Szczegółowy tryb zgłaszania propozycji pracy dla absolwentów szkół podległych Ministerstwu Kultury i Sztuki.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 17 maja 1957 r.
w sprawie szczegółowego trybu zgłaszania propozycji pracy dla absolwentów szkół podległych Ministerstwu Kultury i Sztuki.

Na podstawie § 2 ust. 5 uchwały Nr 112 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1957 r. w sprawie zasad zatrudniania absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Monitor Polski Nr 27, poz. 183) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ministerstwo Kultury i Sztuki opracuje corocznie w terminie do dnia 30 stycznia wykaz podległych mu średnich szkół II stopnia oraz szkół wyższych (informator) i przekaże go ministerstwom (urzędom centralnym), prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oraz Centralnemu Związkowi Spółdzielczości Pracy w ilości egzemplarzy uzgodnionej z tymi instytucjami. Wykaz powinien podawać adresy szkół oraz zawody i specjalności absolwentów.
2.
W 1957 r. informator określony w ust. 1 powinien być przekazany zainteresowanym ministerstwom (urzędom centralnym) w terminie do dnia 8 czerwca 1957 r.
3.
Otrzymane informatory ministerstwa (urzędy centralne, prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i Centralny Związek Spółdzielczości Pracy prześlą bezzwłocznie podległym zakładom pracy ze szczegółową instrukcją dotyczącą ustalenia zapotrzebowania na absolwentów i zgłaszania do szkół propozycji pracy dla absolwentów.
§  2.
1.
Zakłady pracy mające zatrudnić absolwentów, kierując się otrzymanymi informatorami, zgłaszają corocznie w terminie do dnia 31 marca propozycje pracy dla absolwentów bezpośrednio do odpowiednich szkół.
2.
Zakłady pracy w zasadzie powinny zgłaszać propozycje pracy do szkół położonych najbliżej siedziby zakładów pracy lub do szkół, których absolwentów w poprzednich latach stale zatrudniały lub przyjmowały na praktykę zawodową.
3.
W 1957 r. zakłady pracy powinny zgłosić propozycje pracy do szkół po otrzymaniu wykazów, w terminie do dnia 15 czerwca 1957 r.
§  3.
Propozycje pracy powinny określać dokładnie warunki pracy i płacy, a w szczególności:
a)
miejscowość i rodzaj zakładu pracy,
b)
ilość wolnych miejsc na poszczególnych stanowiskach z podaniem opisu czynności, grup uposażenia i wysokości uposażenia brutto dla tych stanowisk oraz świadczeń w naturze (deputatów) udzielanych w zakładzie pracy,
c)
proponowany przez zakład pracy termin podjęcia pracy,
d)
możliwości zakwaterowania,
e)
szczególne wymagania zakładu pracy i uprawnienia pracownika.
§  4.
1.
Odpisy propozycji pracy zgłoszonych do średnich szkół II stopnia zakłady pracy przesyłają do nadzorujących je centralnych zarządów lub innych jednostek równorzędnych.
2.
Odpisy propozycji pracy zgłoszonych do szkół wyższych zakłady pracy przesyłają:
a)
do nadzorujących je centralnych zarządów lub innych jednostek równorzędnych,
b)
do ministerstw (urzędów centralnych), którym zakłady pracy podlegają.
§  5.
Ministerstwa, centralne zarządy oraz inne jednostki równorzędne, którym podlegają zakłady pracy, są zobowiązane do czuwania nad terminowym i właściwym wykonywaniem przez zakłady pracy obowiązków określonych w §§ 2-4, zwłaszcza nad przyjmowaniem przez zakłady pracy absolwentów do pracy przed kandydatami nie wykwalifikowanymi, zgodnie z przepisem § 2 ust. 3 uchwały Nr 112 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1957 r. w sprawie zasad zatrudniania absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Monitor Polski Nr 27, poz. 183) oraz nad objęciem propozycjami pracy zgłoszonymi do szkół pełnego zapotrzebowania zakładów pracy na absolwentów.
§  6.
Samodzielne oddziały (wydziały) zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) zarezerwują dla absolwentów szkół podległych Ministerstwu Kultury i Sztuki wszystkie wolne, odpowiednie dla nich miejsca pracy.
§  7.
Szkoły sporządzają wykaz absolwentów, którzy nie otrzymali propozycji pracy, oraz wykaz propozycji pracy nadesłanych przez zakłady pracy, na które brak w szkole kandydatów - i przesyłają je w terminie do dnia 30 czerwca do Ministerstwa Kultury i Sztuki (Departament Kadr). W roku 1957 termin ten ustala się na dzień 15 lipca.
§  8.
Ministerstwo Kultury i Sztuki dąży do zatrudnienia wszystkich zgłoszonych mu absolwentów starając się w miarę potrzeby - w porozumieniu z Ministerstwem Pracy i Opieki Społecznej, ministerstwami (centralnymi urzędami) i prezydiami wojewódzkich rad narodowych, którym podlegają zakłady pracy - o uzyskanie dodatkowych miejsc pracy, jakimi dysponują jeszcze zakłady pracy.
§  9.
1.
W 1957 r. w szkołach mogą być powołane komisje zatrudnienia absolwentów, których zadaniem będzie:
a)
staranie o zapewnienie pracy wszystkim absolwentom, w szczególności przez nawiązanie ścisłej współpracy z zainteresowanymi zakładami pracy, zwłaszcza z zakładami pracy, które w poprzednich latach zatrudniały absolwentów danej szkoły,
b)
udzielanie absolwentom skierowań do zakładów pracy po wyrażeniu przez nich zgody na objęcie pracy proponowanej przez komisję.
2.
Przewodniczącego komisji w szkołach wyższych powołuje rektor danej uczelni. W średnich szkołach II stopnia przewodniczącym komisji jest przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Sztuki. Przewodniczący komisji jest odpowiedzialny za właściwą pracę komisji.
3.
W skład komisji w szkołach wyższych wchodzi przedstawiciel Zrzeszenia Studentów Polskich.
4.
Komisje zatrudnienia absolwentów prowadzą imienną ewidencję absolwentów, którzy:
a)
przyjęli skierowania do pracy,
b)
zrzekli się skierowania do pracy.
5.
Skierowanie do pracy powinno w zasadzie odpowiadać specjalności absolwenta. W razie niemożności skierowania absolwenta do pracy zgodnie z jego specjalnością można go skierować do pracy w dziedzinie pokrewnej.
6.
Komisja powinna w miarę możności uwzględnić życzenia absolwenta co do miejsca i rodzaju pracy. Odmowę przyjęcia przedstawionych absolwentowi propozycji pracy traktuje się jako rezygnację z pomocy w znalezieniu pracy.
7.
Ministerstwo Kultury i Sztuki ustali osoby odpowiedzialne za wykonanie zadań określonych w ust. 1, 4, 5, 6 w szkołach, w których nie będą powołane komisje.
§  10.
Delegat zakładu pracy, który zgłosił propozycje pracy dla absolwentów, ma prawo uczestniczenia w pracach szkolnych komisji zatrudnienia absolwentów oraz dokonania wyboru spośród kandydatów do pracy.
§  11.
1.
Szkoły powinny w terminie 3-miesięcznym od dnia otrzymania propozycji pracy zawiadomić zainteresowane zakłady pracy, ilu absolwentów i w jakim terminie skierują do nich. Termin ten może być zmieniony na podstawie porozumienia między zainteresowanym zakładem pracy a szkołą.
2.
Zgłoszenie propozycji pracy przez zakłady pracy zobowiązuje je do zawarcia umowy o pracę z absolwentami skierowanymi, zgodnie z propozycjami zakładu pracy, przez szkolne komisje zatrudnienia bądź osoby określone w § 9 ust. 7.
§  12.
Zasady i tryb zgłaszania propozycji pracy i zatrudniania absolwentów określony w niniejszym zarządzeniu ma zastosowanie również do zgłaszania propozycji praktyk przez zakłady pracy, kierowania na praktyki i zatrudniania absolwentów odbywających praktyki, zgodnie z § 4 uchwały Nr 112 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1957 r. (Monitor Polski Nr 27, poz. 183).
§  13.
W Ministerstwie Kultury i Sztuki oraz w miarę potrzeby w podległych mu centralnych zarządach i jednostkach równorzędnych będą powołani pełnomocnicy do spraw zatrudnienia absolwentów. Zadaniem tych pełnomocników jest czuwanie nad:
1)
właściwym zatrudnieniem absolwentów,
2)
zapewnieniem przez zakłady pracy odpowiednich warunków do odbywania praktyk przez absolwentów.
§  14.
Do zgłaszania propozycji pracy dla absolwentów wyższych szkół plastycznych stosuje się przepisy zarządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 2 maja 1957 r. w sprawie szczegółowego zgłaszania propozycji pracy dla absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Monitor Polski Nr 36, poz. 238).
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.42.272

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb zgłaszania propozycji pracy dla absolwentów szkół podległych Ministerstwu Kultury i Sztuki.
Data aktu: 17/05/1957
Data ogłoszenia: 01/06/1957
Data wejścia w życie: 01/06/1957