Tytuł honorowy "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 4 sierpnia 1956 r.
w sprawie tytułu honorowego "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".

Na podstawie art. 31 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 1956 r. o prawach i obowiązkach nauczycieli (Dz. U. Nr 12, poz. 63) Rada Państwa stanowi, co następuje:
§  1.
Tytuł honorowy "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nadawany będzie najbardziej zasłużonym nauczycielom i innym pracownikom pedagogicznym, którzy w okresie wieloletniej pracy zawodowej wyróżnili się szczególnie wybitnymi osiągnięciami w dziedzinie nauczania i wychowania dzieci i młodzieży, pełnej realizacji powszechności nauczania, ulepszenia metod pracy dydaktyczno-wychowawczej, pracy opiekuńczo-wychowawczej, nauczania politechnicznego, podnoszenia kultury fizycznej i higieny szkolnej, rozwijania zainteresowań i uzdolnień naukowych, technicznych i artystycznych młodzieży" krzewienia czytelnictwa, szerzenia oświaty i kultury rolniczej, upowszechniania oświaty wśród dorosłych.
§  2.
Tytuł honorowy "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nadaje Rada Państwa.
§  3.
Osoby wyróżnione tytułem honorowym "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" otrzymują odznakę tego tytułu i dyplom o jego nadaniu oraz mają prawo używać tytułu "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".
§  4.
1.
Odznakę tytułu honorowego "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" stanowi złocony wieniec laurowy, umieszczony na tle 10-ramiennej gwiazdy, o ramionach na przemian złoconych i srebrzonych; u podstawy wieńca znajduje się emblemat zawodu nauczycielskiego: otwarta książka, oksydowana, płaszczyznę wewnątrz wieńca zajmuje biały emaliowany otok ze złoconym napisem: "Zasłużony Nauczyciel PRL" oraz czerwona emaliowana tarcza z nałożonym na nią srebrzonym orłem; gwiazda zawieszona jest przy pomocy kółka i 2 uchwytów na prostokątnej baretce w złoconym obramowaniu; baretka jest niebieska emaliowana, z dwoma pionowymi złoconymi paskami; odwrotna strona medalu jest gładka, złocona; do odwrotnej strony baretki przymocowana jest agrafka; średnica gwiazdy wynosi 43 mm, szerokość wieńca - 5 mm, szerokość otoku - 4 mm, średnica tarczy - 14 mm, szerokość baretki - 34 mm, jej wysokość - 8 mm.
2.
Wzór rysunkowy odznaki tytułu honorowego zawiera załącznik do niniejszej uchwały.
§  5.
Wniosek o nadanie tytułu honorowego "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nauczycielowi szkolnictwa podległego przedstawia Radzie Państwa Minister Oświaty. Wniosek o nadanie tego tytułu nauczycielowi szkolnictwa przez siebie nadzorowanego przedkłada Radzie Państwa Minister Oświaty w porozumieniu z zainteresowanym ministrem lub prezesem urzędu centralnego.
§  6.
Wniosek o nadanie tytułu honorowego "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" powinien zawierać:
a)
dokładne dane personalne oraz dane o przebiegu pracy zawodowej osoby przedstawionej do wyróżnienia,
b)
wyczerpujące opisanie zasług uzasadniających nadanie tytułu honorowego oraz charakterystykę całokształtu pracy zawodowej i postawy społecznej osoby przedstawionej do wyróżnienia.
§  7.
Wniosek o nadanie tytułu honorowego "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" powinien zawierać opinię kierownictwa szkoły lub zakładu oświatowo-wychowawczego, w którym pracuje osoba przedstawiona do wyróżnienia.
§  8.
Odznakę oraz dyplom o nadaniu tytułu honorowego "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" wręcza w imieniu Rady Państwa: Przewodniczący Rady Państwa, członek Rady Państwa, członek Rządu, kierownik centralnego urzędu lub przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  9.
Odznakę tytułu honorowego "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nosi się po prawej stronie piersi przed "Medalem 10-lecia Polski Ludowej".
§  10.
Odznakę tytułu honorowego "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nosi się w dniach świąt państwowych oraz w innych okolicznościach według uznania wyróżnionego.
§  11.
1.
Utrata tytułu honorowego "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" następuje w razie skazania na karę utraty praw publicznych i obywatelskich praw honorowych.
2.
Rada Państwa może pozbawić tytułu honorowego "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" w razie stwierdzenia, że osoba wyróżniona stała się niegodna tego tytułu.
§  12.
Uchwala wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Sekretarz Rady Państwa: St. Skrzeszewski

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR ODZNAKI TYTUŁU HONOROWEGO "ZASŁUŻONY NAUCZYCIEL POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ"

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

[tu obrazek]

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024