Eliminowanie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych ze złomu metali.

UCHWAŁA NR 982
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 15 listopada 1952 r.
w sprawie eliminowania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych ze złomu metali.

Celem uniknięcia szkód powodowanych przedostawaniem się przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych do złomu, a w szczególności w trosce o zwiększenie bezpieczeństwa pracowników zatrudnionych przy złomie oraz celem ochrony zdrowia i życia tychże pracowników postanawia się, co następuje:
§  1.
Zabrania się jednostkom organizacyjnym gospodarki uspołecznionej, zajmującym się zbiórką, skupem, przerobem, eksploatacją i wysyłką złomu w jakiejkolwiek formie, przesyłania w złomie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
§  2.
Za przedmioty wybuchowe uważa się wszelkie przedmioty o charakterze wojskowym i wojennym, które z uwagi na swe właściwości stwarzają niebezpieczeństwo wybuchu zarówno przy manipulacji, jak i przy zetknięciu z wysoką temperaturą, np. wszelkiego rodzaju pociski, bomby lotnicze, pięści pancerne, miny nie rozbrojone, oporopowrotniki, zagwożdżone zamki i lufy, łuski artyleryjskie i karabinowe, czerepy pocisków oraz wszelkiego rodzaju przedmioty, w których znajdują się resztki środków wybuchowych.
§  3.
Za przedmioty niebezpieczne uważa się wszelkie przedmioty o charakterze przemysłowym, które ze wzglądu na swą zawartość stanowią niebezpieczeństwo przy zetknięciu z wysoką temperaturą, np. butle stalowe, beczki, gaśnice, rury zamknięte i inne.
§  4.
1.
W przypadku ujawnienia w złomie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych bądź podejrzanych o te właściwości posiadacz złomu powinien znaleziony przedmiot odpowiednio zabezpieczyć, umieszczając go w specjalnym pomieszczeniu po uprzednim oznaczeniu farbą olejną i wciągnięciu do odpowiedniej ewidencji. Przenoszenie tych przedmiotów powinno być dokonywane przy zachowaniu wszelkich koniecznych środków ostrożności, z wykluczeniem rzucania przedmiotów lub uderzania jednego przedmiotu o drugi.
2.
Ministrowie: Hutnictwa, Handlu Wewnętrznego, Przemysłu Drobnego i Rzemiosła oraz Kolei ustalą w porozumieniu z Ministrem Finansów zasady i sposób przyznawania oraz wysokość nagród dla pracowników za ujawnianie w złomie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
§  5.
1.
Unieszkodliwienia ujawnionych w złomie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych dokonywają właściwe jednostki wojskowe na wniosek posiadacza tych przedmiotów. Zabrania się posiadaczowi samodzielnego unieszkodliwiania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
2.
Po otrzymaniu wniosku wymienionego w ust. 1 właściwa jednostka wojskowa zobowiązana jest niezwłocznie przeprowadzić unieszkodliwienie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, przy czym z czynności tych sporządza odpowiedni protokół, którego kopię przekazuje posiadaczowi.
3.
Minister Obrony Narodowej ustali w porozumieniu z Ministrem Hutnictwa tryb postępowania przy unieszkodliwianiu wyeliminowanych ze złomu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
§  6.
Jednostki wymienione w § 1, przesyłające złom, zobowiązane są do dołożenia przy załadowaniu go wszelkich starań, aby do przesyłki nie przedostały się przedmioty wybuchowe i niebezpieczne.
§  7.
Każda przesyłka złomu nadana koleją powinna być zaopatrzona przez nadawcę przesyłki w trwale umocowaną na wagonie tabliczkę z napisem: "Wolne od przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych - skontrolowano". Na tabliczce powinien być uwidoczniony podpis kontrolującego i odcisk pieczątki nadawcy nad podpisem, a treść tabliczki należy powtórzyć w awizie. Za dokonany ładunek zgodny z treścią tabliczki odpowiadają osoby zatrudnione przy załadowaniu przesyłki i kontrolujący.
§  8.
1.
Odbiorca złomu zobowiązany jest do przeprowadzenia ścisłej kontroli, czy przesyłka nie zawiera przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
2.
Zakłady przemysłowe zużywające złom zobowiązane są do przeprowadzania przed jego przetopem ostatecznej kontroli, czy nie zawiera on przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
3.
Przypadki ujawnienia w przesyłce złomu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych odbiorca obowiązany jest stwierdzić protokolarnie, a kopię protokołu przesłać dostawcy.
4.
Odbiorcy złomu przysługuje prawo obciążenia przesyłającego kosztami unieszkodliwienia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
§  9.
Jednostki wymienione w § 1, każda w zakresie swej właściwości, wydadzą zarządzenia regulujące szczegółowo zakres obowiązków pracowników, zatrudnionych przy zbiórce, skupie, eksploatacji, wysyłce i przerobie złomu, bądź dostosują już wydane zarządzenia do postanowień niniejszej uchwały oraz zorganizują stałe instruowanie personelu.
§  10.
O ujawnionych przypadkach wykroczenia przeciwko postanowieniom niniejszej uchwały lub przepisów na jej podstawie wydanych, a w szczególności nie zabezpieczenia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych lub ich przesyłania, należy bezzwłocznie zawiadomić organy powołane do ścigania przestępstw.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Hutnictwa i właściwym ministrom.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-100.1526

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Eliminowanie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych ze złomu metali.
Data aktu: 15/11/1952
Data ogłoszenia: 04/12/1952
Data wejścia w życie: 04/12/1952