Zatwierdzanie projektów urbanistycznych i architektonicznych.

UCHWAŁA NR 817
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 1 grudnia 1951 r.
w sprawie zatwierdzania projektów urbanistycznych i architektonicznych.

W celu zapewnienia należytej oceny projektów urbanistycznych i architektonicznych, podniesienia poziomu tych projektów oraz usprawnienia trybu ich zatwierdzania - Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
W trybie niniejszej uchwały zatwierdzane są następujące projekty urbanistyczne: projekty założeń (zasad) miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, projekty tych planów oraz projekty zasadniczych rozwiązań urbanistyczno-architektonicznych. Postępowanie z pozostałymi projektami urbanistycznymi regulują przepisy dotychczasowe.
§  2.
1.
Projekty, o których mowa w § 1, zatwierdzają prezydia wojewódzkich rad narodowych - o ile w dalszych postanowieniach zatwierdzenie nie zostało zastrzeżone Prezydium Rządu lub Ministrowi Budownictwa Miast i Osiedli.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych decydują, które rozwiązania urbanistyczno-architektoniczne, nie zastrzeżone władzom centralnym, uważać należy za zasadnicze i podlegające zatwierdzeniu przez te prezydia.
3.
Szczegółowe instrukcje w tym zakresie wydaje Minister Budownictwa Miast i Osiedli.
§  3.
1.
Zatwierdzeniu przez Prezydium Rządu podlegają projekty, wymienione w § 1, dla m. st. Warszawy i obszaru Warszawskiego Zespołu Miejskiego, miast: Łodzi, Krakowa, Gdańska, Gdyni i Sopotu, Szczecina, Wrocławia, Poznania, Lublina, Bydgoszczy, Częstochowy, Tych oraz miast niecki węglowej: Katowic, Gliwic, Bytomia, Chorzowa, Zabrza, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej.
2.
Dla miast i obszarów, wymienionych w ust. 1, wymagają zatwierdzenia przez Prezydium Rządu, jako zasadnicze, projekty rozwiązań urbanistyczno-architektonicznych, które są związane z budową lub odbudową budowli:
1)
o kubaturze ponad 100.000 m3;
2)
przeznaczonych na siedzibę władz centralnych;
3)
innych, które ze względu na charakter, wygląd lub położenie wpłyną decydująco na plastyczne ukształtowanie miast, jak: budowle monumentalne, zabytkowe, dworce, ośrodki przemysłowe, parki, mosty itp., a które Prezydium Rządu zleci przedstawić sobie do zatwierdzenia.
§  4.
1.
Zatwierdzaniu przez Ministra Budownictwa Miast i Osiedli podlegają projekty, wymienione w § 1, dla miast, których spis ustala ten Minister.
2.
Dla miast, o których mowa w ust. 1, wymagają zatwierdzenia przez Ministra Budownictwa Miast i Osiedli, jako zasadnicze, projekty rozwiązań urbanistyczno-architektonicznych, które są związane z budową lub odbudową budowli:
1)
przeznaczonych na siedzibę wojewódzkich rad narodowych i ich organów, wojewódzkich komitetów partii i okręgowych rad związków zawodowych;
2)
przeznaczonych na pomieszczenia szkół akademickich, teatrów, muzeów i miejskich domów kultury;
3)
innych, wymienionych w § 3 ust. 2 pkt 3, które Minister Budownictwa Miast i Osiedli zleci przedstawić sobie do zatwierdzenia.
3.
Zatwierdzenia przez Ministra Budownictwa Miast i Osiedli wymagają ponadto projekty rozwiązań urbanistyczno-architektonicznych, które są związane z budową wszelkich budynków o kubaturze ponad 30.000 m3, z wyjątkiem zastrzeżonych do zatwierdzenia przez Prezydium Rządu (§ 3).
§  5.
Minister Budownictwa Miast i Osiedli może zażądać przedstawienia sobie do rozpatrzenia projektu, zatwierdzonego przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (§ 2).
§  6.
1.
Projekty wymienione w § 1 przed przedstawieniem do zatwierdzenia powinny być uzgodnione z zainteresowanymi władzami i organami publicznymi; projekty, związane z obiektami zabytkowymi, powinny być uzgodnione z organami konserwatorskimi. O ile projekty nie były opracowane na zlecenie prezydiów powiatowych rad narodowych (miejskich rad narodowych miast, stanowiących powiaty miejskie), powinny być uzgodnione z tymi prezydiami.
2.
W razie niemożności uzgodnienia stanowisk prezydium wojewódzkiej rady narodowej przedstawia sprawę do decyzji Ministra Budownictwa Miast i Osiedli.
§  7.
1.
Projekty do zatwierdzenia przez Prezydium Rządu przedstawia Minister Budownictwa Miast i Osiedli.
2.
Przy przedstawianiu projektów rozwiązań urbanistyczno-architektonicznych, związanych z budową lub odbudową budowli z zakresu budownictwa specjalnego, Minister Budownictwa Miast i Osiedli działa w porozumieniu z właściwym ministrem, a związanych z obiektami zabytkowymi - w porozumieniu z Ministrem Kultury i Sztuki.
§  8-24. 1
(uchylone).
§  25.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 8-24 uchylone przez § 1 pkt 3 uchwały nr 503 Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 1956 r. w sprawie Uproszczenie i uporządkowanie przepisów inwestycyjnych (M.P.56.69.849) z dniem 24 sierpnia 1956 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-102.1481

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zatwierdzanie projektów urbanistycznych i architektonicznych.
Data aktu: 01/12/1951
Data ogłoszenia: 21/12/1951
Data wejścia w życie: 21/12/1951