Zatwierdzanie projektów urbanistycznych, szkicowych projektów architektonicznych i podstawowych projektów budowlanych dla obszaru m.st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA MIAST I OSIEDLI
z dnia 18 marca 1952 r.
w sprawie zatwierdzania projektów urbanistycznych, szkicowych projektów architektonicznych i podstawowych projektów budowlanych dla obszaru m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego.

W związku z uchwałą Nr 817 Prezydium Rządu z dnia 1 grudnia 1951 r. w sprawie zatwierdzania projektów urbanistycznych i architektonicznych (Monitor Polski Nr A-102, poz. 1481) oraz uchwałą Nr 552 Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 1951 r. o powołaniu Naczelnego Architekta Warszawy (Monitor Polski Nr A-76, poz. 1049) zarządza się, co następuje:
§  1.
Upoważnia się Naczelnego Architekta Warszawy do przedstawiania Naczelnej Radzie Odbudowy m. st. Warszawy i Prezydium Rządu projektów, podlegających zatwierdzeniu przez Prezydium Rządu.
§  2.
Upoważnia się Naczelnego Architekta Warszawy do zatwierdzania projektów urbanistycznych, zastrzeżonych do zatwierdzania przez Ministra Budownictwa Miast i Osiedli w § 4 ust. 3 uchwały Nr 817 Prezydium Rządu z dnia 1 grudnia 1951 r. (Monitor Polski Nr A-76, poz. 1049).
§  3.
Projekty rozwiązań urbanistyczno-architektonicznych, nie podlegające zatwierdzeniu na podstawie powołanej w § 2 uchwały Nr 817 Prezydium Rządu z dnia 1 grudnia 1951 r. wymagają zgody Naczelnego Architekta Warszawy.
§  4.
Do Naczelnego Architekta Warszawy należy zatwierdzanie pod względem urbanistycznym i architektonicznym wszystkich szkicowych projektów architektonicznych i podstawowych projektów budowlanych dla obszaru m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego, z wyjątkiem zastrzeżonych do zatwierdzenia Prezydium Rządu w myśl §§ 3 i 8 powołanej w § 2 uchwały Nr 817 Prezydium Rządu z dnia 1 grudnia 1951 r.
§  5.
Projekty typowe, zatwierdzone lub akceptowane przez Ministra Budownictwa Miast i Osiedli, mogą być realizowane na obszarze m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego tylko za uprzednią zgodą Naczelnego Architekta Warszawy.
§  6.
Naczelny Architekt Warszawy ma prawo przy zatwierdzaniu podstawowego projektu budowlanego zastrzec sobie akceptację architektonicznych rysunków roboczych i rysunków zabytkowych wnętrz, wykonanych na podstawie zatwierdzonego projektu podstawowego.
§  7.
Decyzja Naczelnego Architekta Warszawy w przedmiocie zatwierdzenia szkicowego projektu architektonicznego i podstawowego projektu budowlanego stanowi równoczesne wypowiedzenie się w sprawie zagadnień urbanistycznych, architektonicznych i ochrony zabytków, zastępując dotychczasowe oddzielne wypowiadanie się właściwych w tym zakresie organów Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy.
§  8.
1.
Szkicowe projekty architektoniczne powinny - do czasu wydania odmiennych przepisów - odpowiadać warunkom określonym w Instrukcji Nr 20 Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (PKPG) o zasadach sporządzania dokumentacji technicznej dla inwestycji (zarządzenie Przewodniczącego PKPG z dnia 3 maja 1950 r.).
2.
Projekty urbanistyczne i szkicowe projekty architektoniczne powinny być przedstawiane Naczelnemu Architektowi Warszawy w trzech, a dla obiektów zabytkowych w czterech egzemplarzach sformatyzowanych, nie oprawionych odbitek roboczych z opisem technicznym i dowodem przyjęcia projektu przez właściwy organ wewnętrznej kontroli dokumentacji technicznej w toku produkcji (protokół rady technicznej).
3.
Podstawowe projekty budowlane powinny być przedstawiane do zatwierdzania Naczelnemu Architektowi Warszawy dla obiektów zabytkowych w czterech, dla pozostałych obiektów w trzech egzemplarzach odbitek sformatyzowanych i oprawionych bez obliczeń statycznych i z dowodem przyjęcia, określonym w ust. 2.
§  9.
1.
Projekty urbanistyczne, szkicowe projekty architektoniczne i podstawowe projekty budowlane są zatwierdzane bez zastrzeżeń lub warunkowo, w obu przypadkach przy zwrocie dwu egzemplarzy opatrzonych odpowiednią klauzulą.
2.
Odmowa zatwierdzenia wymaga uzasadnienia.
3.
Ewentualne zarzuty przeciwko decyzjom w przedmiocie zatwierdzenia projektu urbanistycznego oraz zatwierdzenia pod względem urbanistycznym i architektonicznym szkicowego projektu architektonicznego i podstawowego projektu budowlanego należy wnosić do Ministerstwa Budownictwa Miast i Osiedli za pośrednictwem Naczelnego Architekta Warszawy.
§  10.
1.
Wydanie przez Naczelnego Architekta Warszawy decyzji w przedmiocie zatwierdzenia rozwiązania urbanistyczno-architektonicznego, szkicowego projektu architektonicznego lub podstawowego projektu budowlanego powinno nastąpić w ciągu czternastu dni, licząc od daty wpływu projektu, nie uwzględniając jednak obciążających Naczelnego Architekta Warszawy czynności w Biurze Urbanistycznym Warszawy i w Biurze Konserwatora, które łącznie nie powinny trwać dłużej niż siedem dni.
2.
Czasokresy, podane w ust. 1, obowiązują Naczelnego Architekta Warszawy również w przypadkach rozpatrywania projektów przedstawianych do zatwierdzania Prezydium Rządu, nie obowiązują natomiast w razie konieczności dodatkowych opracowań urbanistycznych lub konserwatorskich.
3.
Rysunki robocze przedstawiane Naczelnemu Architektowi Warszawy do akceptacji powinny być rozpatrzone w terminie nie przekraczającym dziesięciu dni.
§  11.
1.
Nie zatwierdzone projekty urbanistyczne oraz nie zatwierdzone pod względem urbanistycznym i architektonicznym szkicowe projekty architektoniczne i podstawowe projekty budowlane nie stanowią dokumentacji technicznej uprawniającej do rozpoczęcia jakichkolwiek robót budowlanych.
2.
Przepisy ust. 1 dotyczą również architektonicznych rysunków roboczych i rysunków wnętrz nie posiadających akceptacji Naczelnego Architekta Warszawy, jeżeli akceptacja ta została zastrzeżona.
§  12.
1.
Bezpośrednio po zatwierdzeniu podstawowego projektu budowlanego pod względem urbanistycznym i architektonicznym powinno nastąpić zatwierdzenie go w pozostałym zakresie, a mianowicie: podstawowego projektu z obliczeniami statycznymi oraz podstawowego projektu instalacji wewnętrznych urządzeń cieplnych i sanitarnych.
2.
Do czasu udzielenia upoważnień przewidzianych w § 12 powołanej w § 2 uchwały Nr 817 Prezydium Rządu z dnia 1 grudnia 1951 r. zatwierdzenie podstawowego projektu budowlanego z obliczeniami statycznymi oraz podstawowego projektu instalacji wewnętrznych urządzeń cieplnych i sanitarnych odbywa się w dotychczasowym trybie.
§  13.
Wszystkie podstawowe projekty budowlane zatwierdzone przez władze budowlane niezależnie od daty zatwierdzenia, których realizacja nie została jeszcze rozpoczęta, powinny być przed tą realizacją przedstawione dodatkowo przez inwestorów bezpośrednich do zatwierdzenia Naczelnemu Architektowi Warszawy w myśl przepisów niniejszego zarządzenia.
§  14.
1.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2.
Równocześnie tracą moc sprzeczne z niniejszym zarządzeniem przepisy.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-29.437

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zatwierdzanie projektów urbanistycznych, szkicowych projektów architektonicznych i podstawowych projektów budowlanych dla obszaru m.st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego.
Data aktu: 18/03/1952
Data ogłoszenia: 10/04/1952
Data wejścia w życie: 10/04/1952