orzekam:Na własność Państwa zostają przejęte z dniem ogłoszenia niniejszego orzeczenia przedsiębiorstwa wymienione w załączniku.
Przedsiębiorstwa wymienione w załączniku pod L.p. 1 i 2 umieszczone zostały w wykazie przedsiębiorstw Nr 10 (L.p. 13 i 17), ogłoszonym w Monitorze Polskim Nr 42 z dnia 29 marca 1947 r. pod poz. 313 i co do nich nie zostały zgłoszone prawa lub zarzuty w terminie, określonym w §§ 28 i 32 powołanego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r.
Przedsiębiorstwa, wymienione w załączniku pod L.p. 3 i 4, umieszczone zostały w wykazie przedsiębiorstw Nr 9 (L.p. 1 i 3), ogłoszonym w Monitorze Polskim Nr 41 z dnia 27 marca 1947 r. pod poz. 309. Prawa i zarzuty, zgłoszone w trybie określonym w §§ 28 i 32 powołanego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r., zostały rozpatrzone przez Główną Komisję do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw, a postanowienia Głównej Komisji o przedstawieniu Ministrowi Komunikacji wniosku o wydanie orzeczenia o przejęciu tych przedsiębiorstw na własność Państwa nie zostały zaskarżone w terminie, określonym w § 60 wspomnianego rozporządzenia Rady Ministrów.
Przedsiębiorstwa, wymienione w załączniku pod L.p. 5-19, umieszczane zostały w wykazie przedsiębiorstw Nr 10 (L.p. 1-8, 11, 18 i 20-24), ogłoszonym w Monitorze Polskim Nr 42 z dnia 29 marca 1947 r. pod poz. 313. Prawa i zarzuty, zgłoszone w trybie określonym w §§ 28 i 32 powołanego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. zostały rozpatrzone przez Główną Komisję do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw, która postanowiła przedstawić Ministrowi Komunikacji wniosek o wydanie orzeczenia o przejęciu tych przedsiębiorstw na własność Państwa. Od postanowień tych zostały w terminie określonym w § 60 wspomnianego rozporządzenia Rady Ministrów wniesione odwołania do zespołu odwoławczego Głównej Komisji, który zaskarżone postanowienia zatwierdził.
Wszystkie przedsiębiorstwa, wymienione w załączniku, ulegają przejęciu na własność Państwa za odszkodowaniem, w całości wraz z nieruchomym i ruchomym majątkiem oraz wszelkimi prawami, wolne od obciążeń i zobowiązań z wyjątkiem zobowiązań o charakterze publiczno-prawnym, zobowiązań na rzecz polskich osób prawnych prawa publicznego, zobowiązań na rzecz osób prawnych, stanowiących własność polskich osób prawnych prawa publicznego, służebności gruntowych oraz zobowiązań, mających swe źródło w stosunku najmu pracy lub odpowiedzialności za czyny niedozwolone.
Nie mają znaczenia prawnego niedokładności w określeniu nazwy lub przedmiotu przedsiębiorstwa, jeżeli z orzeczenia wynika, o jakie przedsiębiorstwo chodzi.
Orzeczenie to jest ostateczne i nie ulega zaskarżeniu do Najwyższego Trybunału Administracyjnego.