Zatwierdzanie rocznych bilansów i rachunków wyników.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 19 marca 1951 r.
w sprawie zatwierdzania rocznych bilansów i rachunków wyników.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 8 i 9 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. Nr 22, poz. 188) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy niniejszego zarządzenia dotyczą państwowych przedsiębiorstw działających na zasadach rozrachunku gospodarczego i samodzielnie bilansujących oraz zakładów produkcyjnych, handlowych lub usługowych działających na zasadach pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego.
§  2.
Zatwierdzenie rocznego bilansu i rachunku wyników przedsiębiorstw i zakładów wymienionych w § 1 dokonuje ta nadrzędna jednostka organizacyjna, której dane przedsiębiorstwo bądź zakład podlega w dniu 31 grudnia każdego roku.
§  3.
1.
Zatwierdzenie rocznego bilansu i rachunku wyników następuje na podstawie protokolarnego stwierdzenia, że:
1)
bilans i rachunek wyników oraz wszystkie włączniki sprawozdania rocznego sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi przepisami,
2)
poszczególne pozycje bilansu wynikają z księgi bądź zestawienia obrotów i sald,
3)
poszczególne pozycje bilansu są uzasadnione inwentarzem, sporządzonym w myśl obowiązujących przepisów,
4)
rachunek wyników powiązany jest prawidłowo z bilansem,
5)
podane w załącznikach liczby są zgodne z pozycjami bilansu i rachunku wyników,
6)
wyksięgowano z kont zapasowych różnice inwentaryzacyjne oraz odpisano należności nieściągalne i sporne na właściwe konta,
7)
rozliczenia wewnętrzno-branżowe zostały uzgodnione,
8)
bilans nie zawiera rezerw nie przewidzianych planem finansowym,
9)
bilans i rachunek wyników oraz wszystkie załączniki są podpisane przez dyrektora przedsiębiorstwa i głównego (starszego) księgowego.
2.
Protokół, o którym mowa w ust. 1, podpiszą: dyrektor i główny księgowy nadrzędnej jednostki organizacyjnej, dyrektor i główny (starszy) księgowy przedsiębiorstwa lub zakładu oraz delegaci organu finansowego i oddziału banku finansującego właściwych terenowo dla danego przedsiębiorstwa.
3.
Na zatwierdzonym bilansie należy zamieścić klauzulę następującej treści:

"Na podstawie protokołu Nr .......... z dnia .................... bilans niniejszy zamykający się sumą złotych .................... i rachunek wyników wykazujący zysk (stratę) w kwocie złotych .................... zatwierdza się .................... dnia ...................."

Klauzulę te podpiszą dyrektor i główny księgowy nadrzędnej jednostki organizacyjnej.

§  4.
Bilanse roczne i rachunki wyników przedsiębiorstw podległych bezpośrednio władzom naczelnym zatwierdza właściwa władza naczelna, przy czym przepisy § 3 mają odpowiednie zastosowanie.
§  5.
Zatwierdzenie rocznego bilansu i rachunku wyników powinno nastąpić nie później niż w ciągu dni 60 od daty ich złożenia nadrzędnej jednostce organizacyjnej.
§  6.
Nadrzędna jednostka organizacyjna przeprowadzi równocześnie z zatwierdzeniem bilansu i rachunku wyników podział wygospodarowanego przez przedsiębiorstwo zysku według zasad ustalonych w obowiązującym systemie finansowym.
§  7.
Nadrzędna jednostka organizacyjna, uprawniona do zatwierdzania rocznych bilansów i rachunków wyników, obowiązana jest zawiadomić o terminie rozpatrywania bilansów i rachunków wyników podległych przedsiębiorstw i zakładów właściwe terenowo dla danego przedsiębiorstwa organ finansowy i oddział banku finansującego. Zawiadomienie powinno być wysłane listem poleconym lub za pokwitowaniem co najmniej na 7 dni przed terminem zebrania.
§  8.
Delegaci organu finansowego oraz oddziału banku finansującego biorą udział w zatwierdzeniu bilansów i rachunków wyników jednakże bez prawa głosu. Mogą oni:
1)
zgłaszać do protokołu swoje uwagi i wnioski,
2)
żądać przedłożenia uzupełniających danych celem wyjaśnienia budzących wątpliwości pozycji bilansowych i wynikowych,
3)
badać księgi rachunkowe i dokumenty pod względem formalnym i merytorycznym.
§  9.
1.
O zatwierdzeniu rocznego bilansu i rachunku wyników należy zawiadomić w ciągu 3 dni właściwy organ finansowy.
2.
Jeżeli organ finansowy nie zgłosi sprzeciwu na piśmie w ciągu 10 dni od daty otrzymania zawiadomienia, zatwierdzenie bilansu staje się prawomocne.
3.
Jeżeli jednostka, która bilans zatwierdziła, nie zajmie stanowiska wobec sprzeciwu organu finansowego w terminie następnych dni 10, obowiązana jest zarządzić sprostowanie kwestionowanych pozycji bilansu lub rachunku wyników.
§  10.
Jeżeli między jednostką zatwierdzającą a organem finansowym nastąpi różnica zdań co do uzasadnienia zgłoszonych wniosków, dotyczących sprostowania kwestionowanych pozycji bilansowych, decyzję ostateczną wyda właściwa władza naczelna w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  11.
Zarządzenie stosuje się odpowiednio do central spółdzielczo-państwowych i przedsiębiorstw zorganizowanych w formie spółek prawa handlowego z udziałem majątkowym Skarbu Państwa ponad 50%, z tym, że nie narusza ono przepisów szczególnych, dotyczących tych central i przedsiębiorstw w zakresie spraw objętych niniejszym zarządzeniem.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-28.364

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zatwierdzanie rocznych bilansów i rachunków wyników.
Data aktu: 19/03/1951
Data ogłoszenia: 09/04/1951
Data wejścia w życie: 09/04/1951