Ustalenie trybu przekazania prezydiom rad narodowych zarządu nieruchomości mieszkalnych, sprawowanego przez centralne zarządy, centrale handlowe i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 28 listopada 1951 r.
w sprawie ustalenia trybu przekazania prezydiom rad narodowych zarządu nieruchomości mieszkalnych, sprawowanego przez centralne zarządy, centrale handlowe i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Na podstawie § 3 uchwały Nr 683 Prezydium Rządu z dnia 29 września 1951 r. w sprawie przekazania Ministrowi Gospodarki Komunalnej zarządu nieruchomości mieszkalnych, będących w administracji centralnych zarządów, central handlowych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Monitor Polski Nr A-87, poz. 1200), zarządza się, co następuje:
§  1.
Przekazanie zarządu nieruchomości mieszkalnych następuje na podstawie zbiorczych protokołów zdawczo-odbiorczych, podpisanych przez przedstawicieli centralnych zarządów, central handlowych bądź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jako oddających oraz przez przedstawicieli prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej bądź Rady Narodowej m. st. Warszawy lub m. Łodzi jako odbierających.
§  2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy lub m. Łodzi) powierza prezydium terenowo właściwej rady narodowej sprawowanie bezpośredniego zarządu przejętymi nieruchomościami mieszkalnymi.
§  3.
Właściwym do sprawowania bezpośredniego zarządu jest prezydium tej rady (miejskiej, dzielnicowej lub gminnej), na której terenie działania położona jest dana nieruchomość mieszkalna.
§  4.
Nieruchomością mieszkalną jest nieruchomość użytkowana w całości lub w większej części na cele mieszkalne.
§  5.
Przekazanie zarządu nieruchomości mieszkalnej jest nieodpłatne i polega na oddaniu:
a)
w zarząd i użytkowanie nieruchomości wraz z całkowitym urządzeniem i wyposażeniem;
b)
na własność całości majątku ruchomego, przynależnego do nieruchomości, urządzenia biurowego administracji i remanentu materiałów, związanych z eksploatacją nieruchomości;
c)
należności i zobowiązań z tytułu eksploatacji i bieżącego remontu nieruchomości według stanu z dnia przekazania oraz zobowiązań, choćby wynikłych po dacie przekazania zarządu nieruchomości, lecz dotyczących okresu sprzed przekazania, a związanych z eksploatacją i bieżącym remontem;
d)
posiadanych akt i dokumentów dotyczących zarządu nieruchomości, jak materiałów dokumentacji inwentaryzacyjnej (plany pomiarowe ustalające granice nieruchomości, wypisy wykazów hipotecznych, plany budynków), akt personalnych administratorów, dozorców, personelu biurowego i wykwalifikowanych rzemieślników, kont lokatorskich i eksploatacyjnych z przynależnymi do nich dowodami buchalteryjnymi według stanu na dzień 31 grudnia 1951 r., pieczątek nieruchomości (ewent. książek meldunkowych), protokołów pomiarów lokali i wykazów świadczeń zwrotnych przez najemców, kartotek ewidencyjnych mieszkań oraz nie załatwionych spraw bieżących wraz z aktami poprzednimi.

Nie podlegają przekazaniu dokumenty dotyczące przydziału mieszkań pracowniczych i służbowych; stosownie do postanowień § 4 uchwały Nr 683 Prezydium Rządu z dnia 29 września 1951 r. (Monitor Polski Nr A-87, poz. 1200), przekazanie zarządu nieruchomości nie pozbawia jednostki przekazującej prawa dysponowania budynkiem (mieszkaniem) w rozumieniu rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 czerwca 1950 r. w sprawie mieszkań służbowych i mieszkań pracowniczych (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 28, poz. 257 oraz z 1951 r. Nr 2, poz. 7).

§  6. 1
Nieruchomości mieszkalne przekazane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w zarząd prezydiom miejskich (gminnych) rad narodowych powinny być skreślone z inwentarza i bilansu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  7.
Z ramienia prezydiów rad narodowych bezpośredni zarząd przejętymi nieruchomościami sprawować będą przedsiębiorstwa państwowe "Miejskie (Gminne) Zarządy Budynków Mieszkalnych". W miejscowościach, w których nie istnieją takie przedsiębiorstwa, bezpośredni zarząd przejętymi nieruchomościami sprawowany będzie przez wydziały (referaty) gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów miejskich (gminnych) rad narodowych, jako zadanie budżetowe.
§  8.
Przejęte nieruchomości mieszkalne powinny być objęte w 1952 r. planami finansowo-gospodarczymi przedsiębiorstw "Miejskie (Gminne) Zarządy Budynków Mieszkalnych" lub budżetami właściwych rad narodowych.
§  9.
Personel zawodowy, zatrudniony wyłącznie w administracji przejętych nieruchomości, przechodzi z dniem przejęcia do przedsiębiorstw "Miejskie (Gminne) Zarządy Budynków Mieszkalnych" bądź do prezydiów właściwych rad narodowych z zastrzeżeniem pokrywania dotychczasowych wynagrodzeń do dnia 31 grudnia 1951 r. przez zainteresowane centralne zarządy, centrale handlowe lub przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
§  10.
Termin przekazania nieruchomości mieszkalnych ustala się na dzień 31 grudnia 1951 r. Wszystkie czynności przygotowawcze powinny być wykonane przed wymienionym terminem tak, aby z dniem 1 stycznia 1952 r. finansowanie przejętych nieruchomości oraz pobieranie dochodów wykonywane było przez prezydia właściwych rad narodowych (zarządy budynków mieszkalnych).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 6 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 28 maja 1954 r. (M.P.54.A-63.825) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 9 lipca 1954 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-102.1488

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie trybu przekazania prezydiom rad narodowych zarządu nieruchomości mieszkalnych, sprawowanego przez centralne zarządy, centrale handlowe i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Data aktu: 28/11/1951
Data ogłoszenia: 21/12/1951
Data wejścia w życie: 21/12/1951