Budownictwo zimowe.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 23 grudnia 1950 r.
w sprawie budownictwa zimowego.

W celu zapewnienia ciągłości robót budowlanych w okresie zimowym, utrzymania stanu zatrudnienia kadr budowlanych, pełniejszego wykorzystania sprzętu i maszyn, a tym samym i przyśpieszenia produkcji budowlanej - Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
1.
Przedsiębiorstwa budowlane przeprowadzą w terminie do dnia 31 grudnia 1950 r. niezbędne roboty przygotowawcze dla zapewnienia ciągłości robót budowlanych w okresie zimowym.

Za okres zimowy w rozumieniu uchwały uważa się czas od dnia 1 stycznia 1951 r. do dnia 31 marca 1951 r.

2.
Związane z budownictwem zimowym koszty dodatkowe pokrywane będą z kredytów przedsiębiorstw oraz inwestorów, a mianowicie:
a)
wydatki na dodatkowe urządzenia i sprzęt o charakterze majątku trwałego (kotły, piecyki, sprzęt do ogrzewania prądem elektrycznym itp.) pokrywane będą dla robót zleconych - w ramach planów inwestycyjnych wykonawców, to jest przedsiębiorstw budowlano-montażowych, a dla budów wykonywanych systemem gospodarczym w ramach takichże planów inwestorów. W przypadkach, gdy posiadane przez zobowiązanych środki inwestycyjne nie wystarczą na pokrycie przewidywanych z tego tytułu wydatków, przedsiębiorstwa budowlane i inwestorzy wystąpią o dofinansowanie w terminie i w trybie, ustalonym zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego;
b)
wydatki na przedmioty, nie mające charakteru majątku trwałego (konieczna odzież zimowa dla kategorii pracowników, nie wymienionych w załączniku nr 17 do układu zbiorowego pracy w budownictwie z dnia 7 maja 1949 r., maty słomiane itp.), na zwiększone zużycie niektórych materiałów budowlanych i pomocniczych, jak: chemikalia, koks, węgiel, energia elektryczna itp., na dodatkowe zagospodarowanie placu budowy i na urządzenie, zabezpieczające wymagania przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy w warunkach zimowych, na pokrycie dodatkowych kosztów robocizny, wynikających ze zmniejszonej wydajności robotników w granicach nie przekraczających 10% normalnej wydajności - pokryte będą przez przedsiębiorstwa wykonawcze ze swoich środków obrotowych i rozliczone następnie na poszczególne inwestycje w drodze procentowych dodatków do kosztorysów urzędowych;
c)
analogiczne wydatki, jak w lit. b), poniesione przez inwestorów w związku z wykonywaniem inwestycji systemem gospodarczym, pokryte będą z ich środków, przeznaczonych na finansowanie bieżącej działalności, i rozliczone następnie ze środków planu inwestycyjnego.
3.
Rozliczenie z inwestorami za roboty, zaplanowane na podstawie umów i faktycznie wykonane w okresie zimowym, przeprowadzone będzie w rachunkach przejściowych, obrazujących stan zaawansowania poszczególnych elementów konstrukcyjnych, przez zastosowanie procentowych dodatków do kosztorysów urzędowych w oparciu o wskaźniki, zatwierdzone przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek zainteresowanych ministrów, którym podlegają przedsiębiorstwa budowlane.

Wskaźniki te zróżniczkowane będą dla poszczególnych elementów konstrukcyjnych, a nadto przy ich ustaleniu będą wzięte pod uwagę statystyczne dane, dotyczące ilości dni o temperaturze od 5° do -15°C; przypadających na okres, wymieniony w pkt 1 uchwały.

4.
Dodatkowe koszty, związane ze szkoleniem kadr w technice wykonawstwa zimowego (kierowników robót, inspektorów nadzoru, majstrów i brygadzistów), będą pokrywane z budżetu zainteresowanych ministerstw.
5.
Zobowiązuje się:
a)
Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego - do: pokrycia w ciężar ogólnej rezerwy Planu Inwestycyjnego 1951 r. dodatkowych kosztów robót budowlanych i montażowych w okresie zimowym, jeżeli przydzielone inwestorom środki nie wystarczą; uwzględnienia w planach zaopatrzenia potrzeb budownictwa zimowego zarówno w zakresie sprzętu specjalnego, transportu, zaopatrzenia, materiałowego, jak i odzieży zimowej; wydania zarządzenia, określającego terminy i tryb zgłaszania wniosków, o których mowa w pkt 2 lit. a) uchwały;
b)
Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych - do wypożyczenia dla potrzeb budownictwa zimowego w okresie od 1 stycznia 1951 r. do 31 marca 1951 r. lokomobil w ilościach, pozostałych po pokryciu potrzeb akcji omłotowej Państwowych Gospodarstw Rolnych i Państwowych Ośrodków Maszynowych;
c)
Ministra Finansów - do zwiększenia w I kwartale 1951 r. środków obrotowych o kwoty, wynikające ze wskaźnika podrożenia kosztów, ustalonego w trybie, określonym w pkt 3 uchwały;
d)
Ministra Budownictwa - do opracowania i wydania w terminie do 31 grudnia 1950 r. w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego zasad przydziału i norm zużycia odzieży ochronnej, wymienionej w pkt 2 lit. b);
e)
właściwych ministrów - do: wydania zarządzeń przyznających pierwszeństwo wykonania dokumentacji technicznej dla obiektów w zakresie, przewidzianym do realizacji w I kwartale 1951 r.; wydania zarządzeń, przyznających priorytet w produkcji oraz w dostawach zaopatrzenia dla potrzeb budownictwa zimowego.
6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 23 grudnia 1950 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024