Pomoc zapobiegawczo-lecznicza dla studentów szkół wyższych.

UCHWAŁA NR 101
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 22 lutego 1956 r.
w sprawie pomocy zapobiegawczo-leczniczej dla studentów szkół wyższych.

Na podstawie art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Uchwała dotyczy pomocy zapobiegawczo-leczniczej dla studentów szkół wyższych, słuchaczy studiów przygotowawczych przy tych szkołach, aspirantów naukowych i artystycznych, zwanych dalej "studentami", oraz członków rodzin tych osób.
2.
Za członków rodziny studenta uważa się pozostających na jego wyłącznym utrzymaniu małżonka oraz dzieci (własne, przysposobione lub przyjęte na wychowanie) w wieku do lat 16, a jeżeli uczą się w szkołach - w wieku do lat 24.
§  2.
Minister Zdrowia:
1)
zapewni studentom oraz członkom ich rodzin pomoc leczniczo-zapobiegawczą w zakresie i na warunkach przewidzianych dla pracowników;
2)
zapewni studentom zwrot kosztów przejazdu w razie skierowania do sanatorium przeciwgruźliczego oraz w razie skierowania na rachunek budżetu Państwa w części dotyczącej Ministerstwa Zdrowia - do sanatorium uzdrowiskowego;
3)
zorganizuje w miejscowościach, w których są szkoły wyższe, zakłady leczniczo-zapobiegawcze dla studentów.
§  3.
Ministrowie Zdrowia oraz Pracy i Opieki Społecznej - każdy w swoim zakresie działania - zapewnią studentom i członkom ich rodzin zaopatrzenie w środki pomocnicze przeciwko zniekształceniu i kalectwu oraz protezy na warunkach przewidzianych dla pracowników.
§  4.
Ministrowie, którym podlegają szkoły wyższe, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia:
1)
zapewnią studentom chorym, lecz mogącym się uczyć bez uszczerbku dla zdrowia, dostosowane do wskazań lekarskich:
a)
pomieszczenia mieszkalne w ramach organizacyjnych domów (internatów) studenckich oraz
b)
wyżywienie według norm obowiązujących w zakładach leczniczych, odpowiadających rodzajowi schorzenia, za opłatą, której wysokość nie przekroczy opłat za całodzienne posiłki w stołówkach studenckich,
2)
nałożą na studentów obowiązek poddawania się pod rygorem kar dyscyplinarnych okresowym badaniom lekarskim, przeprowadzanym przez zakłady leczniczo-zapobiegawcze dla studentów.
§  5.
Plany inwestycyjne szkół wyższych powinny uwzględniać budowę nowych pomieszczeń zakładów leczniczo-zapobiegawczych dla studentów oraz rozbudowę i adaptację dotychczas istniejących.
§  6.
Projekty wstępne budynków i pomieszczeń, o których mowa w § 4 pkt 1 lit. a) oraz w § 5, powinny być uzgodnione z Ministrem Zdrowia.
§  7.
Minister Zdrowia zapewni zakładom leczniczo-zapobiegawczym dla studentów:
1)
obsadę personalną - z wyjątkiem personelu obsługi,
2)
wyposażenie w sprzęt lekarski oraz
3)
zaopatrzenie w leki i środki opatrunkowe stosowane przy wykonywaniu zabiegów leczniczych.
§  8.
Szkoły wyższe zapewnią zakładom leczniczo-zapobiegawczym dla studentów personel administracyjno-gospodarczy, pomieszczenia, urządzenia i sprzęt nielekarski, oświetlenie, utrzymanie czystości i porządku oraz zaspokojenie innych potrzeb gospodarczych.

§. 9.

Rektorzy szkół wyższych oraz kierownicy zakładów leczniczo-zapobiegawczych dla studentów obowiązani są do ścisłej współpracy w zakresie ochrony zdrowia studentów oraz przygotowywania i wykonywania planów pracy i usprawnienia pracy zakładów leczniczo-zapobiegawczych dla studentów.

§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Zdrowia, Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej, ministrom sprawującym nadzór nad szkołami wyższymi oraz Ministrowi Finansów.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024