Wynagrodzenie za kwatery przejściowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 8 października 1952 r.
w sprawie wynagrodzenia za kwatery przejściowe.

Na podstawie art. 13 ust. 2 i art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 1951 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych. (Dz. U. Nr 26, poz. 194) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołane w zarządzeniu bez bliższego określenia:
1)
artykuły – oznaczają artykuły ustawy z dnia 27 kwietnia 1951 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 26, poz. 194);
2)
paragrafy – oznaczają paragrafy niniejszego zarządzenia.
§  2.
W przypadkach wykorzystania na zakwaterowanie przejściowe pomieszczeń należących do wojska albo do urzędów lub instytucji państwowych cywilnych (art. 8) organy wojskowe lub osoby, które korzystały z tych pomieszczeń, obowiązane są wydać kierownikowi urzędu lub instytucji na jego żądanie zaświadczenie, stwierdzające czas korzystania z kwatery (art. 20) – według wzoru stanowiącego załącznik nr 1. Wynagrodzenie za korzystanie z tych pomieszczeń nie należy się.
§  3.
1.
W przypadkach wykorzystania na zakwaterowanie przejściowe pomieszczeń nie należących do wojska albo do urzędów i instytucji państwowych cywilnych organy wojskowe lub osoby, które korzystały z tych pomieszczeń, obowiązane są wydać właścicielowi (posiadaczowi) pomieszczenia zaświadczenie, stwierdzające czas korzystania z kwatery (art. 20) – według wzoru stanowiącego załącznik nr 2. Zaświadczenie to stanowi podstawę do obliczenia i wypłaty wynagrodzenia za korzystanie z tych pomieszczeń.
2.
Zaświadczenia wymienione w ust. 1 sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których pierwszy otrzymuje właściciel (posiadacz) pomieszczenia, a drugi dołącza się do akt jednostki wojskowej.
§  4.
1.
Wynagrodzenie za kwaterę przejściową wymienioną w § 3 powinno być wypłacone przez jednostkę wojskową lub osobę zakwaterowaną bezpośrednio właścicielowi (posiadaczowi) pomieszczenia natychmiast po zakończeniu korzystania z kwatery przejściowej. W tym przypadku jednostka wojskowa lub osoba zakwaterowana stwierdza wypłatę, a właściciel (posiadacz) pomieszczenia – otrzymanie wynagrodzenia w gotówce na obu egzemplarzach zaświadczenia (§ 3 ust. 2).
2.
Jeżeli zakwaterowanie przejściowe trwa dłużej aniżeli jeden miesiąc, można wystawiać zaświadczenia i wypłacać wynagrodzenie co miesiąc z dołu.
§  5.
1.
Jeżeli natychmiastowa wypłata wynagrodzenia (§ 4 ust. 1) nie jest możliwa z powodu trudności w ustaleniu jego wysokości albo jeżeli właściciel (posiadacz) pomieszczenia nie zgadza się z wysokością wynagrodzenia, ustaloną przez jednostkę wojskową lub osobę zakwaterowaną, sprawę ustalenia i wypłaty wynagrodzenia przekazuje się do tego oddziału gospodarczego, któremu podlega jednostka wojskowa lub osoba zakwaterowana pod względem zaopatrzenia pieniężnego.
2.
Jeżeli również oddział gospodarczy ma trudności w ustaleniu wysokości wynagrodzenia albo jeżeli właściciel (posiadacz) pomieszczenia nie zgadza się z wysokością wynagrodzenia ustaloną przez ten oddział, wysokość wynagrodzenia ustala prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat, dzielnicowej rady narodowej w m. st. Warszawie lub m. Łodzi), właściwej według miejsca położenia kwatery, w drodze orzeczenia wydanego w trybie określonym w przepisach o postępowaniu administracyjnym. Ustalone w tym trybie wynagrodzenie wypłaca oddział gospodarczy.
3.
Od orzeczenia prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej (ust. 2) właściciel (posiadacz) pomieszczenia może w ciągu 14 dni, licząc od dnia doręczenia orzeczenia, wnieść odwołanie do prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy lub m. Łodzi), którego decyzja jest ostateczna.
§  6.
1.
Wysokość wynagrodzenia za zakwaterowanie przejściowe oblicza się według załączonej tabeli stawek za zakwaterowanie przejściowe (załącznik nr 3).
2.
Przy obliczaniu wynagrodzenia według załączonej tabeli stawek należy:
1)
za dobę uważać każdy rozpoczęty okres 24 godzin, licząc od chwili, w której rzeczywiście zaczęto korzystać z kwatery przejściowej;
2)
za urządzenie izby mieszkalnej uważać 1 łóżko, 1 stół i 2 krzesła; łóżko powinno być dostarczone przez właściciela (posiadacza) pomieszczenia z kompletnym wyposażeniem, do którego zalicza się materac lub siennik wypchany słomą (8 kg), koc, poduszkę z poszewką i dwa prześcieradła; w razie niedostarczenia łóżka lub jego wyposażenia stawki wynagrodzenia ulegają odpowiedniemu obniżeniu;
3)
za oświetlenie lub ogrzewanie obliczać wynagrodzenie tylko za te dni, w których kwaterę rzeczywiście oświetlano lub ogrzewano;
4)
wstawienie do izby mieszkalnej dodatkowych łóżek z wyposażeniem uwzględniać przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia tylko w przypadku, gdy w izbie mieszkalnej zakwaterowano 2 lub więcej osób; na każdą zakwaterowaną osobę powinno przypadać 1 łóżko.
§  7.
1.
Bielizna pościelowa (poszewka na poduszkę, prześcieradła) powinna być przez właściciela (posiadacza) pomieszczenia zmieniana:
1)
co 14 dni – przy dłuższym zakwaterowaniu;
2)
każdorazowo – przy zmianie osób zakwaterowanych.
2.
Słoma na posłanie powinna być zmieniana przy zmianie osób zakwaterowanych.
3.
Za każdą zmianę bielizny pościelowej lub słomy należy przyznawać właścicielowi (posiadaczowi) pomieszczenia dodatkowe wynagrodzenie w wysokości określonej w załączonej tabeli stawek (załącznik nr 3).
§  8.
1.
Właściciel (posiadacz) pomieszczenia jest obowiązany oświetlać kwatery:
1)
w każdej porze roku – od zmroku do godziny 23 oraz w tych godzinach, w których będą wymagały tego czynności służbowe osób zakwaterowanych;
2)
w porze zimowej – jak w pkt 1, a ponadto od godziny 5 do zupełnego rozwidnienia się.
2.
Za oświetlenie kwatery po godzinie 23 należy przyznawać właścicielowi (posiadaczowi) pomieszczenia dodatkowe wynagrodzenie w wysokości określonej w załączonej tabeli stawek (załącznik nr 3).
§  9.
Właściciel (posiadacz) pomieszczenia jest obowiązany ogrzewać kwaterę zajmowaną przez ludzi w okresie od 15 października do 15 kwietnia. W okresie tym można nie ogrzewać kwatery w tych dniach, w których temperatura wewnętrzna pomieszczenia bez ogrzewania wynosi 15°C lub więcej.
§  10.
W przypadkach uszkodzenia pomieszczenia zajętego na kwaterę przejściową lub jej urządzenia stosuje się przepisy art. 21, 24 i 25.
§  11.
Przepisy §§ 4–10 stosuje się odpowiednio do zakwaterowania przejściowego na terenach i gruntach nie należących do urzędów i instytucji państwowych.
§  12.
Zarządzenie niniejsze nie stosuje się do opłat za pomieszczenia w hotelach (wojskowych lub cywilnych), domach noclegowych, pokojach gościnnych itp., z których pojedyncze osoby będące w podróży służbowej lub pełniące przejściowo służbę poza zwykłym miejscem służbowym (art. 7 ust. 1 pkt 5) korzystają bez nakazu zakwaterowania przejściowego. W tych przypadkach osoby te korzystają z wymienionych pomieszczeń na zasadach ogólnych, bez potrzeby wydawania zaświadczeń o korzystaniu z nich, i uiszczają opłaty bezpośrednio w zarządzie hoteli, domów noclegowych, pokoi gościnnych itp. w wysokości ustalonej w danej miejscowości dla tych pomieszczeń.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

WZÓR

............................................................................

(oznaczenie jednostki wojskowej lub stopień, imię,

nazwisko i przydział służbowy osoby, która korzystała

z zakwaterowania przejściowego)

............................................... dnia .........................................

(miejscowość)

I. dz. .........................

Zaświadczenie o korzystaniu z zakwaterowania przejściowego.

1. ...................................................................................................................................................

(oznaczenie jednostki wojskowej bądź osoby)

korzystał(a) z zakwaterowania przejściowego w miejscowości .................................................. w czasie od godz. ........... dnia .................. do godz. ............ dnia ......................... na podstawie nakazu zakwaterowania przejściowego wydanego przez Prezydium .......................................... (wymienić radę narodową)

w dniu .................... za l. dz. ................... na zasadzie art. 13 ustawy z dnia 27 kwietnia 1951 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 26. poz. 194).

2. Na zakwaterowanie przejściowe zajęte były pomieszczenia należące do ....................................................................................................................................................... (wymienić urząd lub instytucję państwową)

a mianowicie: ............................................................................................................................... (opisać, na czym zakwaterowanie przejściowe polegało)

..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................(pieczęć okrągła]

..............................................................................................

(podpis dowódcy jednostki wojskowej bądź osoby, która

z zakwaterowania korzystała)

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

WZÓR

..........................................................................

(oznaczenie jednostki wojskowej lub stopień,

imię, nazwisko i przydział służbowy osoby,

która korzystała z zakwaterowania przejściowego)

.............................. dnia .......................................

(miejscowość)

dz. ....................

Zaświadczenie o korzystaniu z zakwaterowania przejściowego.

.......................................................................................................................................................

(oznaczenie jednostki wojskowej bądź osoby)

korzystał(a) z zakwaterowania przejściowego w miejscowości .................................................. w czasie od godz. ............ dnia ...................... do godz. ............ dnia .................... na podstawie nakazu zakwaterowania przejściowego wydanego przez Prezydium ..........................................

(wymienić radę narodową)

w dniu .................... za l. dz. .......... na zasadzie art. 13 ustawy z dnia 27 kwietnia 1951 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 26, poz. 194).

2. Na zakwaterowanie przejściowe zajęte były pomieszczenia należące do ....................................................................................................................................................... (imię, nazwisko i adres właściciela – posiadacza pomieszczenia).

3. Wynagrodzenie za zakwaterowanie przejściowe ustala się na sumę zł ...................... .................................................................................................................(według tabeli stawek).

4. Po odbiór wynagrodzenia należy zgłosić się u ........................................................................

5. Sumę ................................. zł .......... gr (słownie ...................................................................) otrzymałem(am) dnia ...................................................

.......................................................................................................

(podpis dowódcy jednostki wojskowej lub osoby zakwaterowanej).

....................................................................................

(pokwitowanie właściciela – posiadacza pomieszczenia)

.......................................................................

(podpis osoby, która wypłaciła wynagrodzenie)

(pieczęć okrągła)

ZAŁĄCZNIK  Nr 3.

TABELA STAWEK ZA ZAKWATEROWANIE PRZEJŚCIOWE

Lp. Rodzaj zakwaterowania Za 1 dobę w zł Uwagi
w miastach stanowiących powiaty, w m. st. Warszawie i m. Łodzi w innych miejscowościach
1 2 3 4 5
I. Pomieszczenia w budynkach mieszkalnych.
1. Izba mieszkalna (bez urządzenia, oświetlenia i ogrzewania) – za 1 izbę 0,43 0,40
2. Za urządzenie 1 izby mieszkalnej 1,80 1,50
3. Za oświetlenie 1 izby mieszkalnej:
a) prądem elektrycznym w okresie zimowym 0,10 0,10
b) prądem elektrycznym w okresie letnim 0,06 0,06
4. Za oświetlenie 1 izby mieszkalnej:
a) naftą w okresie zimowym 0,45 0,45
b) naftą w okresie letnim 0,10 0,10
5. Za ogrzewanie 1 izby mieszkalnej 1,00 0,80
6. Za dodatkowe łóżko w izbie mieszkalnej z kompletem pościeli 1,50 1,30
7. Za zmianę bielizny pościelowej (poszewka i 2 prześcieradła) 15,00 15,00 za każdą zmianę
8. Za zmianę słomy w sienniku (8 kg) 1,60 1,60 za każda zmianę
9. Izba o przeznaczeniu gospodarczym – za 1 izbę 0,18 0,16
10. Oświetlenie izby o przeznaczeniu gospodarczym 0,07 0,05
II. Pomieszczenia w budynkach gospodarczych zamkniętych.
11. Przy zakwaterowaniu ludzi – za 1 osobę z dostarczeniem słomy 0,09 0,07
12. Przy rozmieszczeniu sprzętu, żywności, furażu itp. – za 1 m2 powierzchni użytkowej 0,015 0,01
13. Przy rozmieszczeniu zwierząt – za 1 zwierzę. 0,10 0,08
III. Pomieszczenia w budynkach gospodarczych otwartych.
14. Przy rozmieszczeniu sprzętu itp. – za 1m2 powierzchni użytkowej 0,01 0,01
15. Przy rozmieszczeniu zwierząt – za 1 zwierzę 0,05 0,05
IV. Pomieszczenia piwniczne – za 1 m2 powierzchni 0,02 0,02
V. Place nie zabudowane – za 1 m2 powierzchni 0,001 0,001

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-98.1506

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wynagrodzenie za kwatery przejściowe.
Data aktu: 08/10/1952
Data ogłoszenia: 27/11/1952
Data wejścia w życie: 27/11/1952