Przekazy pieniężne nadawane przez jednostki budżetu Państwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 października 1951 r.
w sprawie przekazów pieniężnych nadawanych przez jednostki budżetu Państwa.

W celu zmniejszenia i usprawnienia manipulacji związanych z obliczaniem i uiszczeniem należnych placówkom pocztowym taryfowych opłat pocztowych od przekazów pocztowych, nadawanych przez jednostki budżetu Państwa na podstawie § 22 uchwały Nr 81 Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1951 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu Państwa (Monitor Polski Nr A-21, poz. 261) oraz w związku z zarządzeniem Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 10 czerwca 1951 r. o wprowadzeniu do obrotu pocztowego przekazów pocztowych dla jednostek budżetu Państwa (Dz. Poczty i Telekom. Nr 12) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustalone przez Ministerstwo Poczt i Telegrafów opłaty pocztowe od przekazów pieniężnych w obrocie krajowym na należności wymienione w § 2 ust. 4 będą pokrywane z kredytów przewidzianych na ten cel w budżecie Ministerstwa Finansów w drodze centralnych miesięcznych rozliczeń z Ministerstwem Poczt i Telegrafów. W ramach ustalonych opłat pocztowych mieści się opłata pocztowa od przekazu, opłata za doręczenie i opłaty za korespondencję umieszczoną na przekazie niezbędną dla właściwego oznaczenia tytułu należności, terminu płatności itp.
§  2.
1.
Centralnemu rozliczeniu podlegają opłaty pocztowe od przekazów pieniężnych, nadawanych bezpośrednio w gotówce lub za pomocą bankowych poleceń przelewu przez jednostki budżetu Państwa, objęte budżetem centralnym i budżetami terenowymi, z wyjątkiem jednostek gospodarczych (zakładów i przedsiębiorstw na rozrachunku gospodarczym).
2.
Przy przesyłaniu należności przekazami pocztowymi jednostki budżetowe będą używały przekazów pocztowych dla jednostek budżetu Państwa odmiennego koloru od formularzy zwykłych przekazów pocztowych, z nadrukiem: "Opłata kredytowana zarz. M. P. i T. Nr PK/412 z 10.VI.1951 r.". Przy masowym przekazywaniu należności (emerytury, renty, zaopatrzenia itp.) formularze przekazu dla jednostek budżetu Państwa za zgodą Ministerstwa Poczt i Telegrafów będą wykonywane z dostosowaniem układu formularzy do posiadanych przez jednostki budżetowe adresarek.
3.
Formularze przekazów, o których mowa w ust. 2, podlegają ścisłemu zarachowaniu i kontroli zużycia na zasadach ustalonych w przepisach o wykonywaniu budżetu Państwa oraz o rachunkowości budżetowej.
4.
W przypadku niemożności dokonania przelewu należności w obrocie bezgotówkowym uprawnione jednostki budżetowe mogą za pomocą przekazów, wymienionych w ust. 2, przekazywać należności, od których opłaty pocztowe obciążają Skarb Państwa. W szczególności do należności, od których opłaty pocztowe obciążają Skarb Państwa, zalicza się:
1)
uposażenie lub inne należności służbowe, nagrody za wykrycie przekroczeń skarbowych, przypadające pracownikom zatrudnionym poza siedzibą jednostki budżetowej lub poza siedzibą oddziału Narodowego Banku Polskiego (instytucją zastępczą); do należności służbowych w rozumieniu niniejszego zarządzenia zalicza się również należności przysługujące świadkom, biegłym i członkom komisji, powołanym przez władze i sądy, należności przysługujące emerytom, rencistom i ubezpieczonym, wzywanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i jego oddziały, jak również zaliczki, wypłacane jednostkom budżetowym, znajdującym się poza siedzibą banku;
2)
zaopatrzenia emerytalne, renty inwalidzkie i zasiłki wojskowe oraz inne zaopatrzenia z budżetu;
3)
sumy odprowadzone przez kasy specjalne, specjalnych poborców oraz z tytułu grzywien (doraźnych mandatów);
4)
sumy odprowadzane przez jednostki budżetowe z kasy podręcznej oraz za sprzedane znaki wartościowe;
5)
zwroty nadpłat.
§  3.
Koszty opłat przekazu telegraficznego i zakrajowego pokrywają jednostki budżetowe z przewidzianego na ten cel kredytu swego budżetu.
§  4.
Placówki pocztowe będą odmawiać przyjęcia i realizowania takich przekazów, o których mowa w § 2 ust. 2, na których jako nadawca nie jest oznaczona jednostka budżetowa, z ramienia której przekaz jest nadawany, jeżeli nie jest oznaczony tytuł należności, oraz w tych przypadkach, gdy nadający przekaz nie posiada upoważnienia do pobierania i nadawania takich przekazów w imieniu jednostki budżetowej.
§  5.
Należności nie wymienione w § 2 ust. 4 podlegają przekazywaniu za pomocą zwykłych przekazów pocztowych w trybie przewidzianym w przepisach o wykonywaniu budżetu Państwa oraz o rachunkowości budżetowej.
§  6.
Do czasu wprowadzenia nowych formularzy przekazów pocztowych dla jednostek budżetu Państwa jednostki budżetu Państwa będą posługiwały się zwykłymi przekazami pocztowymi z odpowiednimi uzupełnieniami (§ 2 ust. 2). Jednostki budżetowe, likwidujące zaopatrzenia emerytalne i inwalidzkie oraz inne zaopatrzenia, przejdą na wypłaty za pośrednictwem poczty dopiero po wyczerpaniu zapasów przekazów P. K. O.
§  7.
Przepisy zarządzenia wchodzą w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1951 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-94.1309

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przekazy pieniężne nadawane przez jednostki budżetu Państwa.
Data aktu: 27/10/1951
Data ogłoszenia: 15/11/1951
Data wejścia w życie: 01/07/1951, 15/11/1951