolejne miesiące kwartału - przekraczać planowanego funduszu płac, objętego § 1 lit. c), skorygowanego o procent wykonania planu produkcji globalnej w cenach porównywalnych, liczonej narastająco od początku kwartału.
§  5.
1.
Jeśli plan produkcji wykonany został w wysokości przewyższającej 100%, środki pieniężne na fundusz płac, o którym mowa w § 1 lit. c), nie mogą przekraczać za kolejne miesiące kwartału w obrachunku narastającym od początku kwartału kwoty planowanego funduszu płac, objętego § 1 lit. c), skorygowanej o 0,6% za każdy 1% przekroczenia planu produkcji globalnej w cenach porównywalnych.
2.
Wskaźnik, o którym mowa w ust. 1, może być w uzasadnionych przypadkach podwyższony przez dyrektora centralnego zarządu do 0,8%.
§  6.
Przekroczenie granicy funduszu płac, o której mowa w §§ 4 i 5, może być pokryte oszczędnościami uzyskanymi w poprzednich kwartałach w ramach roku kalendarzowego.
§  7.
W razie przekroczenia funduszu płac poza granice, o których mowa w §§ 4 i 5, i braku oszczędności wypłata funduszu premiowego ulega zawieszeniu do czasu wygospodarowania kwoty przekroczenia funduszu płac do końca następnego kwartału (nie później jednak niż do końca roku kalendarzowego) - o kwotę nie wyższą niż kwota przekroczenia.
§  8.
Wypłaty premii oszczędnościowych oraz wypłaty wynagrodzeń za pracę związaną z mechanizacją i racjonalizacją wykonywaną w trybie uchwały nr 182 Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1956 r. w sprawie zasad realizowania i finansowania niektórych drobnych inwestycji w zakresie mechanizacji i racjonalizacji (Monitor Polski Nr 35, poz. 417) dokonywane są poza skorygowanym funduszem płac, wymienionym w § 1 lit. c); wypłaty te nie obciążają oszczędności funduszu płac.
§  9.
W odniesieniu do przekroczeń powstałych z tytułu wypłaty premii pracownikom umysłowym za miesiąc poprzedzający wejście w życie w przedsiębiorstwie przemysłowym systemu wynagradzania pracowników umysłowych zgodnie z uchwałą nr 113 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1957 r. w sprawie wynagradzania pracowników umysłowych w przedsiębiorstwach przemysłowych nadzorowanych przez Ministra Przemysłu Ciężkiego, a objętych układem zbiorowym pracy dla przemysłu metalowego - nie stosuje się sankcji przewidzianych w §§ 2 i 3 uchwały nr 28 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki państwowym przedsiębiorstwom środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 8, poz. 57).
§  10.
Środki pieniężne na wypłatę premii, o której mowa w §§ 5, 6, 7 i 8 uchwały nr 113 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1957 r. w sprawie wynagradzania pracowników umysłowych w przedsiębiorstwach przemysłowych nadzorowanych przez Ministra Przemysłu Ciężkiego, a objętych układem zbiorowym pracy dla przemysłu metalowego, wypłacane będą z funduszu płac, o którym mowa w § 1 lit. c) zarządzenia.
§  11.
Przepisy § 1 ust. 2, 3 i 4 oraz §§ 2, 6, 7, 8, 9 ust. 1, 3 i 4, oraz §§ 10, 11 uchwały nr 28 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki państwowym przedsiębiorstwom środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 8, poz. 57) mają odpowiednie zastosowanie do funduszu płac, o którym mowa w § 1 lit. c).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.63.390

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb wydawania przez Narodowy Bank Polski środków pieniężnych na fundusz płac przedsiębiorstwom przemysłowym, objętym zbiorowym układem pracy dla przemysłu metalowego i nadzorowanym przez Ministra Przemysłu Ciężkiego.
Data aktu: 10/07/1957
Data ogłoszenia: 09/08/1957
Data wejścia w życie: 09/08/1957