Ustalenie wzoru umowy o naukę rzemiosła.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA
z dnia 6 października 1952 r.
w sprawie ustalenia wzoru umowy o naukę rzemiosła.

W związku z postanowieniem § 1 ust. 2 zarządzenia Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła z dnia 17 czerwca 1952 r. w sprawie szkolenia zawodowego młodocianych zatrudnionych w zakładach rzemieślniczych (Monitor Polski Nr A-59, poz. 904) zarządza się, co następuje:
§  1.
Umowa o naukę zawodu pomiędzy osobami prowadzącymi zakłady rzemieślnicze a młodocianymi powinna być zawarta według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Umowę zarejestrowano w Izbie Rzemieślniczej

dnia .................... tom .......... str. .......... nr ..........

podpis ....................

UMOWA O NAUKĘ RZEMIOSŁA

W .................... (miejscowość) dnia .................... 195... r., pomiędzy Ob. .................... zam. ...................., zwanym dalej "mistrzem", prowadzącym zakład rzemieślniczy w .................... legitymującym się .................... (nazwa, nr i data wystawienia dokumentu) z jednej strony, a Ob. .................... zam. ...................., zwanym dalej "uczniem", urodzonym dnia .................... młodocianym, działającym w obecności swego przedstawiciela ustawowego .................... zam. .................... i za jego zgodą, z drugiej strony, została zawarta następująca umowa o naukę rzemiosła:

§ 1.
Mistrz przyjmuje ucznia na naukę rzemiosła w zawodzie .................... specjalnościach .................... i zobowiązuje się do wyuczenia go praktycznego wykonywania zawodu oraz do przekazania mu posiadanych wiadomości teoretycznych.
§  2.
1.
Czas szkolenia wynosi, zgodnie z pozycją .......... lit. .......... wykazu czasu szkolenia w zawodach rzemieślniczych, stanowiącego załącznik do zarządzenia Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła z dnia 17 czerwca 1952 r. w sprawie szkolenia zawodowego młodocianych zatrudnionych w zakładach rzemieślniczych (Monitor Polski Nr A-59, poz. 904), .......... miesięcy.
2.
Szkolenie ucznia rozpoczęło się w dniu ....................
3.
*)Do czasu szkolenia zaliczono uczniowi okres poprzedniego szkolenia w ilości .......... miesięcy na podstawie zaświadczenia cechu.

*) Niepotrzebne skreślić.

§  3.
Praktyczne szkolenie ucznia odbywać się będzie według programu i wytycznych Związku Izb Rzemieślniczych, z którymi obie strony powinny się dokładnie zapoznać.
§  4.
Przez okres szkolenia uczeń otrzymuje wynagrodzenie w wysokości określonej układem zbiorowym lub innymi przepisami.
§  5.
1.
Czas pracy ucznia wynosi do chwili ukończenia przez niego 16 lat życia 36 godzin tygodniowo, a następnie 46 godzin tygodniowo.
2.
Mistrzowi nie wolno zatrudniać ucznia młodocianego w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej, jak również przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, wymienionych w obowiązujących przepisach o pracach wzbronionych dla młodocianych.
§  6.
Młodocianym przysługuje urlop zgodnie z obowiązującymi przepisami. Za czas urlopu uczeń otrzymuje wynagrodzenie nie niższe, aniżeli kwota, od której oblicza się składkę na ubezpieczenia społeczne.
§  7.
1.
Mistrz jest obowiązany:
1)
szkolić ucznia w jego zawodzie, przydzielając mu pracę odpowiadającą programowi praktycznej nauki danego zawodu oraz niezbędne urządzenia, sprzęt, narzędzia, materiały i dokumentację techniczną, a także dbać o to, by nie było przerw w szkoleniu,
2)
udzielać uczniowi wiadomości teoretycznych, potrzebnych przy wykonywaniu zawodu oraz zapoznać go z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dotyczących rodzaju pracy, przy której uczeń jest zatrudniony,
3)
przestrzegać, aby uczeń nie był zatrudniony przy pracach nie związanych z nauką zawodu,
4)
zapewnić uczniowi bezpieczeństwo pracy i odpowiednie warunki zdrowotne,
5)
dopilnować, aby uczeń uczęszczał na uzupełniający kurs szkolenia teoretycznego w Zakładzie Doskonalenia Rzemiosła.
2.
Po zakończeniu nauki mistrz jest obowiązany wydać w terminie 7 dni uczniowi świadectwo ukończenia nauki. Świadectwo powinno zawierać wymienienie zawodu i specjalności, w jakich uczeń był szkolony, czas trwania nauki oraz ocenę nabytych przez ucznia umiejętności.
§  8.
Uczeń jest obowiązany:
1)
stosować się do wskazówek mistrza,
2)
pracować pilnie i zachowywać się poprawnie,
3)
obchodzić się odpowiednio ze sprzętem, narzędziami i urządzeniami oraz oszczędzać materiały,
4)
uczęszczać na kurs szkolenia teoretycznego Zakładu Doskonalenia Rzemiosła,
5)
po zakończeniu nauki i kursu zawodowego przystąpić do czeladniczego egzaminu kwalifikacyjnego przed komisją egzaminacyjną izby rzemieślniczej.
§  9.
1.
Umowa o naukę może być rozwiązana przez każdą ze stron w okresie czterech tygodni od daty rozpoczęcia szkolenia niezwłocznie i bez podania przyczyn.
2.
Po upływie okresu oznaczonego w ust. 1 rozwiązanie umowy może nastąpić z zachowaniem powszechnie obowiązujących przepisów o rozwiązaniu umowy o pracę, z tym że rozwiązanie umowy o naukę przez mistrza wymaga zgody właściwej izby rzemieślniczej.
3.
W razie śmierci mistrza umowa rozwiązuje się, chyba że zakład jest nadal prowadzony przez zastępcę, posiadającego prawo kształcenia uczniów. W tym przypadku zastępca przyjmuje na siebie obowiązki mistrza, o czym powinien niezwłocznie zawiadomić izbę rzemieślniczą i cech.
§  10.
Jeżeli uczeń w czasie trwania umowy o naukę osiągnie pełnoletność, umowa trwa nadal ze zmianami wynikającymi z ustania ustawowych ograniczeń co do rodzaju pracy.
§  11.
1.
Umowa niniejsza została sporządzona w 3 jednobrzmiących egzemplarzach po jednym dla mistrza, ucznia (bądź jego ojca lub opiekuna) i cechu wraz z odpisem dla izby rzemieślniczej.
2.
Umowa wymaga zarejestrowania w izbie rzemieślniczej, której należy przesłać 3 egzemplarze i jeden odpis umowy. Po zarejestrowaniu umowy Izba Rzemieślnicza zwraca 3 egzemplarze cechowi, w celu doręczenia po jednym mistrzowi i uczniowi.

Podpisy:

.......................................................................................................................................................

(mistrza) (ucznia) (przedstawiciela ustawowego ucznia)

Załączniki:*)

1)
świadectwo urodzenia,
2)
świadectwo ukończenia szkoły podstawowej lub uczęszczania przez 7 lat do szkoły,
3)
świadectwo lekarza urzędowego zezwalające na zatrudnienie młodocianego w danym zawodzie,
4)
skierowanie Oddziału Zatrudnienia Prezydium Rady Narodowej.

*) Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-86.1362

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie wzoru umowy o naukę rzemiosła.
Data aktu: 06/10/1952
Data ogłoszenia: 15/10/1952
Data wejścia w życie: 15/10/1952