Regulamin Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 kwietnia 1949 r.
Regulamin Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Na podstawie art. 2 ust. 3 i 4 oraz art. 3 ustawy z dnia 10 lutego 1949 r. o zmianie organizacji naczelnych władz gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 43) Rada Ministrów uchwala, co następuje:

I.

Zakres działania.

§  1.
Do zakresu działania Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (zwanego w dalszym ciągu Komitetem), jako organu Rządu, powołanego do kierowania gospodarką narodową, należy:

1. ustalanie zasad polityki gospodarczej Państwa,

2. ustalanie zasad planowania gospodarczego i statystyki oraz organizacji gospodarki narodowej,

3. uchwalanie wytycznych dla projektów narodowych planów gospodarczych zatwierdzanie przedkładanych Radzie Ministrów projektów: narodowych planów gospodarczych, budżetu i sprawozdań z ich wykonania,

4. zatwierdzanie planów szczegółowych i wyników kontroli ich wykonania,

5. uchwalanie tez do projektów ustaw, dekretów z mocą ustawy i rozporządzeń Rady Ministrów w sprawach gospodarczych,

6. uchwalanie przedkładanych Radzie Ministrów projektów uchwał w sprawach gospodarczych,

7. uchwalanie w sprawach gospodarczych tez do projektów rozporządzeń Przewodniczącego Komitetu i ministrów, jak również zarządzeń ministrów, jeżeli one dotyczą choćby pośrednio właściwości innych ministrów,

8. rozpatrywanie wszystkich innych spraw z dziedziny gospodarki narodowej, przekazanych Komitetowi w myśl obowiązujących przepisów, albo też skierowanych pod obrady Komitetu przez Radę Ministrów, Prezydium Rządu, Prezesa Rady Ministrów lub Przewodniczącego Komitetu.

§  2.
Uchwały Komitetu są przedstawiane Radzie Ministrów, jeżeli wymagają tego obowiązujące przepisy, albo gdy Prezes Rady Ministrów lub Przewodniczący Komitetu uzna to za wskazane ze względu na charakter i znaczenie sprawy.
§  3.
W sprawach wymienionych w § 1 właściwi ministrowie obowiązani są przedstawiać swoje wnioski Komitetowi przed zgłoszeniem ich na Radę Ministrów chyba iż Przewodniczący Komitetu - ze względu na nagłość sprawy - wyrazi zgodę na bezpośrednie wniesienie jej pod obrady Rządu.

II.

Skład Komitetu.

§  4.
Do Komitetu wchodzą:

Przewodniczący Komitetu

Zastępcy Przewodniczącego:

Minister Skarbu,

Minister Rolnictwa i Reform Rolnych,

dwaj zastępcy przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego;

Ministrowie:

Obrony Narodowej,

Administracji Publicznej,

Górnictwa i Energetyki,

Przemysłu Ciężkiego,

Przemysłu Lekkiego,

Przemysłu Rolnego i Spożywczego,

Handlu Wewnętrznego,

Handlu Zagranicznego,

Pracy i Opieki Społecznej,

Żeglugi,

Leśnictwa,

Komunikacji,

Poczt i Telegrafów,

Odbudowy, a po zniesieniu tego Ministerstwa - Budownictwa.

§  5.
1.
Ministrowie niewymienieni w § 4 uczestniczą z głosem stanowczym w pracach Komitetu, dotyczących ich zakresu działania.
2.
Minister Spraw Zagranicznych (Podsekretarz Stanu, Sekretarz Generalny) może brać udział z głosem stanowczym w posiedzeniach Komitetu i Prezydium przy rozpatrywaniu spraw, dotyczących zagranicznej polityki gospodarczej.
§  6.
1.
W pracach Komitetu biorą udział z głosem doradczym:

Przedstawiciel Najwyższej Izby Kontroli

Przedstawiciel Kancelarii Rady Państwa

Przedstawiciel Prezydium Rady Ministrów

Prezes Narodowego Banku Polskiego

Przedstawiciel Komisji Centralnej Związków Zawodowych,

Przedstawiciel Centralnego Związku Spółdzielczego

Przedstawiciel Związku Samopomocy Chłopskiej.

2.
Przewodniczący Komitetu może ponadto zapraszać do udziału w pracach Komitetu z głosem doradczym rzeczoznawców oraz przedstawicieli urzędów centralnych jak również organizacji i instytucji zawodowych, gospodarczych i społecznych.
§  7.
Przewodniczący i Zastępcy Przewodniczącego tworzą Prezydium Komitetu.

III.

Posiedzenia.

§  8.
Sprawy należące do właściwości Komitetu rozstrzygane są na posiedzeniach Komitetu, zwoływanych przez Przewodniczącego.
§  9.
1.
W sprawach nagłych oraz w sprawach tajnych Przewodniczący Komitetu może postanowić że sprawa rozpatrzona będzie przez Prezydium Komitetu. W tych przypadkach uchwała Prezydium ma moc uchwały Komitetu.
2.
Przewodniczący Komitetu może do udziału w obradach Prezydium zapraszać Ministrów, wchodzących w skład Komitetu.
§  10.
W posiedzeniach Komitetu uczestniczą tylko Ministrowie lub zastępujący ich Podsekretarze Stanu (Wiceministrowie) oraz przedstawiciele biorący udział na podstawie § 6. Przewodniczący może jednak zezwolić na referowanie sprawy i udział w dyskusji także innym przedstawicielom ministerstw.
§  11.
Komitet może powoływać Komisje o charakterze stałym lub niestałym oraz określać ich skład, właściwość i tryb działania.
§  12.
Przygotowywanie spraw pod obrady Komitetu oraz kontrola wykonania uchwał Komitetu należy do zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

IV.

Postępowanie.

§  13.
Wnioski na Komitet winny być zgłaszane na piśmie z podpisem Ministra lub Podsekretarza Stanu (Wiceministra) i składane w Sekretariacie Komitetu.
§  14.
Wymogi formalne wniosków określa zarządzenie Przewodniczącego.
§  15.
Termin i kolejność rozpatrywania spraw przez Komitet ustala Przewodniczący.

Zawiadomienia o terminie posiedzeń Komitetu z dołączeniem porządku obrad Sekretariat Komitetu rozsyła co najmniej na 3 dni przed terminem posiedzenia.

§  16.
W sprawach nagłych wniosek może być zgłoszony na posiedzeniu Komitetu za zgodą Przewodniczącego.
§  17.
Uchwały Komitetu zapadają zwykłą większością głosów osób biorących udział w posiedzeniu z głosem stanowczym. W razie równości głosów rozstrzyga Przewodniczący.
§  18.
Minister, który sprzeciwia się uchwale Komitetu, może wnieść o rozpatrzenie sprawy przed Prezydium Rządu.
§  19.
Z przebiegu posiedzeń Komitetu (Prezydium) sporządza się protokół, który podpisuje Przewodniczący.
§  20.
Sekretariat Komitetu rozsyła odpisy protokółów według rozdzielnika ustalonego przez Przewodniczącego oraz przekazuje uchwały do dalszego postępowania.

V.

Zarządzenia Przewodniczącego.

§  21.
W celu przygotowania spraw pod obrady Komitetu, Przewodniczący może wydawać niezbędne zarządzenia.
§  22.
Przewodniczący może zarządzić ogłoszenie uchwał Komitetu albo też swojego zarządzenia w Monitorze Polskim.
§  23.
Uchwała niniejsza podlega ogłoszeniu w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-28.433

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Regulamin Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.
Data aktu: 22/04/1949
Data ogłoszenia: 12/05/1949
Data wejścia w życie: 12/05/1949