Sposób zbierania, przechowywania, przerabiania i wysyłania odpadków metalowych.

UCHWAŁA NR 212
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 17 marca 1951 r.
w sprawie sposobu zbierania, przechowywania, przerabiania i wysyłania odpadków metalowych.

W związku z koniecznością jak najracjonalniejszego wykorzystania odpadków metalowych dla potrzeb gospodarki narodowej Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
W rozumieniu niniejszej uchwały:
1)
odpadkami metalowymi są wszelkiego rodzaju odpady metali, powstałe zarówno przy przeróbce mechanicznej, jak pył, opiłki, wióry, ścinki, wykroje itp., jak i przy przeróbce hutniczej, jak popioły, zgary, żużle itp.,
2)
zbiornikami są naczynia, skrzynie, boksy i inne przedmioty służące do gromadzenia odpadków metalowych.
§  2.
1.
Postanowienia niniejszej uchwały odnoszą się do przedsiębiorstw państwowych, przedsiębiorstw pod zarządem państwowym oraz innych przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej.
2.
Przedsiębiorstwa, wymienione w ust. 1, powinny posługiwać się przy zbiórce, przechowywaniu, przeróbce i wysyłaniu odpadków metalowych tabelami klasyfikacyjnymi, zawartymi w normach Polskiego Komitetu Normalizacyjnego Nr: PN/H-15000, PN/H15100, PN/H-15715, PN/H-15716.
§  3.
1.
W zakładach należących do przedsiębiorstw, wymienionych w § 2 ust. 1, wszelkie agregaty służące do obróbki stali i żeliwa oraz metali nieżelaznych powinny być zaopatrzone w odpowiednie urządzenia osłaniające, jak pudła, siatki z drutu, służące do zbierania odpadków powstających przy obróbce metali.
2.
Urządzenia osłaniające powinny posiadać takie wymiary, aby:
1)
umożliwiały zebranie odpowiednio dużej ilości odpadków;
2)
umożliwiały szybkie i łatwe opróżnianie;
3)
nie utrudniały normalnej pracy agregatów;
4)
odpowiadały wymaganiom higieny i bezpieczeństwa pracy.
3.
Na agregatach powinny być umieszczone wywieszki podające, do jakiej klasy bądź grupy należy obrabiany metal.
§  4.
Odpadki metalowe usunięte z urządzeń osłaniających powinny być zsypywane do odpowiednich zbiorników - z zachowaniem podziału na klasy, bądź grupy, określone w normach wymienionych w § 2 ust. 2 z tym, że zakłady prowadzące systematyczną obróbką stali stopowej zbierają odpadki z uwzględnieniem szczegółowej tabeli klasyfikacyjnej, zawartej w normie PN/H-15000, natomiast zakłady, które dokonują dorywczej obróbki stali, mogą zbierać odpadki z uwzględnieniem zbiorczej tabeli klasyfikacji, zawartej w normie PN/H-15100.
§  5.
1.
Zbiorniki, o których mowa w § 4, powinny znajdować się na terenie zakładów w miejscach dogodnych zarówno dla transportu zewnętrznego jak i wewnętrznego.
2.
Zbiorniki te powinny.
1)
posiadać pojemność zapewniającą przechowanie odpowiedniej do sytuacji gospodarczej danego zakładu ilości odpadków;
2)
umożliwiać łatwe i szybkie ich napełnianie i opróżnianie;
3)
zabezpieczać zebrane odpadki przed zanieczyszczeniem, utlenianiem oraz zawilgoceniem.
§  6.
1.
Odpadki metalowe powinny być przed wysyłką do zbiornic, podległych Centralnemu Zarządowi Gospodarki Złomem, tak przerobione, aby wymiary wsadowe odpowiadały normom wymienionym w § 2 ust. 2, a w szczególności:
1)
wszelkiego, rodzaju blachy cienkie poniżej 3 mm grubości i wyroby z tych blach o dużej objętości, wagowo lekkie, powinny być prasowane, paczkowane maszynowo lub ręcznie z zachowaniem wymiarów określonych w normach wymienionych w § 2 ust. 2;
2)
wszelkie taśmy, druty i liny powinny być zwinięte maszynowo lub ręcznie i dobrze związane według wymiarów podanych w normach PN/H-15000 i PN/H-15715;
3)
otoczki skłębione powinny być rozdrabniane w miarę możności przy ich powstaniu, a w każdym razie przed ich wysyłką.
2.
Centralny Zarząd Gospodarki Złomem może w gospodarczo uzasadnionych przypadkach zwalniać poszczególne zakłady przemysłowe od obowiązku określonego w ust. 1 w całości lub w części.
§  7.
1.
Przy przeróbce odpadków metalowych należy przestrzegać podziału odpadków na klasy i przechowywać je w osobnych zbiornikach (§§ 4 i 5).
2.
Przy zbieraniu i przechowywaniu złomu stalowego, klasa 10 b i c (norma PN/H-1500), i stopowego, grupa 10-32 bądź 41-49 (norma PN/H-15000), oraz złomu metali nieżelaznych i ich stopów (normy PN/H-15715 i PN/H-15715) powinna być przeprowadzona ścisła ewidencja ruchu odpadków metalowych zapewniająca ich jednorodność od miejsca powstania przez wszystkie fazy obróbki aż do chwili wysyłki.
§  8.
Transport odpadków użytkowych powinien być przeprowadzony w ten sposób, aby nie nastąpiło pomieszanie odpadków należących do różnych klas bądź grup.
§  9.
1.
Złom stalowy stopowy i niestopowy oraz złom metali nieżelaznych i ich stopów, należący do klas, o których mowa w § 7 ust. 2, powinien być przy przesyłce drobnicowej wysyłany w opakowaniu.
2.
Wewnątrz przesyłki, zawierającej jedną z klas lub grup złomu, o których mowa w ust. 1, powinno być umieszczone zaświadczenie podpisane przez kierownika zakładu wysyłającego, stwierdzające ich jednorodność od miejsca powstania przez wszystkie fazy obróbki aż do chwili wysyłki, a na zewnątrz przesyłki powinna być umieszczona etykieta z podaniem klasy bądź grupy złomu.
§  10.
1.
Przedsiębiorstwa opracują dla podległych im zakładów, w których powstają odpadki metalowe, szczegółowe regulaminy dotyczące organizacji zbierania, przechowywania, przerabiania i wysyłki odpadków metalowych. Regulaminy te wymagają zatwierdzenia przez Centralny Zarząd Gospodarki Złomem.
2.
Regulaminy powinny być wywieszone w zakładach w widocznych miejscach.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się wszystkim zainteresowanym ministrom.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-29.372

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Sposób zbierania, przechowywania, przerabiania i wysyłania odpadków metalowych.
Data aktu: 17/03/1951
Data ogłoszenia: 14/04/1951
Data wejścia w życie: 14/04/1951