Wiosenna akcja sanitarno-porządkowa w 1951 r.

UCHWAŁA NR 178
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 10 marca 1951 r.
w sprawie wiosennej akcji sanitarno-porządkowej w 1951 r.

W celu stałego podnoszenia stanu zdrowotności kraju, zapewnienia masom pracującym lepszych warunków bytu, higieny mieszkania i żywienia, a także zwalczania wszelkich czynników, szkodliwie wpływających na zdrowie ludności, konieczne jest niezależnie od systematycznej działalności na tym odcinku podejmowanie specjalnych akcji sanitarno-porządkowych drogą skoncentrowanego w czasie wysiłku.
W związku z powyższym Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
1.
Akcja sanitarno-porządkowa w 1951 r. powinna być przeprowadzona w kwietniu - z tym, że wszystkie prace przygotowawcze powinny być ukończone w marcu.
2.
Akcję sanitarno-porządkową organizują i ponoszą odpowiedzialność za jej przeprowadzenie prezydia rad narodowych wszystkich stopni, mobilizując do niej i przyciągając w najszerszym zakresie komisje rad oraz ludność miejscową.
3.
Akcja sanitarno-porządkowa będzie w szczególności polegać na:
a)
doprowadzeniu do należytego porządku i estetycznego wyglądu - ulic, placów publicznych, targowisk i poszczególnych nieruchomości przez usunięcie z nich nieczystości i odpadków, a także przez urządzenie kwietników, trawników itp.,
b)
uporządkowaniu źródeł zaopatrzenia ludności w wodę do picia i potrzeb gospodarczych oraz urządzeń do usuwania nieczystości,
c)
zwalczaniu zabagniania terenu i zasypywaniu kałuż,
d)
doprowadzeniu do należytej czystości i porządku zakładów zbiorowego żywienia, zakładów pracy, mieszkań, szkół, przedszkoli itp.
4.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi) po przeanalizowaniu oceny dotychczasowych akcji:
a)
ustalą podstawowe zadania wiosennej akcji sanitarno-porządkowej i opracują dla prezydiów rad narodowych niższych stopni wytyczne do planów, zalecając włączenie do akcji komitetów blokowych i domowych, powoływanie specjalnych komitetów w zakładach pracy oraz mobilizowanie do udziału w akcji przedstawicieli masowych organizacji związkowych, młodzieżowych, kobiecych i innych,
b)
spopularyzują akcję przez organizowanie pogadanek w miejscach pracy, szkołach, blokach mieszkalnych itp.,
c)
przeprowadzą specjalne starania w kierunku zorganizowania współzawodnictwa na odcinku podnoszenia czystości i wyglądu estetycznego poszczególnych budynków, zakładów pracy itp.,
d)
zapewnią poszczególnym organizacjom pomoc placówek służby zdrowia w zakresie przeprowadzenia akcji - przez udzielanie instruktażu i dostarczanie odpowiednich prelegentów.
5.
Prezydia miejskich i gminnych rad narodowych wydadzą potrzebne zarządzenia, aby zebrane nieczystości i odpadki były natychmiast usuwane przez zmobilizowane w tym celu środki przewozowe.

W razie potrzeby prezydia miejskich i gminnych rad narodowych zwrócą się do miejscowych instytucji i przedsiębiorstw dysponujących środkami przewozowymi o pomoc w tej akcji w okresach, gdy własne środki przewozowe prezydiów okażą się niewystarczające.

6.
Prezydium Rady Ministrów (Zespół II) opracuje do dnia 20 marca 1951 r. wytyczne dla prezydiów rad narodowych, ustalające szczegółowy zakres czynności przy wykonywaniu zadań, określonych niniejszą uchwałą, oraz tryb sprawozdawczości.
7.
Minister Zdrowia wyda szczegółowe instrukcje organom służby zdrowia, dotyczące zapewnienia odpowiedniego instruktażu, jaki organa te obowiązane będą udzielać przy przeprowadzaniu akcji, a także zapewni potrzebny materiał propagandowy.
8.
Właściwi ministrowie wydadzą do dnia 20 marca 1951 r. zarządzenia podległym sobie jednostkom organizacyjnym w sprawie przygotowania i przeprowadzenia akcji sanitarno-porządkowej, w których w szczególności polecą przedyskutowanie tych spraw na naradach produkcyjnych.
9.
Kontrolę wykonania akcji sanitarno-porządkowej przeprowadzą z ramienia rad narodowych komisje zdrowia wojewódzkich, powiatowych i miejskich (miast będących powiatami) rad narodowych oraz komisje zdrowia, pracy i pomocy społecznej gminnych i miejskich (miast nie będących powiatami) rad narodowych, przyciągając do przeprowadzenia tej kontroli masy pracujące oraz zapewniając w nich udział czynnika fachowo-lekarskiego.
10.
Uchwała wchodzi w życie niezwłocznie.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-22.268

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wiosenna akcja sanitarno-porządkowa w 1951 r.
Data aktu: 10/03/1951
Data ogłoszenia: 17/03/1951
Data wejścia w życie: 10/03/1951