Państwowe stypendia dla młodzieży szkół wyższych.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 grudnia 1949 r.
W sprawie państwowych stypendiów dla młodzieży szkól wyższych.

Celem planowego przyspieszenia procesu wyrastania ludowej inteligencji z młodzieży pochodzenia robotniczego oraz mało-i średniorolnego - jako kadr fachowców i pracowników naukowych dla potrzeb gospodarki narodowej- Rada Ministrów uchwala wprowadzić państwowy system stypendialny.
§  1.
Przepisy niniejszej uchwały stosują się do stypendiów dla młodzieży wszystkich typów szkół wyższych z wyjątkiem szkół artystycznych.
§  2.
1.
Państwowe fundusze stypendialne w zakresie, oznaczonym w § 1, koncentruje się w budżecie państwowym - w częściach Ministerstw: Oświaty i Zdrowia.
2.
Równocześnie zabrania się uprawiania działalności stypendialnej w jakiejkolwiek formie przez wszystkie inne resorty, podległe im urzędy i przedsiębiorstwa, instytucje państwowe i związki samorządu terytorialnego.
§  3.
Prezydium Rządu ustala corocznie w drodze uchwały, powziętej na wniosek Ministrów: Oświaty i Zdrowia, państwowy plan stypendialny na dany rok akademicki, określając w nim:
1)
wysokość państwowych funduszów stypendialnych i ich podział między resorty, którym podlegają szkoły wyższe,
2)
wysokość miesięcznych kwot stypendiów zwyczajnych i mieszkaniowych ze zróżnicowaniem według kierunków i lat studiów,
3)
ogólną ilość stypendiów z podziałem na ich rodzaje oraz na kierunki i lata studiów.
§  4.
Kryteriami miarodajnymi przy przyznawaniu stypendium państwowego są: pochodzenie społeczne, postępy w nauce i postawa ideowa studenta.
§  5.
Stypendium państwowe przyznaje się w formie zasiłku pieniężnego, wypłacanego bezpośrednio stypendyście przez szkołę wyższą, do której stypendysta należy.
§  6.
Stypendia państwowe są następującego rodzaju:
1)
stypendia zwyczajne,
2)
premie stypendialne,
3)
stypendia mieszkaniowe/
4)
stypendia dyplomowe.
§  7.
Stypendium zwyczajne przyznaje się zasadniczo na cały czas trwania studiów i wypłaca się je w każdym roku akademickim miesięcznie przez 10 miesięcy - od 1 października do 31 lipca.
§  8.
1.
Stypendium zwyczajne przyznaje się wszystkim absolwentom Studium Przygotowawczego, przyjętym na pierwszy rok studiów w szkole wyższej.
2.
Pozostałym studentom, przyjętym na pierwszy rok studiów, może być przyznane stypendium zwyczajne, jeżeli:
1)
student wykazuje się dostatecznymi postępami w nauce i pracą społeczną,
2)
student, jego rodzice lub opiekunowie nie są w stanie pokryć kosztów utrzymania studenta w czasie studiów.
3.
Po ukończeniu pierwszego roku studiów przedłuża się Studentowi stypendium zwyczajne corocznie na każdy dalszy rok studiów zależnie od uzyskania przez stypendystę zaliczenia mu poprzedniego roku studiów w przepisanym terminie i od jego zachowywania się w sposób godny stypendysty Państwa Ludowego oraz od wykazania warunku, wymienionego w ust. 2 pkt. 2).
§  9.
1.
O pierwszeństwie do uzyskania stypendium zwyczajnego stanowią: pochodzenie społeczne studenta i jego postępy w nauce.
2.
Ze względu na pochodzenie społeczne pierwszeństwo do stypendium przysługuje dzieciom robotników, chłopów mało- i średniorolnych i osób z inteligencji pracującej.
§  10.
Liczba stypendiów zwyczajnych, przyznanych dzieciom robotników oraz chłopów mało- i średniorolnych, powinna w skali państwowej wynosić co najmniej 60«/» ogólnej liczby przyznanych stypendiów zwyczajnych.
§  11.
O wysokości stypendium zwyczajnego stanowi kierunek studiów i kolejny rok przepisanego ich trwania - według stawek, przewidzianych w państwowym planie stypendialnym.
§  12.
Stypendysta, który w przepisanym terminie uzyskał zaliczenie roku studiów z ogólnym wynikiem co najmniej dobrym i zachowywał się w sposób godny stypendysty Państwa Ludowego, otrzymuje ponadto jednorazową premię stypendialną w wysokości pobieranego dotąd miesięcznego stypendium zwyczajnego.
§  13.
W miejscowościach, w których domy akademickie nie zaspakajają istotnych potrzeb mieszkaniowych studentów, mogą być studentom przyznane - niezależnie od stypendiów zwyczajnych - stypendia mieszkaniowe w wysokości, odpowiadającej przeciętnym czynszom miejscowym, jednak nie większej niż 3.000.- zł. miesięcznie.
§  14.
Studenci szkół technicznych oraz szkół i wydziałów lekarskich, rolniczych, leśnych i ogrodniczych, którzy wysłuchali wykładów i uzyskali zaliczenie ćwiczeń oraz kolokwiów obowiązujących na ostatnim roku studiów, a nie mogli z przyczyn od nich niezależnych (pracy zarobkowej, stanu zdrowia i t. p.) ukończyć studiów w przepisanym terminie, mogą uzyskać stypendia- dyplomowe na dokończenie studiów.
§  15.
Stypendium zwyczajne i mieszkaniowe przyznaje:
1)
studentom przyjętym na pierwszy rok studiów-organ, który decyduje o przyjęciu na ten rok studiów,
2)
studentom wyższych lat studiów - Wydziałowa Komisja Stypendialna w składzie: przedstawiciela właściwego dla danej szkoły wyższej Ministra - jako przewodniczącego, dwóch członków Rady Wydziałowej - w tym: dziekana i przedstawiciela Komitetu Koordynacyjnego Demokratycznej Profesury oraz dwóch studentów danego Wydziału, z których jeden jest przedstawicielem Federacji Polskich Organizacji Studenckich (FPOS) a drugi przedstawicielem Związku Akademickiej Młodzieży Polskiej (ZAMP).
§  16. 1
Od uchwały odmawiającej przyznania stypendium zwyczajnego i mieszkaniowego przysługuje zainteresowanemu odwołanie do delegata właściwego Ministra do spraw młodzieży. Delegat może w razie potrzeby zasięgnąć opinii właściwych organizacji społecznych.
§  17.
O przedłużeniu przyznanego stypendium zwyczajnego na następny rok studiów decyduje delegat właściwego Ministra do Spraw Młodzieży Szkół Wyższych na wniosek Wydziałowej Komisji Stypendialnej.
§  18.
Premie stypendialne przyznaje delegat Ministra do Spraw Młodzieży Szkół Wyższych na wniosek dziekana, zaś stypendia dyplomowe - właściwy Minister na wniosek Wydziałowej Komisji Stypendialnej-.
§  19.
1.
Znosi się dotychczasowe stypendia żywnościowe i dotacje ze Skarbu Państwa na stołówki studenckie, które powinny być prowadzone na zasadzie gospodarczej samowystarczalności.
2.
Stołówki akademickie podlegają przejęciu przez zakłady zbiorowego wyżywienia.
§  20.
Ministrowie: Oświaty i Zdrowia określą w drodze instrukcji szczegółowo tryb przyznawania stypendiów.
§  21.
Wykonanie uchwały porucza. się Ministrom: Oświaty i Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  22.
Uchwała wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia w Monitorze Polskim z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1950 r.
1 § 16 zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 27 września 1950 r. (M.P.50.A-109.1367) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 września 1950 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024