Zezwolenie na sprzedaż za złote usług przewozu osób na trasach zagranicznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 11 lutego 1957 r.
w sprawie zezwolenia na sprzedaż za złote usług przewozu osób na trasach zagranicznych.

Na podstawie art. 9 ust. 1 i art. 10 ust. 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w niniejszym zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
"usługi przewozu" - przewóz osób drogą lądową, powietrzną i wodną oraz usługi z tym przewozem związane, jak np. przewóz bagażu, miejsca w wagonach sypialnych, rezerwowanie miejsc;
2)
"trasa zagraniczna" - trasę w międzynarodowej komunikacji lądowej, powietrznej i wodnej od miejsca rozpoczęcia przewozu do miejsca jego zakończenia;
3)
"przedsiębiorstwa przewozu" - przedsiębiorstwa przewozu i biura obsługi podróżnych, posiadające uprawnienia do sprzedaży usług przewozu na trasach zagranicznych;
4)
"paszporty zagraniczne" - ważne paszporty zagraniczne lub inne ważne dokumenty uprawniające do wyjazdu z Polski, zaopatrzone nie przeterminowanymi wizami.
§  2.
Ceny usług przewozu na trasach zagranicznych, ustalone w walutach zagranicznych, powinny być przeliczane przez przedsiębiorstwa przewozu na złote zgodnie z ustaleniami dotyczącymi sprzedaży dewiz, zawartymi w obowiązującej tabeli kursów dewiz i pieniędzy zagranicznych.
§  3. 1
Zezwala się przedsiębiorstwom przewozu na przyjmowanie w złotych w kraju należności za usługi przewozu na trasach zagranicznych osób legitymujących się paszportami zagranicznymi dyplomatycznymi i służbowymi wystawionymi przez władze polskie w kraju oraz osób legitymujących się dowodami osobistymi wystawionymi przez władze polskie w kraju z ważną klauzulą paszportową na wyjazd za granicę.
§  3a. 2
1.
Zezwala się przedsiębiorstwom przewozu na przyjmowanie za usługi przewozu na trasach zagranicznych osób legitymujących się zagranicznymi paszportami zwyczajnymi wystawionymi przez władze polskie w kraju należności w złotych pochodzących z odsprzedaży dopuszczonych do skupu na ten cel:
1)
dewiz przekazanych z zagranicy,
2)
dewiz lub pieniędzy zagranicznych posiadanych w kraju przez wyjeżdżającego, których uzyskanie zgodne z przepisami dewizowymi stwierdzone zostanie jego oświadczeniem złożonym na odpowiednim formularzu.
2.
Należności za usługi przewozu na trasach zagranicznych osób legitymujących się zagranicznymi paszportami zwyczajnymi wystawionymi przez władze polskie w kraju mogą być również przyjmowane przez przedsiębiorstwa przewozu w formie przedpłat w zagranicznych środkach płatniczych dokonywanych za pośrednictwem agentów tych przedsiębiorstw.
§  3b. 3
Sprzedaż za złote zleceń wymiennych (zleceń "XO" w komunikacji lotniczej itp. zleceń), uprawniających do uzyskania dokumentów na świadczenie określonych usług przewozu na wyszczególnionych trasach zagranicznych, osobom legitymującym się paszportami zagranicznymi wystawionymi przez władze polskie w kraju wymaga osobnego zezwolenia dewizowego.
§  4.
Zezwala się przedsiębiorstwom przewozu, na warunkach określonych w § 5, na przyjmowanie w kraju należności za usługi przewozu osób legitymujących się paszportami zagranicznymi wystawionymi za granicą lub wystawionymi w kraju przez placówki państw obcych, a mianowicie:
1)
przewozu dokonywanego na trasach zagranicznych - w komunikacji lądowej, powietrznej i wodnej - w złotych pochodzących z odprzedaży dewiz lub pieniędzy zagranicznych krajów, z którymi Polska nie rozlicza się w clearingu w rublach,
2)
przewozu dokonywanego na trasach zagranicznych:
a)
w komunikacji powietrznej między portami polskimi i portami krajów, z którymi Polska rozlicza się w clearingu w rublach, oraz
b)
w komunikacji lądowej za odcinki na terytorium tych krajów

– również w złotych pochodzących z odprzedaży dewiz lub pieniędzy zagranicznych tych krajów.

§  5.
1.
Przedsiębiorstwa przewozu mogą przyjmować w złotych należności, o których mowa w § 4, pod warunkiem:
1)
przedłożenia im oryginalnych imiennych pokwitowań, rachunków lub zaświadczeń Narodowego Banku Polskiego lub innych banków i instytucji posiadających uprawnienia dewizowe, stwierdzających fakt odprzedaży dewiz lub pieniędzy zagranicznych na równowartość w złotych wystarczającą co najmniej na całkowite pokrycie należności,
2)
odnotowania przez przedsiębiorstwa przewozu w sposób trwały i wyraźny na pokwitowaniach itp. dowodach odprzedaży kwoty w złotych przyjętej na zapłatę.
2.
Należności za usługi przewozu mogą być przyjmowane również czekami wystawionymi na Narodowy Bank Polski lub inny bank posiadający uprawnienia dewizowe, płatnymi w ciężar rachunków zagranicznych wolnych, a mianowicie:
1)
w przypadkach określonych w § 4 pkt 2 - czekami oznaczonymi literą A,
2)
w przypadkach określonych w § 4 pkt 1 - czekami oznaczonymi literą B.
§  6.
Przyjmowanie w złotych należności za usługi przewozu na trasach zagranicznych w przypadkach lub na warunkach innych niż wymienione w niniejszym zarządzeniu wymaga zezwolenia Narodowego Banku Polskiego.
§  7.
Z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia nie mają zastosowania postanowienia zarządzenia Komisji Dewizowej nr 61 z dnia 6 listopada 1950 r. w sprawie sprzedaży biletów kolejowych i lotniczych oraz kart okrętowych na trasy zagraniczne (Monitor Polski Nr A-128, poz. 1592).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 11 lutego 1957 r.
1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 19 października 1957 r. (M.P.57.85.509) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 1957 r.
2 § 3a dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 19 października 1957 r. (M.P.57.85.509) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 1957 r.
3 § 3b dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 10 stycznia 1958 r. (M.P.58.10.60) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 lutego 1958 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.14.102

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zezwolenie na sprzedaż za złote usług przewozu osób na trasach zagranicznych.
Data aktu: 11/02/1957
Data ogłoszenia: 22/02/1957
Data wejścia w życie: 22/02/1957, 11/02/1957