Udzielanie zezwoleń na wyjazd i pobyt za granicą żołnierzy w czynnej służbie wojskowej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW OBRONY NARODOWEJ I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 18 lutego 1957 r.
w sprawie udzielania zezwoleń na wyjazd i pobyt za granicą żołnierzy w czynnej służbie wojskowej.

Na podstawie art. 28 dekretu z dnia 19 kwietnia 1951 r. o służbie wojskowej oficerów i generałów Sił Zbrojnych (Dz. U. z 1951 r. Nr 22, poz. 172 i z 1952 r. Nr 49, poz. 324) i art. 13 ustawy z dnia 28 marca 1952 r. o służbie wojskowej szeregowców i podoficerów Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 20, poz. 129) oraz art. 25 ust. 2 dekretu z dnia 14 sierpnia 1954 r. o paszportach zagranicznych (Dz. U. Nr 39, poz. 170) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wyjazd i pobyt za granicą żołnierza w czynnej służbie wojskowej może nastąpić tylko na podstawie ważnego paszportu zagranicznego i za zezwoleniem:
1)
Ministra Obrony Narodowej - w stosunku do generałów (admirałów) i oficerów w czynnej służbie wojskowej,
2) 1
Szef Sztabu Generalnego - w stosunku do podoficerów zawodowych i nadterminowych,
2.
Na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej lub Szefa Sztabu Generalnego Wydział Wojskowych Spraw Zagranicznych Sztabu Generalnego wydaje zainteresowanemu żołnierzowi pisemne zezwolenie według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia, które określa, do jakich państw i na jaki czas zostaje ono udzielone.
3.
Minister Obrony Narodowej lub Szef Sztabu Generalnego może w każdym czasie cofnąć udzielone zezwolenie na wyjazd i pobyt za granicą.
§  2.
Wyjazd i pobyt za granicą żołnierza w sprawach służbowych Ministerstwa Obrony Narodowej nie wymaga zezwolenia, o którym mowa w § 1. Wyjazd w tych sprawach zarządza Minister Obrony Narodowej na wniosek właściwych wiceministrów, szefów instytucji centralnych Ministerstwa Obrony Narodowej, dowódców rodzajów Sił Zbrojnych i szefów rodzajów wojsk (służb).
§  3.
1.
Zezwolenie, o którym mowa w § 1, na wyjazd żołnierza za granicę w sprawach służbowych innego resortu bądź w sprawach instytucji naukowych, organizacji politycznych, społecznych, sportowych, młodzieżowych i innych nie pozostający w bezpośrednim związku z pełnieniem służby wojskowej - wydaje się na wniosek właściwego naczelnego organu administracji państwowej lub naczelnego organu instytucji albo organizacji cywilnych delegujących żołnierza - skierowany do Wydziału Wojskowych Spraw Zagranicznych Sztabu Generalnego.
2.
Wniosek wymieniony w ust. 1 powinien zawierać dane personalne żołnierza, potrzebę i cel wyjazdu, określenie kraju, do którego ma nastąpić wyjazd, przewidywany czas pobytu żołnierza za granicą oraz dane co do tego, czy wyjazd ma nastąpić w mundurze wojskowym.
§  4.
1. 2
Żołnierze w czynnej służbie wojskowej zamierzający wyjechać za granicę indywidualnie w celach osobistych, leczniczych lub uzdrowiskowych do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, Republiki Czechosłowackiej, Węgierskiej Republiki Ludowej, Rumuńskiej Republiki Ludowej, Ludowej Republiki Bułgarii i Ludowej Republiki Albanii - ubiegają się o otrzymanie paszportu zagranicznego lub klauzuli paszportowej w dowodzie osobistym we własnym zakresie we właściwej wojewódzkiej komendzie Milicji Obywatelskiej (komendzie Milicji Obywatelskiej miasta wyłączonego z województwa).
2. 3
W przypadku gdy wyjazd żołnierza za granicę w celach osobistych, leczniczych lub uzdrowiskowych ma nastąpić do innych krajów niż wymienione w ust. 1 albo w ramach wyjazdów organizowanych przez organy wojskowe - wszystkie sprawy związane z uzyskaniem paszportów zagranicznych zwyczajnych lub klauzul paszportowych w dowodach osobistych załatwia w Biurze Paszportów Zagranicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - Wydział Wojskowych Spraw Zagranicznych Sztabu Generalnego.
3.
Wszelkie koszty i opłaty związane z uzyskaniem dokumentów uprawniających do wyjazdu za granicę w celach osobistych, leczniczych lub uzdrowiskowych ponoszą zainteresowani żołnierze.
§  5.
1.
Sprawy związane z uzyskaniem paszportów zagranicznych służbowych oraz wiz zagranicznych dla żołnierzy wyjeżdżających za granicę w sprawach służbowych Ministerstwa Obrony Narodowej (§ 2) załatwia Wydział Wojskowych Spraw Zagranicznych Sztabu Generalnego. O wydanie paszportów zagranicznych służbowych dla tych żołnierzy występuje Szef Sztabu Generalnego z pisemnym wnioskiem do Biura Paszportów Zagranicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
2.
W przypadku gdy wyjazd żołnierza za granicę ma nastąpić w sprawach służbowych innego resortu bądź w sprawach instytucji naukowych, organizacji politycznych, społecznych, sportowych, młodzieżowych i innych (§ 3 ust. 1) - wszystkie sprawy związane z uzyskaniem paszportów zagranicznych oraz wiz zagranicznych załatwia bezpośrednio właściwy naczelny organ administracji państwowej lub naczelny organ instytucji i organizacji cywilnej delegujący żołnierza.
3.
Wszelkie koszty i opłaty związane z uzyskaniem dokumentów wymienionych w ust. 1 i 2 oraz wiz zagranicznych ponoszą właściwe organy delegujące żołnierza za granicę.
§  6.
1.
Organy administracji państwowej powołane do wydawania paszportów zagranicznych mogą wydać żołnierzowi w czynnej służbie wojskowej paszport wyłącznie po złożeniu zezwolenia, o którym mowa w § 1. Przepis ten nie dotyczy przypadków, gdy o wydanie paszportu zagranicznego służbowego występuje Szef Sztabu Generalnego (§ 5 ust. 1).
2.
Wydane przez właściwe organy administracji państwowej żołnierzom w czynnej służbie wojskowej paszporty zagraniczne mogą zawierać określenie krajów, na które dokumenty te są ważne, oraz termin ich ważności - stosownie do danych zawartych wydanym przez organy wojskowe zezwoleniu.
§  7.
Żołnierzom w czynnej służbie wojskowej wyjeżdżającym i przebywającym za granicą nie wolno nosić munduru wojskowego z wyjątkiem przypadków, gdy zarządzenie Ministra Obrony Narodowej o wyjeździe żołnierza za granicę w sprawach służbowych Ministerstwa Obrony Narodowej stanowi wyraźnie, że wyjazd za granicę ma nastąpić w mundurze wojskowym lub gdy Minister Obrony Narodowej lub Szef Sztabu Generalnego na wniosek organu, o którym mowa w § 3, zezwoli na noszenie przez żołnierza munduru wojskowego.
§  8.
Przekroczenie granicy Państwa w małym ruchu granicznym przez żołnierza w czynnej służbie wojskowej w celach osobistych może nastąpić tylko na podstawie jednorazowej przepustki granicznej wydanej przez organy Milicji Obywatelskiej w oparciu o zezwolenie komendanta garnizonu właściwego dla miejsca zamierzonego przejścia granicy.
§  9.
1.
Przepisy §§ 2 i 5 stosuje się odpowiednio do pracowników cywilnych zatrudnionych w wojsku i w przedsiębiorstwach państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej, a delegowanych służbowo za granicę.
2.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się do wyjazdów za granicę żołnierzy w czynnej służbie wojskowej i pracowników cywilnych zatrudnionych w wojsku i w przedsiębiorstwach państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej na podstawie paszportów dyplomatycznych.
3.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się również do wyjazdów za granicę żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową w Wojskach Wewnętrznych.
§  10.
Tryb ubiegania się żołnierzy o uzyskanie zezwolenia, o którym mowa w § 1, oraz tryb wydawania tych zezwoleń, jak również tryb załatwiania sprawy wyjazdów żołnierzy za granicę w sprawach służbowych oraz innych spraw związanych z wyjazdami tych żołnierzy za granicę określi Szef Sztabu Generalnego.
§  11.
Traci moc zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 1 lipca 1950 r. w sprawie udzielania zezwoleń na wyjazd za granicę żołnierzom w czynnej służbie, w stanie nieczynnym i stanu spoczynku (Monitor Polski Nr A-84, poz. 1003).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Wzór

MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ

SZTAB GENERALNY

WYDZIAŁ WOJSKOWYCH SPRAW ZAGRANICZNYCH

Warszawa, dnia .................... 195... r.

ZEZWOLENIE Nr ..........

Wydział Wojskowych Spraw Zagranicznych stwierdza, że Minister Obrony Narodowej - Szef Sztabu Generalnego decyzją z dnia .................... 195... r. udzielił zezwolenia ob. .................... (stopień, nazwisko i imię) na wyjazd za granicę do .................... (nazwa państwa) i pobyt tamże do dnia ....................

Zezwolenie niniejsze stanowi stwierdzenie, że ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej nie ma przeszkód do wyjazdu wyżej wymienionego.

Zezwolenie niniejsze traci ważność, jeżeli przed upływem dwóch miesięcy od daty wystawienia nie zostanie przedłożone właściwym organom powołanym do wydawania paszportów zagranicznych.

Szef Wydziału Wojskowego Spraw Zagranicznych Sztabu Generalnego

.................... (podpis)

1 § 1 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 lutego 1959 r. (M.P.59.17.74) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 lutego 1959 r.
2 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 lutego 1959 r. (M.P.59.17.74) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 lutego 1959 r.
3 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 lutego 1959 r. (M.P.59.17.74) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 lutego 1959 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024