Planowanie kasowe.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 lipca 1949 r.
w sprawie planowania kasowego.

§  1.
Celem właściwego regulowania obiegu pieniądza gotówkowego w gospodarce narodowej wprowadza się planowanie obrotów pieniądzem gotówkowym, zwane w dalszym ciągu planowaniem kasowym.
§  2.
1.
Instytucją kierującą planowaniem kasowym jest Narodowy Bank Polski.
2.
Narodowy Bank Polski:
a)
sporządza projekt ogólnego planu kasowego
b)
wykonuje ogólny plan kasowy
c)
sporządza sprawozdania z wykonania ogólnego planu kasowego
d)
kontroluje wykonanie planów kasowych.
§  3.
1.
Obowiązkowi planowania kasowego podlegają jednostki wymienione w art. 1) ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 1 lipca 1949 r. o obowiązku uczestniczenia w obrocie bezgotówkowym (Dz. U. R. P. Nr 41, poz. 294) zwane w dalszym ciągu uczestnikami planowania kasowego.
2.
Minister Skarbu może upoważnić Narodowy Bank Polski do zwalniania na określony przeciąg czasu jednostki wymienione w ust. 1 od obowiązku planowania kasowego.
§  4.
1.
Uczestnicy planowania kasowego obowiązani są do sporządzania kwartalnych wniosków kasowych obejmujących wszystkie obroty gotówkowe i przedkładania ich właściwym bankom (oddziałom) w terminie do dnia 5 miesiąca poprzedzającego planowany kwartał.
2.
Przez właściwy bank rozumie się instytucję kredytową, w której uczestnik planowania kasowego posiada rachunek bieżący lub żyrowy.
3.
W stosunku do instytucji kredytowych i ich oddziałów właściwym bankiem jest terytorialnie właściwy oddział Narodowego Banku Polskiego.
§  5.
Na podstawie wniosków kasowych uczestników planowania kasowego banki (oddziały) sporządzają wnioski kasowe oddziału banku i przedkładają je właściwym terytorialnie oddziałom Narodowego Banku Polskiego.
§  6.
Na podstawie wniosków kasowych oddziałów banków (§ 5) oraz wniosków kasowych składanych przez uczestników planowania kasowego bezpośrednio do oddziału Narodowego Banku Polskiego (§ 4), Oddziały Narodowego Banku Polskiego sporządzają wnioski kasowe oddziału NBP i przedkładają je Centrali Narodowego Banku Polskiego.
§  7.
1.
Na podstawie wniosków kasowych oddziałów NBP (§ 6) Narodowy Bank Polski sporządza projekt ogólnego planu kasowego i przedkłada go Ministrowi Skarbu w terminie do dnia 25 miesiąca poprzedzającego kwartał planowany.
2.
Projekt ogólnego planu kasowego wchodzi w system kwartalnego planu finansowego, sporządzonego przez Ministerstwo Skarbu i podlega zatwierdzeniu w trybie stosowanym dla kwartalnego planu finansowego.
§  8.
1.
Na podstawie zatwierdzonego ogólnego planu kasowego Centrala Narodowego Banku Polskiego zatwierdza plany kasowe oddziałów NBP (§ 6), a oddziały NBP zatwierdzają plany kasowe oddziałów banków (§ 5).
2.
Na podstawie zatwierdzonych planów kasowych wymienionych w ust. 1) właściwe banki (oddziały) zatwierdzają plany kasowe uczestników planowania kasowego (§ 4).
§  9.
1.
Plany kasowe uczestników planowania kasowego są podstawą wypłat gotówkowych właściwych banków (oddziałów).
2.
Plany kasowe banków (oddziałów) są podstawą zaopatrywania banków (oddziałów) w pieniądz gotówkowy przez Narodowy Bank Polski.
3.
Upoważnia się Narodowy Bank Polski do zaliczkowania ogólnego planu kasowego, jeżeli zatwierdzenie planu nie nastąpi przed początkiem kwartału.
§  10.
1.
Zarządzenia dotyczące uczestników planowania kasowego w zakresie techniki obrotów gotówkowych powinny być wydawane w porozumieniu z Narodowym Bankiem Polskim.
2.
Obowiązujące w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały zarządzenia dotyczące uczestników planowania kasowego w zakresie określonym w ust. 1 winny być uzgodnione w terminie najdalej do dnia 31.VIII. 1949 r. z Narodowym Bankiem Polskim celem dostosowania ich do potrzeb planowania kasowego.
§  11.
1.
Instrukcja Narodowego Banku Polskiego zatwierdzona przez Ministra Skarbu i Przewodniczącego PKPG ustali:
a)
szczegółowe zasady planowania kasowego,
b)
tryb i terminy sporządzania projektów planów,
c)
zasady wykonywania i kontroli planów,
d)
zasady sprawozdawczości.
2.
Właściwi ministrowie wydadzą w porozumieniu z Narodowym Bankiem Polskim w terminie do dnia 15 września 1949 r. niezbędne zarządzenia celem wprowadzenia planowania kasowego w podległych im względnie w nadzorowanych przez nich jednostkach.
3.
Dla jednostek, do których mają zastosowanie przepisy rachunkowo-kasowe dla władz i urzędów państwowych, zarządzenia, o których mowa w ust. poprzedzającym, zostaną wydane przez Ministra Skarbu.
§  12.
1.
Narodowy Bank Polski i właściwe banki za uprzednią zgodą Narodowego Banku Polskiego mogą wstrzymać wypłaty gotówkowe, jeżeli uczestnicy planowania kasowego nie przedłożą planów kasowych w ustalonych terminach i w/g ustalonych zasad.
2.
Wstrzymanie wypłat, o których mowa w ust. (1), nie dotyczy wynagrodzeń za pracę.
3.
Zarządzenie Ministra Skarbu i Przewodniczącego PKPG ustali termin wprowadzenia i zasady stosowania sankcji przy odchyleniach od planu kasowego.
§  13.
Wykonanie niniejszej uchwały porucza się Ministrowi Skarbu.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym, że planowanie kasowe obejmie okres od 1 stycznia 1950 r., zaś sprawozdawczość okres od 1 października 1949 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-51.710

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Planowanie kasowe.
Data aktu: 20/07/1949
Data ogłoszenia: 09/08/1949
Data wejścia w życie: 09/08/1949