Organizacja państwowego przemysłu terenowego.

UCHWAŁA NR 76
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 3 lutego 1951 r.
w sprawie organizacji państwowego przemysłu terenowego. *

W celu stopniowej realizacji założeń ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 130), dotyczących kierowania przez rady narodowe działalnością gospodarczą na swoim terenie oraz zapewnienia sprawnego zaopatrzenia ludności w artykuły masowego spożycia, produkowane przez drobny przemysł państwowy, Prezydium Rządu postanawia, co następuje:
§  1.
Objęte dotychczas działalnością dyrekcji przemysłu miejscowego zakłady państwowego przemysłu terenowego, których produkcja przeznaczona jest na zaspokojenie lokalnych potrzeb ludności oraz potrzeb przemysłu kluczowego znajdującego się w ich najbliższym zasięgu, zostaną przekazane radom narodowym.
§  2.
Zakłady podległe dotychczas dyrekcjom przemysłu miejscowego, które ze względu na charakter produkcji lub zaopatrzenia ludności bądź przemysłu całego kraju powinny być zarządzane centralnie przez Centralny Urząd Drobnej Wytwórczości, nie będą przekazywane radom narodowym. Listę tych zakładów ustali Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek Prezesa Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości w terminie do dnia 28 lutego 1951 r.
§  3.
Zakłady nie objęte listą, o której mowa w § 2, Prezes Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości przekaże stopniowo w terminie do dnia 31 grudnia 1951 r. właściwym radom narodowym w trybie określonym uchwałą Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 1950 r. - Instrukcja Nr 13 w sprawie zasad i trybu przekazywania radom narodowym niektórych przedsiębiorstw, zakładów i instytucji spośród podległych dotąd ministrom i innym urzędom centralnym (Monitor Polski Nr A-130, poz. 1623).
§  4.
Zakłady przemysłowe będą zorganizowane jako powiatowe (miejskie) lub wojewódzkie przedsiębiorstwa przemysłu terenowego.
§  5.
Przedsiębiorstwa powiatowe (miejskie) powinny obejmować wszystkie zakłady przemysłowe znajdujące się na terenie powiatu lub miasta, których produkcja jest przeznaczona w zasadzie na zaspokojenie potrzeb ludności danego powiatu lub miasta. W powiatach lub miastach liczących większą ilość zakładów przemysłu terenowego można w zależności od potrzeby tworzyć kilka przedsiębiorstw branżowych lub o pokrewnym profilu produkcyjnym.
§  6.
Wojewódzkie przedsiębiorstwa przemysłu terenowego powinny obejmować zakłady, których produkcja przeznaczona jest na zaspokojenie potrzeb ludności więcej niż jednego powiatu oraz znajdujących się na terenie województwa przedsiębiorstw, instytucji lub urzędów.

Przedsiębiorstwa te organizowane będą:

a)
jako przedsiębiorstwa jednozakładowe, oparte o zakłady posiadające warunki do usamodzielnienia lub
b)
jako przedsiębiorstwa wielozakładowe, obejmujące zakłady blisko siebie położone o jednolitym lub pokrewnym profilu produkcyjnym.
§  7.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych, na rzecz których nastąpiło przekazanie zakładów, tworzyć będą stopniowo w terminie do dnia 31 grudnia 1951 r. przedsiębiorstwa przemysłu terenowego.

Przedsiębiorstwa te będą tworzone:

a)
jako przedsiębiorstwa, odpowiadające warunkom określonym w § 6, o zasięgu wojewódzkim lub
b)
jako przedsiębiorstwa, odpowiadające warunkom określonym w § 5, o zasięgu powiatowym lub miejskim.

Przedsiębiorstwa, o których mowa pod lit. b), zostaną przekazane powiatowym lub miejskim radom narodowym stopniowo w terminie do dnia 31 grudnia 1951 r.

§  8. 1
Wojewódzkie rady narodowe utworzą w terminie do dnia 31 marca 1951 r. w trybie dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 439) wojewódzkie zarządy przemysłu terenowego, które sprawować będą koordynację, nadzór, kontrolę i ogólne kierownictwo przedsiębiorstw przemysłu terenowego, o których mowa w § 7, oraz bezpośredni zarząd zakładów do czasu zorganizowania ich jako przedsiębiorstw. Głównym zadaniem tych zarządów będzie zorganizowanie przedsiębiorstw wymienionych w § 7. Koszty utrzymania wojewódzkich zarządów przemysłu terenowego pokrywane będą z kredytów właściwych budżetów terenowych.
§  9.
Szczegółowe zasady organizacji finansowej i systemu finansowego przedsiębiorstw i zakładów nadzorowanych przez wojewódzkie zarządy przemysłu terenowego określi zarządzenie Ministra Finansów, wydane w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości.
§  10.
Wojewódzkie zarządy przemysłu terenowego przejmą aktywa i pasywa oraz agendy wielo- lub jednobranżowych dyrekcji przemysłu miejscowego istniejących na terenie województwa oraz zlikwidowanie spraw tych dyrekcji. Prezes Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości w porozumieniu z Ministrem Finansów określi aktywa i pasywa oraz agendy dyrekcji przemysłu miejscowego, które przejmą przedsiębiorstwa, o których mowa w § 11.
§  11.
Prezes Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości utworzy w terminie do dnia 31 marca 1951 r. w oparciu o zakłady objęte listą, o której mowa w § 2, przedsiębiorstwa podległe bezpośrednio Centralnemu Urzędowi Drobnej Wytwórczości. Przedsiębiorstwa te tworzone będą jako przedsiębiorstwa jednobranżowe, jedno- lub wielozakładowe.
§  12.
Bezpośredni nadzór, koordynację, kontrolę i ogólne kierownictwo przedsiębiorstw, utworzonych stosownie do § 11, sprawować będą branżowe zarządy przemysłu państwowego, wchodzące w skład Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości. Szczegółową organizację branżowych zarządów określi Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek Prezesa Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości.
§  13.
Prezes Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości przedłoży w terminie do dnia 31 marca 1951 r. Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wniosek w sprawie wyłączenia z terenowych planów gospodarczych planów produkcyjnych zakładów, o których mowa w § 2, oraz projekt planu produkcji przemysłu podległego Centralnemu Urzędowi Drobnej Wytwórczości.
§  14.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, właściwym ministrom oraz Prezesowi Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 1 października 1955 r. tracą moc przepisy dotyczące organizacji wydziałów i referatów przemysłu, wojewódzkich zarządów przemysłu terenowego i terenowego przemysłu materiałów budowlanych, zgodnie z § 25 pkt 4 uchwały Rady Ministrów nr 463 z dnia 11 czerwca 1955 r. w sprawie organizacji i zakresu działania organów prezydiów rad narodowych w dziedzinie przemysłu (M.P.55.69.873).
1 § 8 zmieniony przez § 1 uchwały nr 251 z dnia 4 kwietnia 1953 r. w sprawie zmiany zasad finansowania kosztów utrzymania wojewódzkich zarządów przedsiębiorstw terenowych (M.P.53.A-36.454) z dniem 1 stycznia 1953 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-13.181

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Organizacja państwowego przemysłu terenowego.
Data aktu: 03/02/1951
Data ogłoszenia: 21/02/1951
Data wejścia w życie: 21/02/1951