Obsługa kasowa budżetu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

INSTRUKCJA
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 23 grudnia 1950 r.
w sprawie obsługi kasowej budżetu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. Nr 22, poz. 188) oraz w związku z postanowieniami pkt 11 instrukcji Ministra Finansów z dnia 11 września 1950 r. w sprawie szczegółowych zasad systemu budżetowania ubezpieczeń społecznych na rok 1951 zarządza się, co następuje:
1.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Z.U.S.) wykonuje budżet na zasadach ustalonych w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 listopada 1950 r. w sprawie przepisów o wykonywaniu budżetu Państwa oraz o rachunkowości budżetowej, z uwzględnieniem postanowień niniejszej instrukcji.
2.
Dla centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i jego oddziałów obwodowych prowadzą właściwe oddziały Narodowego Banku Polskiego (N.B.P.) pomocniczy rachunek rozliczeniowy, na którym grupowane będą wpłaty zakładów pracy na ubezpieczenia społeczne.
3.
Wypłacone przez zakłady pracy świadczenia pieniężne na poczet należnych Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych składek - centrala Z.U.S. bądź jego oddział obwodowy pokrywa z właściwych kredytów budżetowych, a ogólną kwotę wydatków oddział N.B.P. zapisuje na pomocniczym rachunku rozliczeniowym wymienionej instytucji.
4.
Każdomiesięczne wpływy należności od zakładów pracy, grupowane na pomocniczym rachunku rozliczeniowym, ulegają przeksięgowaniu na właściwe dochody budżetowe. Opłaty na rzecz akcji socjalnej, zainkasowane od zakładów pracy gospodarki nieuspołecznionej, podlegają przeksięgowaniu na rachunek Centralnej Rady Związków Zawodowych.
5.
Z sum podlegających przeksięgowaniu na dochody budżetowe pokrywa się w całości przypisane (po potrąceniu odpisów) sumy opłat i składek na akcję socjalną oraz na Fundusz Pracy, sumę kosztów egzekucyjnych i dodatków za zwłokę, sumy grzywien i kar pieniężnych oraz sumy innych należności (druki, opłaty manipulacyjne itp.). Pozostałą sumę wpływów zalicza się na poczet należnych składek ubezpieczeniowych.
6.
Oddziały obwodowe Z.U.S. prowadzą kasy specjalne poborowo-płatnicze dla przyjmowania wpłat należności od zakładów pracy i dla dokonywania wypłat ustawowych świadczeń pieniężnych oraz drobnych wypłat w rozumieniu § 60 przepisów o wykonywaniu budżetu Państwa oraz o rachunkowości budżetowej.
7.
Wypłaty, dokonane przez kasy specjalne poborowo-płatnicze, powinny być dnia następnego zlikwidowane z właściwych kredytów budżetowych, a ogólna kwota dokonanych wypłat - zapisana we właściwym oddziale N.B.P. na pomocniczym rachunku rozliczeniowym.
8.
Nadwyżkę pogotowia kasy specjalnej poborowo-płatniczej, przekraczającą wyznaczoną przez N.B.P. górną granicę pogotowia, należy najpóźniej dnia następnego odprowadzić na pomocniczy rachunek rozliczeniowy we właściwym oddziale N.B.P.
9.
Jeżeli wpływy do kasy specjalnej poborowo-płatniczej nie wystarczają na bieżące wypłaty, oddziały obwodowe Z.U.S. zasilają tę kasę z pomocniczego rachunku rozliczeniowego. W razie braku pokrycia na pomocniczym rachunku rozliczeniowym oddziały obwodowe Z.U.S. zasilą kasę specjalną poborowo-płatniczą zaliczką, pobraną z właściwych kredytów budżetowych, którą po uzyskaniu pokrycia na pomocniczym rachunku rozliczeniowym wpłacają na wznowienie kredytu.
10.
Oddziały obwodowe Z.U.S. posiadają pomocniczy rachunek w Powszechnej Kasie Oszczędności (P.K.O.) dla wpłat zakładów pracy z tytułu należności składkowych. Codzienne wpływy na te rachunki P.K.O. odprowadza do właściwego oddziału N.B.P. na pomocniczy rachunek rozliczeniowy oddziału obwodowego Z.U.S.
11.
Oddziały wojewódzkie i obwodowe Z.U.S. posiadają w P.K.O. rachunki pomocnicze dla wypłaty ustawowych świadczeń pieniężnych. Kwoty wypłacane przez P.K.O. pokrywa właściwy oddział Z.U.S. z kredytów budżetowych otwartych w N.B.P.
12.
Zwroty nie doręczonych świadczeń pieniężnych, wypłacanych przez P.K.O., ulegają przelewowi z pomocniczego rachunku oddziału Z.U.S. w P.K.O. na zlecenie tego oddziału do właściwego oddziału N.B.P. na te kredyty budżetowe, z których wypłaty zostały dokonane.
13.
Oddział wojewódzki Z.U.S. w Warszawie posiada rachunek Polska Kasa Opieki Paryż - dla wpłat rent francuskich instytucji ubezpieczeniowych dla ubezpieczonych zamieszkałych w Polsce. Codzienne wpłaty na ten rachunek podlegają automatycznie zamianie z franków francuskich na złote polskie i zarachowaniu na rachunek dochodów budżetowych tego oddziału.
14.
Oddziały wojewódzkie i obwodowe Z.U.S., przy których działają lokalne administracje nieruchomości mieszkalnych, posiadają w P.K.O. pomocniczy rachunek dla opłat czynszowych. Wpływy na te rachunki przelewa P.K.O. automatycznie, codziennie na właściwy rachunek budżetowy dochodów danego oddziału Z.U.S.
15.
Zasoby pieniężne, znajdujące się w dniu 31 grudnia 1950 r. w kasach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub jego oddziałów, podlegają odprowadzeniu na dotychczasowe rachunki tych instytucji w N.B.P. Do tego terminu powinny ulec likwidacji wszelkie zaliczki pracowników, wypłacone im na wykonanie zleceń służbowych (zaliczki na koszty podróży, drobne wydatki gospodarcze itp.).
16.
W terminie do dnia 30 czerwca 1951 r. centrala Z.U.S. i jego oddziały mogą dysponować funduszami na rachunkach, wskazanych w pkt 15, jako rachunkach likwidacyjnych, jednak tylko w zakresie likwidacji zobowiązań dotyczących wykonania budżetu 1950 r. bądź zobowiązań i wierzytelności z okresów ubiegłych. Po tym terminie pozostałe salda gotówkowe na tych rachunkach podlegają zarachowaniu na budżet dochodów, a niezrealizowane zobowiązania powinny znaleźć pokrycie w budżecie Z.U.S. na 1951 r.
17.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 23 grudnia 1950 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-7.109

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Obsługa kasowa budżetu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Data aktu: 23/12/1950
Data ogłoszenia: 02/02/1951
Data wejścia w życie: 02/02/1951, 23/12/1950