Postępowanie dyscyplinarne w stosunku do funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 29 września 2006 r.
w sprawie postępowania dyscyplinarnego w stosunku do funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego

Na podstawie art. 144 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego (Dz. U. z 2023 r. poz. 2098) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb wykonywania czynności związanych z postępowaniem dyscyplinarnym w stosunku do funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego;
2)
przełożonych którzy posiadają władzę dyscyplinarną;
3)
obieg dokumentów związanych z postępowaniem dyscyplinarnym;
4)
prostowanie błędów pisarskich i rachunkowych oraz innych oczywistych omyłek;
5)
wzory postanowień i innych dokumentów sporządzanych w postępowaniu dyscyplinarnym.
§  2. 
Władzę dyscyplinarną posiadają:
1)
Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, zwanej dalej "SKW", w stosunku do wszystkich funkcjonariuszy, w tym funkcjonariusza zajmującego stanowisko kierownika jednostki organizacyjnej SKW lub kierownika komórki organizacyjnej bezpośrednio podległej Szefowi SKW albo zastępców tych kierowników, z wyłączeniem swojego zastępcy;
2)
kierownik jednostki organizacyjnej SKW, w stosunku do podporządkowanych mu funkcjonariuszy SKW, zwanych dalej "funkcjonariuszami", z wyłączeniem funkcjonariuszy zajmujących stanowisko zastępcy kierownika tej jednostki organizacyjnej;
3)
kierownik komórki organizacyjnej bezpośrednio podległej Szefowi SKW w stosunku do podporządkowanych mu funkcjonariuszy, z wyłączeniem funkcjonariuszy zajmujących stanowisko zastępcy kierownika tej komórki organizacyjnej.
§  3. 
1. 
Funkcjonariusz, któremu powierzono pełnienie obowiązków na danym stanowisku służbowym, posiada władzę dyscyplinarną przysługującą funkcjonariuszowi mianowanemu na to stanowisko.
2. 
Funkcjonariusz, który w zastępstwie pełni obowiązki na danym stanowisku służbowym, posiada władzę dyscyplinarną przysługującą osobie zastępowanej.
§  4. 
1. 
Funkcjonariusz przeniesiony do pełnienia służby albo delegowany do czasowego pełnienia służby w innej miejscowości lub któremu powierzono pełnienie obowiązków służbowych w innej jednostce organizacyjnej SKW podlega władzy dyscyplinarnej przełożonego dyscyplinarnego w miejscu czasowego oddelegowania lub powierzenia obowiązków.
2. 
Funkcjonariusz przeniesiony w toku postępowania dyscyplinarnego lub po wznowieniu postępowania dyscyplinarnego do pełnienia służby w innej jednostce lub komórce organizacyjnej SKW podlega, z dniem przeniesienia, władzy dyscyplinarnej przełożonego dyscyplinarnego w nowym miejscu pełnienia służby.
3. 
Funkcjonariusz pozostający w dyspozycji podlega władzy dyscyplinarnej przełożonego, w którego dyspozycji pozostaje.
4. 
Funkcjonariusz przebywający na urlopie lub oddelegowany do pracy poza SKW podlega władzy dyscyplinarnej przełożonego dyscyplinarnego, któremu podlegał przed udzieleniem mu urlopu lub oddelegowaniem.
§  5. 
Przełożony dyscyplinarny zleca na piśmie rzecznikowi dyscyplinarnemu przeprowadzenie czynności wyjaśniających, o których mowa w art. 124 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, zwanej dalej "ustawą".
§  6. 
1. 
Do udziału w rozmowie, o której mowa w art. 110, 111 i 115 ustawy, przełożony dyscyplinarny wzywa obwinionego w terminie 7 dni przed dniem, w którym ma się odbyć rozmowa.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do wysłuchania, o którym mowa w art. 133 ust. 9 ustawy.
§  7. 
Przebieg rozmów i wysłuchań protokołuje uczestniczący w nich rzecznik dyscyplinarny.
§  8. 
Obieg dokumentów prowadzi się w taki sposób, aby ich treść nie była udostępniona osobom nieuprawnionym.
§  9. 
Dokumenty składane przez obwinionego lub jego obrońcę w toku postępowania dyscyplinarnego włącza się niezwłocznie do akt postępowania dyscyplinarnego ze wskazaniem daty ich złożenia.
§  10. 
Wniosek przełożonego dyscyplinarnego o przedłużenie terminu prowadzenia czynności dowodowych w postępowaniu dyscyplinarnym na czas oznaczony powyżej dwóch miesięcy składa się Szefowi SKW, nie później niż 5 dni przed upływem terminu określonego przez przełożonego dyscyplinarnego, o którym mowa w art. 131 ust. 1 ustawy.
§  11. 
1. 
Rzecznik dyscyplinarny, który za zgodą przełożonego dyscyplinarnego korzysta z pomocy innego rzecznika dyscyplinarnego przy przeprowadzaniu czynności dowodowych w postępowaniu dyscyplinarnym, sporządza notatkę urzędową i włącza ją do akt postępowania dyscyplinarnego.
2. 
Notatka urzędowa, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać oznaczenie rzecznika dyscyplinarnego, który będzie udzielał pomocy, oraz zakres powierzonych mu do przeprowadzenia czynności dowodowych w tym postępowaniu dyscyplinarnym.
§  12. 
Przełożony dyscyplinarny, który wydał orzeczenie w pierwszej instancji, w przypadku wniesienia odwołania, przekazuje je wyższemu przełożonemu dyscyplinarnemu wraz z aktami postępowania dyscyplinarnego, aktami osobowymi obwinionego oraz swoim stanowiskiem w sprawie w terminie 7 dni od dnia, w którym otrzymał odwołanie.
§  13. 
Postanowienie o wcześniejszym zatarciu ukarania po wykonaniu czynności usunięcia orzeczenia z akt osobowych funkcjonariusza dołącza się do akt postępowania dyscyplinarnego w danej sprawie.
§  14. 
1. 
Błędy pisarskie lub rachunkowe oraz inne oczywiste omyłki w dokumentacji postępowania dyscyplinarnego, zwane dalej "błędami", można sprostować z urzędu lub na wniosek jednej z osób biorących udział w postępowaniu dyscyplinarnym, w każdym czasie.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać precyzyjne wskazanie błędu oraz propozycję jego usunięcia.
§  15. 
1. 
Sprostowania błędu dokonuje przełożony dyscyplinarny, który popełnił błąd, albo właściwy wyższy przełożony dyscyplinarny, jeżeli postępowanie toczy się przed nim.
2. 
Skreśleń i poprawek w dokumentacji postępowania dyscyplinarnego dokonuje się w taki sposób, aby wyrazy skreślone i poprawione były czytelne.
3. 
Wniosek, o którym mowa w § 14 ust. 1, niezależnie od sposobu jego załatwienia oraz postanowienie o sprostowaniu błędu albo odmowie jego sprostowania załącza się do akt postępowania.
§  16. 
Na zakończenie danego etapu postępowania dyscyplinarnego należy wszystkie błędy odczytać oraz omówić, na czym polegały i w jaki sposób zostały sprostowane.
§  17. 
Określa się wzory:
1)
postanowienia o ustaleniu właściwości przełożonego dyscyplinarnego, stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2)
postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia;
3)
postanowienia o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego, stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia;
4)
postanowienia o przejęciu postępowania dyscyplinarnego, stanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia;
5)
postanowienia o wyłączeniu albo odmowie wyłączenia przełożonego dyscyplinarnego, stanowiącego załącznik nr 5 do rozporządzenia;
6)
postanowienia o wyłączeniu albo odmowie wyłączenia rzecznika dyscyplinarnego, stanowiącego załącznik nr 6 do rozporządzenia;
7)
protokołu przesłuchania świadka, stanowiącego załącznik nr 7 do rozporządzenia;
8)
postanowienia o odmowie zwolnienia od złożenia zeznania albo odpowiedzi na pytania, stanowiącego załącznik nr 8 do rozporządzenia;
9)
protokołu przesłuchania obwinionego, stanowiącego załącznik nr 9 do rozporządzenia;
10)
protokołu przyjęcia pisemnych wyjaśnień obwinionego, stanowiącego załącznik nr 10 do rozporządzenia;
11)
protokołu oględzin, stanowiącego załącznik nr 11 do rozporządzenia;
12)
postanowienia o odmowie udostępnienia akt, stanowiącego załącznik nr 12 do rozporządzenia;
13)
postanowienia o zmianie lub uzupełnieniu zarzutów, stanowiącego załącznik nr 13 do rozporządzenia;
14)
postanowienia o odmowie uwzględnienia wniosku dowodowego, stanowiącego załącznik nr 14 do rozporządzenia;
15)
postanowienia o przedłużeniu czynności dowodowych do 2 miesięcy, stanowiącego załącznik nr 15 do rozporządzenia;
16)
postanowienia o przedłużeniu czynności dowodowych na czas określony powyżej 2 miesięcy, stanowiącego załącznik nr 16 do rozporządzenia;
17)
postanowienia o zawieszeniu postępowania dyscyplinarnego, stanowiącego załącznik nr 17 do rozporządzenia;
18)
postanowienia o podjęciu zawieszonego postępowania dyscyplinarnego, stanowiącego załącznik nr 18 do rozporządzenia;
19)
protokołu zapoznania obwinionego lub jego obrońcy z aktami postępowania dyscyplinarnego, stanowiącego załącznik nr 19 do rozporządzenia;
20)
postanowienia o odmowie uzupełnienia akt postępowania dyscyplinarnego, stanowiącego załącznik nr 20 do rozporządzenia;
21)
protokołu zapoznania obwinionego lub jego obrońcy z uzupełnionymi aktami postępowania dyscyplinarnego, stanowiącego załącznik nr 21 do rozporządzenia;
22)
postanowienia o zakończeniu czynności dowodowych, stanowiącego załącznik nr 22 do rozporządzenia;
23)
postanowienia o uchyleniu postanowienia o zakończeniu czynności dowodowych, stanowiącego załącznik nr 23 do rozporządzenia;
24)
sprawozdania rzecznika dyscyplinarnego z zakończonych czynności dowodowych, stanowiącego załącznik nr 24 do rozporządzenia;
25)
orzeczenia wydanego w pierwszej instancji, stanowiącego załącznik nr 25 do rozporządzenia;
26)
postanowienia o odmowie przyjęcia odwołania, stanowiącego załącznik nr 26 do rozporządzenia;
27)
postanowienia o uzupełnieniu materiału dowodowego, stanowiącego załącznik nr 27 do rozporządzenia;
28)
protokołu zapoznania obwinionego albo obrońcy z materiałami uzyskanymi w wyniku uzupełnienia materiału dowodowego, stanowiącego załącznik nr 28 do rozporządzenia;
29)
orzeczenia wydanego w drugiej instancji, stanowiącego załącznik nr 29 do rozporządzenia;
30)
postanowienia wydanego w drugiej instancji po rozpatrzeniu zażalenia lub wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, stanowiącego załącznik nr 30 do rozporządzenia;
31)
postanowienia o wznowieniu postępowania dyscyplinarnego, stanowiącego załącznik nr 31 do rozporządzenia;
32)
postanowienia o odmowie wznowienia postępowania dyscyplinarnego, stanowiącego załącznik nr 32 do rozporządzenia;
33)
orzeczenia wydanego w pierwszej instancji w trybie wznowienia postępowania dyscyplinarnego, stanowiącego załącznik nr 33 do rozporządzenia;
34)
postanowienia wydanego w drugiej instancji w trybie wznowienia postępowania dyscyplinarnego, stanowiącego załącznik nr 34 do rozporządzenia;
35)
orzeczenia wydanego w drugiej instancji, po wznowieniu postępowania dyscyplinarnego, stanowiącego załącznik nr 35 do rozporządzenia.
§  18. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

POSTANOWIENIE Nr ......... SZEFA SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO*), KIEROWNIKA JEDNOSTKI ORGANIZACYJNEJ SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO w .............*) z dnia ............. r. o ustaleniu właściwości przełożonego dyscyplinarnego

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

POSTANOWIENIE Nr ........ SZEFA SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO*), KIEROWNIKA JEDNOSTKI ORGANIZACYJNEJ SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO w .........*) z dnia ......... r. o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

POSTANOWIENIE Nr ......... SZEFA SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO*), KIEROWNIKA JEDNOSTKI ORGANIZACYJNEJ SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO w .........*) z dnia ......... r. o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

POSTANOWIENIE Nr ......... SZEFA SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO*), ZASTĘPCY SZEFA SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO*) z dnia ......... r. o przejęciu postępowania dyscyplinarnego

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR

POSTANOWIENIE Nr ......... SZEFA SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO z dnia ......... r. o wyłączeniu*) odmowie wyłączenia*) przełożonego dyscyplinarnego

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WZÓR

POSTANOWIENIE Nr ......... SZEFA SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO z dnia ......... r. o wyłączeniu*) odmowie wyłączenia*) rzecznika dyscyplinarnego

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  7

WZÓR

Protokół przesłuchania świadka

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  8

WZÓR

POSTANOWIENIE RZECZNIKA DYSCYPLINARNEGO z dnia ......... r. o odmowie zwolnienia od złożenia zeznania*) odpowiedzi na pytania*)

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  9

WZÓR

Protokół przesłuchania obwinionego

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  10

WZÓR

Protokół przyjęcia pisemnych wyjaśnień obwinionego

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  11

WZÓR

Protokół oględzin

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  12

WZÓR

POSTANOWIENIE RZECZNIKA DYSCYPLINARNEGO z dnia .............. r. o odmowie udostępnienia akt

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  13

WZÓR

POSTANOWIENIE Nr ......... SZEFA SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO*), KIEROWNIKA JEDNOSTKI ORGANIZACYJNEJ SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO w ....................*) z dnia ................... r. o zmianie*) lub uzupełnieniu*) zarzutów

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  14

WZÓR

POSTANOWIENIE RZECZNIKA DYSCYPLINARNEGO z dnia ..................... r. o odmowie uwzględnienia wniosku dowodowego

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  15

WZÓR

POSTANOWIENIE Nr ................ SZEFA SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO*), KIEROWNIKA JEDNOSTKI ORGANIZACYJNEJ SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO w .....................*) z dnia .................. r. o przedłużeniu czynności dowodowych do 2 miesięcy

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  16

WZÓR

POSTANOWIENIE Nr ................ SZEFA SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO*) z dnia ................ r. o przedłużeniu czynności dowodowych na czas oznaczony powyżej 2 miesięcy

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  17

WZÓR

POSTANOWIENIE Nr .............. SZEFA SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO*), KIEROWNIKA JEDNOSTKI ORGANIZACYJNEJ SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO w ...................*) z dnia ................. r. o zawieszeniu postępowania dyscyplinarnego

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  18

WZÓR

POSTANOWIENIE Nr ................ SZEFA SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO*), KIEROWNIKA JEDNOSTKI ORGANIZACYJNEJ SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO w .................*) z dnia ................. r. o podjęciu zawieszonego postępowania dyscyplinarnego

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  19

WZÓR

Protokół zapoznania obwinionego*) obrońcy*) z aktami postępowania dyscyplinarnego

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  20

WZÓR

POSTANOWIENIE RZECZNIKA DYSCYPLINARNEGO z dnia ................ r. o odmowie uzupełnienia akt postępowania dyscyplinarnego

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  21

WZÓR

Protokół zapoznania obwinionego*) obrońcy*) z uzupełnionymi aktami postępowania dyscyplinarnego

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  22

WZÓR

POSTANOWIENIE RZECZNIKA DYSCYPLINARNEGO z dnia ................. r. o zakończeniu czynności dowodowych

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  23

WZÓR

POSTANOWIENIE Nr .................. SZEFA SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO*), KIEROWNIKA JEDNOSTKI ORGANIZACYJNEJ SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO w .................*) z dnia ................ r. o uchyleniu postanowienia o zakończeniu czynności dowodowych

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  24

WZÓR

SPRAWOZDANIE RZECZNIKA DYSCYPLINARNEGO Z ZAKOŃCZONYCH CZYNNOŚCI DOWODOWYCH

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  25

WZÓR

ORZECZENIE Nr ................ SZEFA SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO*), KIEROWNIKA JEDNOSTKI ORGANIZACYJNEJ SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO w .................*) z dnia ............... r.

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  26

WZÓR

POSTANOWIENIE Nr ................... SZEFA SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO z dnia ............. r. o odmowie przyjęcia odwołania

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  27

WZÓR

POSTANOWIENIE Nr ................ SZEFA SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO z dnia .............. r. o uzupełnieniu materiału dowodowego

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  28

WZÓR

Protokół zapoznania obwinionego*) obrońcy*) z materiałami uzyskanymi w wyniku uzupełnienia materiału dowodowego

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  29

WZÓR

ORZECZENIE Nr ............ SZEFA SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO z dnia ............. r.

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  30

WZÓR

POSTANOWIENIE Nr ............. SZEFA SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO z dnia ............... r.

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  31

WZÓR

POSTANOWIENIE Nr ......... SZEFA SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO*), KIEROWNIKA JEDNOSTKI ORGANIZACYJNEJ SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO w ............*) z dnia ............... r. o wznowieniu postępowania dyscyplinarnego

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  32

WZÓR

POSTANOWIENIE Nr ............. SZEFA SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO*), KIEROWNIKA JEDNOSTKI ORGANIZACYJNEJ SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO w ..............*) z dnia ............. r. o odmowie wznowienia postępowania dyscyplinarnego

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  33

WZÓR

ORZECZENIE Nr .............. SZEFA SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO*), KIEROWNIKA JEDNOSTKI ORGANIZACYJNEJ SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO w ..................*) z dnia ................ r.

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  34

WZÓR

POSTANOWIENIE Nr ................ SZEFA SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO z dnia .............. r.

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  35

WZÓR

ORZECZENIE Nr ........... SZEFA SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO z dnia ............. r.

wzór

Zmiany w prawie

Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024