Organizacja oraz zakres i tryb działania komisji kwalifikacyjnych dla pomocniczych pracowników nauki.

ZARZĄDZENIE NR 106
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 26 kwietnia 1952 r.
w sprawie organizacji oraz zakresu i trybu działania komisji kwalifikacyjnych dla pomocniczych pracowników nauki.

Na podstawie art. 51 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. R. P. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tytuł naukowy adiunkta, starszego asystenta lub asystenta przyznają komisje kwalifikacyjne dla pomocniczych pracowników nauki, zwane w dalszym ciągu komisjami kwalifikacyjnymi.
2.
Komisje kwalifikacyjne mogą być tworzone przy ministrze, któremu podlega szkoła wyższa (instytut naukowy lub inna placówka naukowa), albo przy poszczególnych szkołach wyższych (instytutach naukowych lub innych placówkach naukowych).
3.
Komisje kwalifikacyjne powołuje właściwy minister, a w odniesieniu do placówek naukowych podlegających Polskiej Akademii Nauk - jej Prezydium, zawiadamiając o tym Centralną Komisję Kwalifikacyjną dla Pracowników Nauki.
§  2.
Komisje kwalifikacyjne dokonują oceny kwalifikacji osoby zainteresowanej, mając na względzie zapewnienie należytego poziomu naukowego i moralnego pomocniczych pracowników nauki, zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez Centralną Komisję Kwalifikacyjną dla Pracowników Nauki.
§  3.
Komisja kwalifikacyjna przy ministrze składa się z przewodniczącego, dwóch samodzielnych pracowników nauki i jednego pomocniczego pracownika nauki - wyznaczonych przez ministra, oraz z przedstawiciela właściwej organizacji związkowej.
§  4.
1.
Przewodniczącym komisji kwalifikacyjnej w szkole wyższej jest rektor lub w jego zastępstwie prorektor.
2.
Członkami komisji kwalifikacyjnej w szkole wyższej są:
1)
dziekani wydziałów oraz kierownicy studiów specjalnych nie wchodzących w skład wydziału,
2)
przedstawiciele samodzielnych pracowników nauki danego wydziału (studium specjalnego) oraz przedstawiciel pomocniczych pracowników nauki, wyznaczeni przez ministra, któremu szkoła podlega,
3)
przedstawiciel organizacji związkowej szkoły.
3.
Członkowie komisji kwalifikacyjnej wymienieni w ust. 2 pkt 1 i 2 biorą udział w posiedzeniach komisji jedynie w sprawach dotyczących ich wydziałów (studiów specjalnych).
§  5.
Komisja kwalifikacyjna w instytucie naukowym lub innej placówce naukowej składa się:
1)
z przewodniczącego, którym jest kierownik instytutu naukowego (placówki naukowej),
2)
z czterech członków, którymi są:
a)
dwaj samodzielni pracownicy nauki instytutu naukowego (placówki naukowej) oraz przedstawiciel pomocniczych pracowników nauki wyznaczeni przez ministra, któremu dany instytut naukowy (placówka naukowa) podlega, a w odniesieniu do placówek naukowych, podlegających Polskiej Akademii Nauk - jej Prezydium,
b)
przedstawiciel organizacji związkowej instytutu naukowego (placówki naukowej).
§  6.
1.
Do ważności uchwał komisji kwalifikacyjnej w szkole wyższej niezbędna jest obecność przewodniczącego, przedstawiciela organizacji związkowej oraz jednego członka komisji reprezentującego zainteresowany wydział (studium specjalne).
2.
Do ważności uchwał komisji kwalifikacyjnej w instytucie naukowym (placówce naukowej) niezbędna jest obecność przewodniczącego oraz co najmniej połowy liczby członków komisji, w tym przedstawiciela organizacji związkowej.
3.
Uchwały komisji zapadają zwykłą większością głosów; w razie równości rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  7.
Właściwą do wszczęcia postępowania kwalifikacyjnego jest:
1)
komisja kwalifikacyjna działająca w szkole wyższej (w instytucie naukowym lub innej placówce naukowej), w której zainteresowany pracuje lub ma być powołany do pracy po przyznaniu mu tytułu naukowego lub
2)
komisja kwalifikacyjna działająca przy właściwym ministrze.
§  8.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne podejmuje komisja kwalifikacyjna na podstawie wniosku kierownika właściwej katedry lub kierownika działu (zakładu) w instytucie naukowym (placówce naukowej).
2.
Warunkiem wszczęcia postępowania kwalifikacyjnego dla uzyskania tytułu pomocniczego pracownika nauki jest:
1)
dla asystenta - posiadanie dyplomu ukończenia wyższych studiów pierwszego stopnia,
2)
dla starszego asystenta - posiadanie co najmniej dyplomu ukończenia studiów wyższych pierwszego stopnia oraz wykazanie się dwuletnią pracą pełnioną w zakresie obowiązków pomocniczego pracownika nauki, w tym najmniej rok w charakterze asystenta,
3)
dla adiunkta - posiadanie tytułu nadawanego po ukończeniu studiów wyższych drugiego stopnia lub równorzędnych, względnie stopnia magistra lub lekarza oraz pełnienie co najmniej przez 3 lata pracy w zakresie obowiązków pomocniczych pracowników nauki, w tym najmniej rok w charakterze starszego asystenta; wyróżniającym się w pracy dydaktycznej lub naukowej kandydatom na adiunktów można przyznać tytuł adiunkta bez zachowania warunku trzyletniej pracy w charakterze pomocniczego pracownika nauki.
3.
Do wniosku o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego należy dołączyć:
1)
opinię kierownika katedry o przygotowaniu kandydata, o poziomie jego pracy dydaktycznej i udziale w pracy naukowej przy katedrze oraz charakterystykę z uwzględnieniem postawy społeczno-politycznej,
2)
dowód ukończenia studiów wyższych (ust. 2),
3)
spis samodzielnych opracowań (artykuły, skrypty itp.),
4)
ankietę personalną,
5)
szczegółowy życiorys.
4.
Komisja kwalifikacyjna może żądać złożenia innych dokumentów oraz udzielenia wyjaśnień.
§  9.
1.
Na podstawie protokołu posiedzenia komisji kwalifikacyjnej właściwa szkoła wyższa (instytut naukowy lub inna placówka naukowa) zawiadamia o przyznaniu lub odmowie przyznania tytułu naukowego przewidzianego dla pomocniczych pracowników nauki właściwego ministra (Prezydium Polskiej Akademii Nauk) i Centralną Komisję Kwalifikacyjną dla Pracowników Nauki oraz osobę zainteresowaną.
2.
Centralna Komisja Kwalifikacyjna może uchylić decyzję komisji kwalifikacyjnej dla pomocniczych pracowników nauki w terminie dwóch miesięcy od dnia otrzymania zawiadomienia, jeżeli decyzja została podjęta z naruszeniem wytycznych Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej lub obowiązujących przepisów.
§  10.
Komisje kwalifikacyjne składają Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej kwartalne sprawozdania z działalności oraz udzielają wszelkich wyjaśnień na jej żądanie.
§  11.
Nadzór nad działalnością komisji kwalifikacyjnych sprawuje właściwy minister (Prezydium Polskiej Akademii Nauk).
§  12.
Przewodniczący oraz członkowie komisji kwalifikacyjnej otrzymują za udział w posiedzeniach komisji wynagrodzenie w wysokości diety dziennej należnej przy podróżach służbowych pracowników państwowych.
§  13.
Ocena prac naukowych lub wykonanie innych prac zleconych przez komisje kwalifikacyjne podlega wynagrodzeniu według zasad ogólnych.
§  14.
Sekretariat komisji kwalifikacyjnej prowadzi właściwa szkoła (instytut naukowy lub inna placówka naukowa). Sekretariat komisji działającej przy ministrze prowadzi wyznaczona przez właściwego ministra jednostka organizacyjna.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-44.624

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Organizacja oraz zakres i tryb działania komisji kwalifikacyjnych dla pomocniczych pracowników nauki.
Data aktu: 26/04/1952
Data ogłoszenia: 29/05/1952
Data wejścia w życie: 29/05/1952