Ogłoszenie siódmego wykazu przedsiębiorstw przechodzących na własność Państwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 31 stycznia 1949 r.
o ogłoszeniu siódmego wykazu przedsiębiorstw przechodzących na własność Państwa.

Na podstawie § 30 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr 16, poz. 62 i z roku 1948 Nr 25, poz. 170) zarządzam ogłoszenie siódmego wykazu przedsiębiorstw przechodzących na własność Państwa na zasadzie art. 2 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17).
Przedsiębiorstwa te przechodzą na własność Państwa w całości wraz z nieruchomym i ruchomym majątkiem i wszelkimi prawami.

Niedokładności w określeniu nazwy lub przedmiotu przedsiębiorstw wymienionych w wykazie nie mają znaczenia, jeżeli z całości ogłoszenia wynika, o jakie przedsiębiorstwo chodzi.

Związki samorządowe, międzykomunalne, spółdzielnie albo centrale spółdzielni mogą zgłosić do Głównej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw w Warszawie (Centralny Urząd Planowania, ul. Frascati 2) swoje prawa do przedsiębiorstw objętych wykazem a właściciele przedsiębiorstw mogą ponadto zgłosić zarzuty, że przedsiębiorstwo nie przechodzi albo nie podlega przejęciu na własność Państwa.

W imieniu związków samorządu terytorialnego i związków międzykomunalnych oraz wszelkich innych instytucji, które w związku z wojną rozpoczętą w dniu 1 września 1939 r. zostały rozwiązane lub utraciły faktyczną możność działania mogą zgłaszać ich prawa wojewódzkie rady narodowe lub urzędy wojewódzkie a w imieniu spółdzielni - Centralny Związek Spółdzielczy.

Prawa lub zarzuty winny być zgłoszone w 30-dniowym terminie od daty ogłoszenia wykazu do Głównej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw w Warszawie, ul. Frascati 2 i poparte w miarę potrzeby dowodami.

Uprawnienia, przysługujące na podstawie przepisów wymienionego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1946 r. właścicielowi przedsiębiorstwa przysługują - w razie jego nieobecności krewnym w linii prostej (zstępnym i wstępnym również dzieciom nieślubnym), rodzeństwu, dzieciom rodzeństwa, małżonkowi, osobom sprawującym zarząd przedsiębiorstwa nieobecnego właściciela oraz udziałowcom i akcjonariuszom spółek handlowych.

ZAŁĄCZNIK  1

WYKAZ SIÓDMY

L.p. Nazwa przedsiębiorstwa (firma) i miejsce położenia (siedziba) Przedmiot przedsiębiorstwa Właściciel
1. D. Manske, Fabryka wódek gatunkowych Rawicz, ul. Kowalska 2 Fabryka wódek gatunkowych: L. Manske
2. Biegalke, Fabryka wódek gatunkowych Chodzież, ul. Żymierskiego 23 " nieznany
3. Fabryka Wódek, dawn. Zeidler et Co Wolsztyn, Rynek " "
4. Fabryka Wódek, dawn. Müller Grodzisk, Rynek 16/17 " "
5. Fabryka Wódek - Heyer Jarocin, ul. Paderewskiego 1 " "
6. E. Junitz et Syn, Fabryka wódek i likierów Głuchołazy, ul. Myszkowska 14 Fabryka wódek i likierów E Junitz i Syn
7. Skiba Ferynand, Fabryka wódek, likierów i win Gliwice, ul. Chorzowska 326 " Luize Skiba
8. Benke Karol, Fabryka wódek gatunkowych Katowice, Pl. Św. Jana 30 Fabryka wódek gatunkowych nieznany
9. Meisner i Poniecki Sp. z o. o., Fabryka wódek gatunk. Chorzów II, ul. 3 Maja 15 " Wł. Poniecki i S-cy
10. Fabryka likierów i hurtownia win, Karol Mutz Piekary Śląskie, ul. 3-go Maja 26 " Karol Mutz
11. Fabryka wódek gatunkowych, B-cia Kopiec Rybnik " Wiktor Kopiec
12. Fabryka wódek gatunkowych, Wilhelm Ohrzal Rydułtowy " W. Ohrzal
13. Gorzelnia owocowa, Joseph Hoffman, Głuchołazy Gorzelnia owocowa J. Hoffman
14. Fabryka wódek gatunkowych, Dr. Willy Schloesser Sosnowiec Fabryka wódek nieznany
15. Kaufman Joseph, Gorzelnia, Fabryka wódek gatunkowych i rozlewnia win, Kłodzko Fabryka wódek. likierów i win Józef Kaufman
16.. Spirituslagerhaus G. m. b. H. Piła Magazyn spirytusu jak rubryka 2
17. Fabryka wódek. P. Baehr Szamotuły, Rynek 47 Fabryka wódek gatunkowych D. Manske
18. (skreślony)
1 Załącznik zmieniony przez obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 5 czerwca 1950 r. (M.P.50.A-67.796) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 czerwca 1950 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-6.63

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ogłoszenie siódmego wykazu przedsiębiorstw przechodzących na własność Państwa.
Data aktu: 31/01/1949
Data ogłoszenia: 14/02/1949
Data wejścia w życie: 14/02/1949