Sposób zbierania, przechowywania, przerabiania i wysyłania odpadków metalowych.

UCHWAŁA NR 212
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 17 marca 1951 r.
w sprawie sposobu zbierania, przechowywania, przerabiania i wysyłania odpadków metalowych.

W związku z koniecznością jak najracjonalniejszego wykorzystania odpadków metalowych dla potrzeb gospodarki narodowej Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
W rozumieniu niniejszej uchwały:
1)
odpadkami metalowymi są wszelkiego rodzaju odpady metali, powstałe zarówno przy przeróbce mechanicznej, jak pył, opiłki, wióry, ścinki, wykroje itp., jak i przy przeróbce hutniczej, jak popioły, zgary, żużle itp.,
2)
zbiornikami są naczynia, skrzynie, boksy i inne przedmioty służące do gromadzenia odpadków metalowych.
§  2.
1.
Postanowienia niniejszej uchwały odnoszą się do przedsiębiorstw państwowych, przedsiębiorstw pod zarządem państwowym oraz innych przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej.
2.
Przedsiębiorstwa, wymienione w ust. 1, powinny posługiwać się przy zbiórce, przechowywaniu, przeróbce i wysyłaniu odpadków metalowych tabelami klasyfikacyjnymi, zawartymi w normach Polskiego Komitetu Normalizacyjnego Nr: PN/H-15000, PN/H15100, PN/H-15715, PN/H-15716.
§  3.
1.
W zakładach należących do przedsiębiorstw, wymienionych w § 2 ust. 1, wszelkie agregaty służące do obróbki stali i żeliwa oraz metali nieżelaznych powinny być zaopatrzone w odpowiednie urządzenia osłaniające, jak pudła, siatki z drutu, służące do zbierania odpadków powstających przy obróbce metali.
2.
Urządzenia osłaniające powinny posiadać takie wymiary, aby:
1)
umożliwiały zebranie odpowiednio dużej ilości odpadków;
2)
umożliwiały szybkie i łatwe opróżnianie;
3)
nie utrudniały normalnej pracy agregatów;
4)
odpowiadały wymaganiom higieny i bezpieczeństwa pracy.
3.
Na agregatach powinny być umieszczone wywieszki podające, do jakiej klasy bądź grupy należy obrabiany metal.
§  4.
Odpadki metalowe usunięte z urządzeń osłaniających powinny być zsypywane do odpowiednich zbiorników - z zachowaniem podziału na klasy, bądź grupy, określone w normach wymienionych w § 2 ust. 2 z tym, że zakłady prowadzące systematyczną obróbką stali stopowej zbierają odpadki z uwzględnieniem szczegółowej tabeli klasyfikacyjnej, zawartej w normie PN/H-15000, natomiast zakłady, które dokonują dorywczej obróbki stali, mogą zbierać odpadki z uwzględnieniem zbiorczej tabeli klasyfikacji, zawartej w normie PN/H-15100.
§  5.
1.
Zbiorniki, o których mowa w § 4, powinny znajdować się na terenie zakładów w miejscach dogodnych zarówno dla transportu zewnętrznego jak i wewnętrznego.
2.
Zbiorniki te powinny.
1)
posiadać pojemność zapewniającą przechowanie odpowiedniej do sytuacji gospodarczej danego zakładu ilości odpadków;
2)
umożliwiać łatwe i szybkie ich napełnianie i opróżnianie;
3)
zabezpieczać zebrane odpadki przed zanieczyszczeniem, utlenianiem oraz zawilgoceniem.
§  6.
1.
Odpadki metalowe powinny być przed wysyłką do zbiornic, podległych Centralnemu Zarządowi Gospodarki Złomem, tak przerobione, aby wymiary wsadowe odpowiadały normom wymienionym w § 2 ust. 2, a w szczególności:
1)
wszelkiego, rodzaju blachy cienkie poniżej 3 mm grubości i wyroby z tych blach o dużej objętości, wagowo lekkie, powinny być prasowane, paczkowane maszynowo lub ręcznie z zachowaniem wymiarów określonych w normach wymienionych w § 2 ust. 2;
2)
wszelkie taśmy, druty i liny powinny być zwinięte maszynowo lub ręcznie i dobrze związane według wymiarów podanych w normach PN/H-15000 i PN/H-15715;
3)
otoczki skłębione powinny być rozdrabniane w miarę możności przy ich powstaniu, a w każdym razie przed ich wysyłką.
2.
Centralny Zarząd Gospodarki Złomem może w gospodarczo uzasadnionych przypadkach zwalniać poszczególne zakłady przemysłowe od obowiązku określonego w ust. 1 w całości lub w części.
§  7.
1.
Przy przeróbce odpadków metalowych należy przestrzegać podziału odpadków na klasy i przechowywać je w osobnych zbiornikach (§§ 4 i 5).
2.
Przy zbieraniu i przechowywaniu złomu stalowego, klasa 10 b i c (norma PN/H-1500), i stopowego, grupa 10-32 bądź 41-49 (norma PN/H-15000), oraz złomu metali nieżelaznych i ich stopów (normy PN/H-15715 i PN/H-15715) powinna być przeprowadzona ścisła ewidencja ruchu odpadków metalowych zapewniająca ich jednorodność od miejsca powstania przez wszystkie fazy obróbki aż do chwili wysyłki.
§  8.
Transport odpadków użytkowych powinien być przeprowadzony w ten sposób, aby nie nastąpiło pomieszanie odpadków należących do różnych klas bądź grup.
§  9.
1.
Złom stalowy stopowy i niestopowy oraz złom metali nieżelaznych i ich stopów, należący do klas, o których mowa w § 7 ust. 2, powinien być przy przesyłce drobnicowej wysyłany w opakowaniu.
2.
Wewnątrz przesyłki, zawierającej jedną z klas lub grup złomu, o których mowa w ust. 1, powinno być umieszczone zaświadczenie podpisane przez kierownika zakładu wysyłającego, stwierdzające ich jednorodność od miejsca powstania przez wszystkie fazy obróbki aż do chwili wysyłki, a na zewnątrz przesyłki powinna być umieszczona etykieta z podaniem klasy bądź grupy złomu.
§  10.
1.
Przedsiębiorstwa opracują dla podległych im zakładów, w których powstają odpadki metalowe, szczegółowe regulaminy dotyczące organizacji zbierania, przechowywania, przerabiania i wysyłki odpadków metalowych. Regulaminy te wymagają zatwierdzenia przez Centralny Zarząd Gospodarki Złomem.
2.
Regulaminy powinny być wywieszone w zakładach w widocznych miejscach.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się wszystkim zainteresowanym ministrom.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-29.372

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Sposób zbierania, przechowywania, przerabiania i wysyłania odpadków metalowych.
Data aktu: 17/03/1951
Data ogłoszenia: 14/04/1951
Data wejścia w życie: 14/04/1951