Wprowadzenie premii dla pracowników techniczno-administracyjnych wojewódzkich zarządów wodno-melioracyjnych (Zarządu Wodno-Melioracyjnego w m.st. Warszawie).

UCHWAŁA NR 446
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 maja 1952 r.
w sprawie wprowadzenia premii dla pracowników techniczno-administracyjnych wojewódzkich zarządów wodno-melioracyjnych (Zarządu Wodno-Melioracyjnego w m. st. Warszawie).

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39) Rada Ministrów uchwala:
§  1.
W miejsce dotychczas obowiązujących zasad premiowania (uchwała Rady Ministrów z dnia 14 października 1950 r. w sprawie wprowadzenia premii dla pracowników państwowej administracji melioracji, zatrudnionych przy wykonaniu robót wodno-melioracyjnych - Monitor Polski Nr A-112, poz. 1406) wprowadza się dla pracowników wojewódzkich zarządów wodno-melioracyjnych (Zarządu Wodno-Melioracyjnego w m. st. Warszawie) premie na zasadach określonych w regulaminie, stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Rolnictwa.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1952 r.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN PREMIOWANIA PRACOWNIKÓW WOJEWÓDZKICH ZARZĄDÓW WODNO-MELIORACYJNYCH (ZARZĄDU WODNO-MELIORACYJNEGO W M. ST. WARSZAWIE)

Rozdział I.

Premiowanie pracowników technicznych i administracyjnych, z wyjątkiem inspektorów technicznych i pracowników finansowo-księgowych.

§  1.
Pracownikom technicznym i administracyjnym wojewódzkich zarządów wodno-melioracyjnych (Zarządu Wodno-Melioracyjnego w m. st. Warszawie), zajmującym stanowiska, wymienione w § 5, przysługuje premia za:
1)
wykonanie bądź przekroczenie w II, III i IV kwartałach kalendarzowych kwartalnych planów rzeczowych produkcji podstawowej, z wyłączeniem warsztatowej, wyrażonych w jednostkach obliczeniowych, pod warunkiem utrzymania się w harmonogramach robót, zatwierdzonych przez dyrektora Centralnego Zarządu Wodnych Melioracji;
2)
utrzymanie i obniżenie kosztów wykonania rocznego planu robót w stosunku do zaplanowanych, pod warunkiem terminowego wykonania przewidzianych w planie rocznym obiektów bądź zaplanowanych etapów robót oraz należytej, stwierdzonej odbiorem technicznym, jakości robót.
§  2.
1.
Podstawą dla stwierdzenia stopnia wykonania w danym kwartale planu rzeczowego oraz utrzymania się w harmonogramach robót są zestawienia sprawozdań z kontrolnych kwartalnych odbiorów robót, dokonanych w rejonowych kierownictwach robót wodno-melioracyjnych. W przypadku niedokonania odbiorów premia za wykonanie kwartalnego planu rzeczowego nie przysługuje.
2.
Za wykonanie kwartalnego planu rzeczowego w 100% przysługuje premia w wysokości 35% kwartalnego uposażenia zasadniczego z dodatkiem funkcyjnym bądź służbowym. Za każdy procent przekroczenia planu premia wzrasta o 2%.
3.
O ile premia za wykonanie kwartalnego planu rzeczowego przekroczy 60%, może być ona w przypadkach gospodarczo uzasadnionych zatwierdzona, lecz tylko przez Ministra Rolnictwa.
§  3.
1.
Za utrzymanie kosztów wykonania rocznego planu robót w stosunku do kosztów zaplanowanych przysługuje premia w wysokości 10% rocznego uposażenia z dodatkiem funkcyjnym lub służbowym. Za każdy procent obniżenia kosztów wykonania planowanych robót premię zwiększa się o 1,5%.
2.
Premia, określona w ust. 1, może być wypłacona tylko pod warunkiem wykonania w 100% przewidzianych w planie rocznym ważnych gospodarczo obiektów, których wykaz ustala z góry dyrektor Centralnego Zarządu Wodnych Melioracji.
§  4.
1.
W przypadkach wykonania kwartalnego planu rzeczowego w procencie niższym niż 100%, nie niższym jednak od 90%, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami, Minister Rolnictwa może przyznać premię za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego. W tych przypadkach za każdy procent niewykonania planu premią obniża się o 2%.
2.
W przypadku przekroczenia faktycznych kosztów rocznych w stosunku do zaplanowanych dla wykonanej ilości robót o 5% premia za IV kwartał nie przysługuje.
§  5.
Wykaz stanowisk uprawnionych do otrzymywania premii na zasadzie § 1 oraz współczynniki premiowe dla każdego stanowiska zawiera poniższa tabela:
Lp. Stanowisko Współczynnik premiowy
1. Dyrektor 1,2
2. Główny inżynier, zastępca dyrektora 1,1
3. Kierownik oddziału techniczno-produkcyjnego (prod.) 1,0
4. Główny mechanik 1,0
5. Kierownik samodzielnego referatu technicznego w Zarządzie Wodno-Melioracyjnym w m. st. Warszawie 1,0
6. Starszy inżynier 1,0
7. Kierownik oddziału planowania 1,0
8. Kierownik samodzielnego referatu organizacji, zatrudnienia i płac 0,3
9. Kierownik referatu zaopatrzenia 0,8
10. Kierownik samodzielnego referatu kadr i szkolenia zawodowego 0,8
11. Starszy referent techniczny, starszy planista 0,8
12. Kierownik oddziału (referatu) administracyjno-gospodarczego, kierownik samodzielnego referatu wodno-prawnego, radca do spraw wodno-prawnych w Zarządzie Wodno-Melioracyjnym w m. st. Warszawie, inspektor transportu, starszy referent organizacji, zatrudnienia i płac, kalkulator, starszy referent zaopatrzenia, referent techniczny 0,6
§  6.
1.
Na poczet premii kwartalnej za wykonanie planu rzeczowego za miesiące, w których wykonanie planu rzeczowego według sprawozdawczości pierwiastkowej nie jest niższe od 100%, mogą być wypłacane zaliczki w wysokości do 30% wynagrodzenia miesięcznego przy współczynniku 1 i odpowiednio zmniejszonej przy współczynniku 0,8 i 0,6.
2.
Rozliczenie z zaliczek następuje przy wypłacie premii kwartalnej.
3.
W przypadku gdy wyniki wykonania kwartalnego planu rzeczowego nie dają podstawy do premii bądź premia kwartalna jest niższa od sumy wypłaconych na jej poczet zaliczek, zaliczkowanie w następnym kwartale wstrzymuje się, wypłacone zaś zaliczki bądź nadpłaconą ich część rozlicza się przy wypłacie najbliższej kolejnej premii kwartalnej.
§  7.
Premie pracowników wojewódzkich zarządów wodno-melioracyjnych zatwierdza dyrektor Centralnego Zarządu Wodnych Melioracji.
§  8.
Pracownik może być w całości lub w części pozbawiony premii, jeżeli na skutek niedbalstwa w wykonaniu ciążących na nim obowiązków naraził na szkodę interesy służby lub dopuścił się innego poważnego niedbalstwa.

Rozdział  II.

Premiowanie inspektorów technicznych.

§  9.
1.
Starsi inspektorzy i inspektorzy techniczni otrzymują premię miesięczną w wysokości 60% uposażenia zasadniczego z dodatkiem funkcyjnym bądź służbowym, pod warunkiem wykonania miesięcznego planu inspekcji.
2.
Premia ulega zmniejszeniu w przypadku stwierdzenia niewłaściwej jakości kontrolowanych robót, nie zbrakowanych przez inspektora technicznego. Za każdy wypadek złego odbioru bądź niezbrakowania roboty, ujawniony kontrolą wtórną, premia ulega obniżeniu o 1/3 część.
§  10.
Premię w miesiącu bieżącym wypłaca się na podstawie wyników pracy w miesiącu ubiegłym. Wysokość premii zatwierdza dyrektor Centralnego Zarządu Wodnych Melioracji.

Rozdział  III.

Premiowanie pracowników finansowo-księgowych.

§  11.
Pracownicy finansowo-księgowi otrzymują:
1)
premię miesięczną za terminowe wykonanie obowiązków sprawozdawczości miesięcznej w wysokości:
a)
kierownik oddziału finansowo-księgowego (główny księgowy) 50% uposażenia zasadniczego,
b)
starszy księgowy 45% uposażenia zasadniczego,
c)
księgowy, kasjer, płatnik 30% uposażenia zasadniczego;
2)
premię jednorazową za terminowość opracowania sprawozdania rocznego w wysokości jednomiesięcznego uposażenia zasadniczego.
§  12.
Miesięczne sprawozdania powinny być składane według wzorów i w terminach, określonych w osobnych zarządzeniach.
§  13.
W przypadku niezachowania ustalonych terminów złożenia sprawozdań miesięcznych premia za terminowe wykonanie obowiązków sprawozdawczości miesięcznej ulega następującemu zmniejszeniu:
1)
przy opóźnieniu do 10 dni kalendarzowych premię zmniejsza się o 20%,
2)
za każde następne 5 dni kalendarzowych premię obniża się o dalsze 20%,
3)
pracownik traci prawo do premii w przypadku opóźnienia o 30 dni wykonania obowiązków sprawozdawczości.
§  14.
Wysokość premii za terminowe wykonania obowiązków sprawozdawczości zatwierdza dyrektor Centralnego Zarządu Wodnych Melioracji.

Rozdział  IV.

Przepis końcowy.

§  15.
Regulamin stosowany będzie po raz pierwszy dla premiowania za miesiąc lipiec 1952 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-48.654

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wprowadzenie premii dla pracowników techniczno-administracyjnych wojewódzkich zarządów wodno-melioracyjnych (Zarządu Wodno-Melioracyjnego w m.st. Warszawie).
Data aktu: 24/05/1952
Data ogłoszenia: 06/06/1952
Data wejścia w życie: 01/07/1952