Uwzględnienie zmiany cen niektórych materiałów budowlanych i taryf transportu samochodowego w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe.

ZARZĄDZENIE NR 45
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 15 lutego 1957 r.
w sprawie uwzględnienia zmiany cen niektórych materiałów budowlanych i taryf transportu samochodowego w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe.

W związku z uchwałą nr 808 Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1956 r. w sprawie zmian cen niektórych grup produktów oraz w związku z zarządzeniem Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 15 stycznia 1957 r. w sprawie zmian w taryfie towarowej transportu samochodowego i spedycji zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozliczeń za roboty budowlano-montażowe wykonane po dniu 1 stycznia 1957 r. należy dokonywać po cenach materiałów budowlanych zmienionych na podstawie uchwały nr 808 Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1956 r. w sprawie zmian cen niektórych grup produktów oraz z uwzględnieniem zmiany stawek przewozowych wprowadzonych zarządzeniem Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 15 stycznia 1957 r. w sprawie zmian w taryfie towarowej transportu samochodowego i spedycji - zgodnie z instrukcją stanowiącą załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Limity planu inwestycyjnego oraz limity przeznaczone na remonty kapitalne w zakresie robót budowlano-montażowych nie ulegają przeliczeniu w związku ze zmianami cen i stawek przewozowych, o których mowa w § 1.
2.
Różnice powstałe w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe wykonane w ramach inwestycji limitowych i kapitalnych remontów w wyniku zmian cen i stawek przewozowych pokrywane będą ze specjalnej rezerwy utworzonej w bankach finansujących. Należności za roboty budowlano-montażowe wykonane w ramach inwestycji pozalimitowych oraz remontów średnich i bieżących rozlicza się w cenach 1957 r., z tym że należności te pokrywane są w całości ze środków zleceniodawcy.
3.
Wysokość rezerwy, o której mowa w ust. 2, sposób jej tworzenia oraz gospodarowania nią, jak też jej rozdział pomiędzy ministerstwa (prezydia wojewódzkich rad narodowych) nadzorujące przedsiębiorstwa budowlano-montażowe lub jednostki wykonujące roboty systemem gospodarczym ustali Minister Finansów w porozumieniu z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów.
§  3.
Podstawę do obliczenia różnic w rozliczeniach, o których mowa w § 1, stanowią nowe ceny materiałów budowlanych oraz stawki przewozowe na 1957 r., ogłaszane dla celów kosztorysowania w Biuletynie Informacyjnym Biura Norm Budowlano-Montażowych Urzędu Rady Ministrów.
§  4.
Minister Finansów ustali zakres, formy i metody kontroli przez banki prawidłowości obliczeń różnic z tytułu zmian cen niektórych materiałów i stawek przewozowych.
§  5.
Do czasu ogłoszenia podstaw obliczenia różnic w rozliczeniach (§ 3) należy wystawiać faktury według cen obowiązujących w 1956 r., po ogłoszeniu zaś podstaw obliczenia różnic należy wystawić dodatkową fakturę na tę różnicę za roboty wykonane po dniu 1 stycznia 1957 r.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1957 r.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA O SPOSOBIE UWZGLĘDNIANIA ZMIENIONYCH CEN NIEKTÓRYCH MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I STAWEK PRZEWOZOWYCH W ROZLICZENIACH ZA ROBOTY BUDOWLANO-MONTAŻOWE ORAZ O CENACH, W JAKICH NALEŻY SPORZĄDZAĆ KOSZTORYSY W 1957 R.

§ 1.
Za roboty budowlano-montażowe wykonane po dniu 1 stycznia 1957 r. wykonawca wystawia fakturę podzieloną na dwie następujące części:
1)
część pierwsza - podająca wartość wykonanych robót oparta na kosztorysie sporządzonym według poziomu cen 1956 r. lub też przeliczonym na ten poziom cen przez zastosowanie właściwych mnożników przeliczeniowych,
2)
część druga - podająca zwiększenie kwoty, o której mowa w pkt 1, w wyniku zmiany cen materiałów budowlanych i stawek za ich przewóz.
§  2.
Całość faktury podlega sprawdzeniu i potwierdzeniu przez zleceniodawcę robót budowlano-montażowych.
§  3.
Pokrycie faktury do czasu rozdzielenia rezerwy, o której mowa w § 2 ust. 2 zarządzenia nr 45 Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 lutego 1957 r. w sprawie uwzględnienia zmiany cen niektórych materiałów budowlanych i taryf transportu samochodowego w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr 15, poz. 112), następuje w ciężar:
1)
zleceniodawcy - na kwotę objętą częścią pierwszą faktury (§ 1 pkt 1),
2)
rezerwy utworzonej w banku finansującym - na kwotę objętą drugą częścią faktury (§ 1 pkt 2).
§  4.
Obliczenia podstaw drugiej części faktury (§ 1 pkt 2) dokonują wykonawca robót budowlano-montażowych i organ nadzoru nad tymi robotami z ramienia zleceniodawcy przez zastosowanie do wszystkich robót objętych częścią pierwszą faktury (§ 1 pkt 1) dodatku procentowego, ustalonego zgodnie z §§ 5, 6 i 7 instrukcji.
§  5.
1.
Wykonawca robót budowlano-montażowych i organ nadzoru nad tymi robotami z ramienia zleceniodawcy ustalają dodatek procentowy, o którym mowa w § 4, odrębnie dla każdego kosztorysu częściowego (część obiektu), na podstawie:
1)
dołączonego do kosztorysu zestawienia materiałów,
2)
wykazu nowych cen materiałów budowlanych oraz stawek ich przewozu - ogłaszanego w Biuletynie Informacyjnym Biura Norm Budowlano-Montażowych Urzędu Rady Ministrów.
2.
W przypadku rozliczania robót przechodzących z roku 1956 zestawienie materiałów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, należy sporządzić w oparciu o inwentaryzację robót według stanu na dzień 31 grudnia 1956 r. wyłączając z obliczenia roboty, elementy lub ich części już wykonane przed tym terminem.
§  6.
Spory dotyczące obliczeń mogą być na żądanie stron sprawdzone przez biura projektowe.
§  7.
W przypadku gdy w jednej części kosztorysu ujęte zostały roboty o znacznie zróżnicowanym zużyciu materiałów lub też roboty wykonywane z materiałów, których ceny uległy zmianie i roboty wykonywane z materiałów, których ceny nie uległy zmianie - mogą być ustalone odrębne dodatki procentowe dla wydzielonych rozdziałów lub pozycji kosztorysu.
§  8.
Dla określonych typowych rodzajów budownictwa mogą być ustalone średnie dodatki procentowe. Ustalenia takiego dokonuje ministerstwo nadzorujące przedsiębiorstwo wykonawcze w uzgodnieniu z Biurem Norm Budowlano-Montażowych Urzędu Rady Ministrów.
§  9.
1.
Kosztorysy na roboty przewidziane do wykonania w 1957 r. powinny być sporządzane w cenach 1956 r. lub sprowadzone do poziomu tych cen według zasad zawartych w zarządzeniu nr 9 Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 stycznia 1957 r. w sprawie opracowywania kosztorysów na roboty budowlane, montaż konstrukcji oraz montaż maszyn i urządzeń (Monitor Polski Nr 6, poz. 39).
2.
W drugim półroczu 1957 r. mogą być sporządzane kosztorysy częściowe (na części obiektów) na roboty budowlano-montażowe wykonywane częściowo w 1957 r., a przechodzące na rok 1958 w cenach 1957 r., jednakże przy zastosowaniu nowych, zmniejszonych stawek narzutów na koszty bezpośrednie, które zostaną ustalone przez Biuro Norm Budowlano-Montażowych Urzędu Rady Ministrów oraz przy obliczeniu różnicy wartości kosztorysowej wynikającej ze zmiany cen materiałów budowlanych i stawek ich przewozu - w celu odjęcia tej różnicy od wartości kosztorysowej robót wykonywanych w 1957 r. dla pokrycia jej z rezerwy, o której mowa w § 2 ust. 2 zarządzenia.
3.
Kosztorysy na roboty przewidziane do wykonania w 1958 r. powinny być sporządzone w cenach 1957 r. przy zastosowaniu nowych zmniejszonych stawek narzutu na koszty bezpośrednie.
§  10.
1.
Przepisy §§ 1-8 stosuje się odpowiednio do robót budowlano-montażowych wykonywanych systemem gospodarczym a rozliczanych według cen kosztorysowych.
2.
Przy robotach wykonywanych systemem gospodarczym a rozliczanych według kosztów własnych wykonawca robót przedkłada w terminach miesięcznych obliczenie z tytułu różnicy cen materiałów. Formę obliczenia ustalają banki finansujące.
3.
Ust. 2 dotyczy również rozliczeń za materiały budowlane powierzone przez zleceniodawcę robót do przerobu spółdzielniom pracy.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.15.112

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Uwzględnienie zmiany cen niektórych materiałów budowlanych i taryf transportu samochodowego w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe.
Data aktu: 15/02/1957
Data ogłoszenia: 26/02/1957
Data wejścia w życie: 26/02/1957, 01/01/1957