Finansowanie zadań budżetowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 25 sierpnia 1951 r.
w sprawie finansowania zadań budżetowych.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 1 i 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 22; poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:
§  1.
Finansowanie zadań budżetowych zlecanych do wykonania przez jednostki budżetowe instytucjom, organizacjom społecznym, politycznym, gospodarczym, zawodowym, sportowym, kulturalnym itp., zwanym w dalszym ciągu "organizacje", może następować w drodze otwarcia akredytywy lub w drodze wypłaty zaliczki do rozliczenia.
§  2.
1.
Finansowanie zadań budżetowych w drodze otwarcia akredytywy następuje-w tych wszystkich przypadkach, w których zlecane zadania mają charakter akcyj planowanych na dłuższe okresy czasu, wymagających poważniejszych nakładów środków pieniężnych.
2.
We wszystkich innych przypadkach, a w szczególności w tych, w których otwarcie akredytywy będzie uciążliwe ze względów technicznych (np. brak oddziału Narodowego Banku Polskiego w siedzibie organizacji), finansowanie zadań budżetowych następuje w drodze wypłat zaliczek do rozliczenia.
§  3.
1.
Akredytywy (zaliczki) pozostawia się w bezpośredniej dyspozycji tych organizacyj, którym zostały zlecone do wykonania zadania budżetowe.
2.
Jeżeli organizacja składa się z kilku lub więcej ogniw wzajemnie podporządkowanych, stojących na różnym szczeblu organizacyjnym, środki pieniężne na sfinansowanie zadań budżetowych, zleconych do wykonania ogniwom podporządkowanym, mogą być przekazywane w sposób określony w § 1 do dyspozycji ogniwa nadrzędnego celem dalszego rozprowadzenia pomiędzy ogniwa niższego rzędu. Rozprowadzanie środków pieniężnych przez ogniwa nadrzędne pomiędzy ogniwa podległe może się odbywać wyłącznie drogą przekazywania zaliczek.
§  4.
1.
Wysokość zaliczki (§ 2 ust. 2) określa jednostka budżetowa finansująca zadanie w zależności od istotnych potrzeb wiążących się z rozmiarem i przebiegiem realizacji zadania oraz w zależności od warunków zabezpieczenia sum, pozostających w przechowaniu organizacji.
2.
Każdorazowa dalsza wypłata zaliczki może być dokonana po wyliczeniu się z zaliczki poprzedniej do wysokości 75% kwoty otrzymanej.
3.
Zadania budżetowe mogą być finansowane również drogą wypłat zaliczek stałych.
§  5.
1.
Z otrzymanej akredytywy (zaliczki) organizacje rozliczają się z jednostkami budżetowymi zlecającymi w sposób stosowany przy tego rodzaju rozliczeniach przez jednostki budżetowe, określony w przepisach o wykonywaniu budżetu Państwa oraz o rachunkowości budżetowej (załącznik do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 25 listopada 1950 r., wydanego w związku z postanowieniami pkt 27 lit. j) uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. w sprawie wstępnych wytycznych do zasad budżetu Państwa na rok 1951 - Monitor Polski Nr A-55, poz. 631).
2.
Do ostatecznego rozliczenia po wykonaniu zadania organizacje dołączają szczegółowe zestawienie pozostałości zakupionych i nie wykorzystanych przedmiotów i materiałów. Nie zużytkowane przedmioty i materiały pozostają w dyspozycji jednostki budżetowej i powinny być zapisane do jej ksiąg inwentarzowych lub materiałowych.
§  6.
Określony w poprzednich paragrafach tryb postępowania w zakresie rozprowadzania kredytów na zadania budżetowe ma zastosowanie także w tych przypadkach, w których wykonanie zadania budżetowego zostaje zlecone przez jednostkę budżetową przedsiębiorstwu na rozrachunku gospodarczym.
§  7.
Finansowanie zadań budżetowych, zleconych do wykonania przedsiębiorstwu na rozrachunku gospodarczym, może nastąpić również, za zgodą Ministra Finansów, w drodze przekazania kredytu.
§  8.
Przedsiębiorstwa na rozrachunku gospodarczym w zakresie gospodarki pieniężnej, związanej z realizacją zadań budżetowych, finansowanych z kredytów, budżetowych postawionych da ich dyspozycji w drodze przekazania kredytu, zobowiązane są posiadać odrębne od rachunków operacyjnych rachunki wydatków budżetowych w Narodowym Banku Polskim oraz prowadzić rachunkowość i sporządzać sprawozdania w sposób i na zasadach ustalonych w przepisach o wykonywaniu budżetu Państwa oraz o rachunkowości budżetowej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1951 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-85.1169

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Finansowanie zadań budżetowych.
Data aktu: 25/08/1951
Data ogłoszenia: 29/09/1951
Data wejścia w życie: 29/09/1951, 01/01/1951